رزرو هتل فضاگشت
۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

آرامگاه حکیم الهی ، جاذبه‌ دیدنی سمنان

اشتراک گذاری

همه‌ ما تا به حال با آرامگاه‌های بسیاری در شهرهایمان روبه‌رو شده‌ایم که برای بزرگداشت افراد سرشناس شهر احداث شده و علاوه‌بر داستان‌های شگفت‌انگیزی که در دلشان پنهان کرده‌اند، از معماری ویژه‌ای هم برخوردار بوده‌اند.آرامگاه حکیم الهی ، یکی از جاذبه‌ دیدنی سمنان است که به شما معرفی می کنیم .حکیم حاج ملاعلی سمنانی معروف به حکیم الهی فرزند حاج محمد صادق در سال ۱۲۴۳ قمری در سمنان دیده به جهان گشود .

آرامگاه حکیم الهی آرامگاه حکیم الهی ، جاذبه‌ دیدنی سمنان

ایشان از شاگردان مرحوم حاج ملا هادی سبزواری بوده که سالهای زیادی را در حوزه های علمیه نجف و کربلا به تحصیل معارف اسلامیو علوم مختلفی مثل ستاره‌شناسی، علم الهی و حکمت پرداخت. یکی از ویژگی‌هایی که اکثر افراد حکیم الهی را به آن می‌شناختند این بود که ایشان در طول عمر خود با خرافات و عوام‌فریبی‌هایی که از گذشته‌های دور در شهر سمنان وجود داشت جنگید و محیط سالم‌تری را ازلحاظ علمی در این شهر کوچک ایجاد کرد. سرانجام در سال ۱۳۳۳ قمری دیده از جهان فرو بست. آرامگاه ایشان که در سال ۱۳۲۷ شمسی به همت نوه اش حاج عبدالجواد الهی بنا گردیده است که در نزدیکی میدان امام خمینی شهر سمنان و در کنار خیابان حکیم الهی مقابل دبیرستان دهخدا واقع شده است.

هنگامی که به آرامگاه حکیم الهی که در ابتدای خیابان حکیم الهی سمنان قرار گرفته برسید و در مقابلش بایستید، از نشانه‌های معماری بنا و تفاوت آن با سایر بناهای موجود در محل متوجه خواهید شد که این بنا برای شخص سرشناس و مهمی ساخته شده است که بازدید از آن می‌تواند جالب باشد.
بنای آرامگاه را ایوان و چند سالن و اتاق تودرتو تشکیل میدهد. بر پیشانی ایوان که مشرف به خیابان است و حدود پـنـج متـر ارتفاع دارد کتیبه ای از جنس کاشی قرار گرفته است.

هنگامی که از سردر آجری نفیس و باارزش این بنا عبور کنید و به محوطه‌ سرسبز و پر از درخت آن وارد شوید، در ابتدا ایوان رفیع آرامگاه با ارتفاع پنج متر نظر شما را به خود جلب خواهد کرد که برعکس سایر آرامگاه‌ها طاقی مسطح و متفاوت دارد و با تیرآهن ساخته شده است.
روی پیشانی ایوان آرامگاه حکیم الهی دیدنی که رو به خیابان دارد، کتیبه‌ای کاشی‌کاری‌شده نصب شده که سال تولد و وفات حکیم الهی را روی آن خواهید دید. بالای سردر ورودی آرامگاه، علاوه‌بر تزیینات آجری منحصربه‌فرد با دو نقش از کاشی خوش‌رنگ لاجوردی مواجه خواهید شد که روی نقش بالایی آن تصویری از حکیم الهی و در قست پایین آن، دعای اهل قبور حک شده است.

آرامگاه حکیم الهی، جاذبه‌ دیدنی سمنان آرامگاه حکیم الهی ، جاذبه‌ دیدنی سمنان

علاوه‌براین نقوش، دو طرف ایوان کتیبه‌های کاشی‌کاری چشم‌نواز دیگری مشاهده خواهید کرد که اسامی ائمه و عبارات قرآنی بسیار زیبا و هنرمندانه روی آن‌ها نوشته شده است. قبر حکیم الهی را هم کنار ایوان و داخل صحن می‌توانید ببینید.
جالب است بدانید طرف چپ ایوان آرامگاه حکیم الهی، پنجره‌ای وسیع و جذاب قرار دارد و اگر به‌سمت راستش هم نگاهی بیندازید، دو پنجره‌، سالن سرتاسری و سپس در ورودی بنا برایتان نمایان خواهد شد.

با ورود به بنای اصلی آرامگاه حکیم الهی چند سالن و اتاق تودرتو شما را به دوران‌های پرفرازونشیب گذشته خواهد بود و می‌توانید حکیم را تصور کنید که در حال درس دادن به شاگردان یا پاسخگویی به سؤالات جمعی از مردم است و با عبور از این اتاق‌ها حال و هوای جالبی برایتان تداعی خواهد شد.
حاج ملاعلی سمنانی یا همان حکیم الهی یکی از عالمان دانای قرن اخیر بوده که شهرت بسیاری در استان سمنان و سایر شهرهای ایران داشته است و به‌دلیل داشتن پایگاه معنوی و علمی درمیان مردم و اهالی منطقه از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار بوده و آرامگاه ایشان هم به‌طبع بنایی خاص و منحصربه‌فرد است که در شهر سمنان نظر هر عابری را به خود جلب می‌کند.

این بنای ارزشمند از جاذبه‌های گردشگری شهر سمنان محسوب می‌شود که بازدیدکنندگان فراوانی دارد و شما هم اگر به شهر سمنان سفر می‌کنید و می‌خواهید از بنایی متفاوت، خاطره‌انگیز و جذاب دیدن کنید و ساعتی را در آرامش سپری کنید، می‌توانید از آرامگاه حکیم الهی دیدن کنید.
تزیینات آرامگاه حکیم الهی شگفت‌انگیز شامل آجرکاری‌های نفیس و کاشی‌کاری لاجوردی زیبایی است که تماشای آن‌ها شما را به وجد خواهد آورد و مکان مناسبی برای ثبت عکس‌هایی جذاب و خاطره‌انگیز خواهد بود

آرامگاه حکیم الهی، جاذبه‌ دیدنی سمنان آرامگاه حکیم الهی ، جاذبه‌ دیدنی سمنان

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *