جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

آرامگاه سلطان اسامه بن فرقد کندوان

تاریخ بروزرسانی :
۱۸ مهر ۱۴۰۲

آرامگاه سلطان اسامه بن فرقد کندوان ، مربوط به اواخر دوره ایلخانی است و در شهرستان اسکو، بخش مرکزی، دهستان سهند، ۱۲ کیلومتری جنوب روستای کندوان در قله سلطان داغی کوه سهند واقع شده است. این مکان در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۵۷۸ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آرامگاه سلطان اسامه بن فرقد کندوان آرامگاه سلطان اسامه بن فرقد کندوان

موقعیت آرامگاه سلطان اسامه بن فرقد کندوان

این آرامگاه در قله سلطان داغی کوه سهند قرار دارد. صاحب قبر اسامه بن فرقد یا سلطان حسام الدین فرقد می باشد كه در بالای كوه در كندوان مدفون است. مادر سلطان اسامه بانو حضرت زینب دخترخدیجه زوجه حضرت رسول اكرم (ص) بوده است. حمداله مستوفی در كتاب تاریخ گزیده در تاریخ بلدان نوشته اسامه بن شریك را مدفن جبل سهند است. از صحابه رسول اكرم كه بعد از جنگهای بسیار به درجه شهادت نائل آمد. لازم به ذکر است که سلطان داغی در شمال غربی کوهستان سهند واقع شده است.

این کوه بعد از قله جام داغی سهند به ارتفاع ۳۷۱۰ متر و قوچ گلی سهند به ارتفاع ۳۷۰۰ متر سومین قله سهند محسوب میشود. این کوه یکی از کوههای مهم آتشفشانی سهند بود که در حدود ۱۰ میلیون سال پیش فعال بوده است. به علت برودت هوا و انجماد و انقباض توده سنگ ها به صورت ورقه ورقه درآمدند. از دره قبله (قیبله دره سی یا جیبله دره سی) روستای عنصرود اسکو یا همان آستارلی نیز می توانید به این منطقه بروید که تا قله سه ساعت راه است. در این مسیر از آب چشمه قیبله دره سی نیز می توانید استفاده کنید.

آرامگاه سلطان اسامه بن فرقد کندوان1 آرامگاه سلطان اسامه بن فرقد کندوان

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نطر کاربران

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *