رزرو هتل فضاگشت
۳۰ شهریور ۱۴۰۰

آرامگاه تیموری شیروان

اشتراک گذاری

آرامگاه تیموری شیروان ، در فاصله ۶ کیلومتری شیروان در شمال شرقی مقبره امامزاده حمزه رضا (ع) قرار دارد. این بنا متعلق به دوره تیموریان بوده و محل دفن «عید خواجه»؛ یکی از سرداران تیمور گورکانی می‌باشد. ساختمان مقبره از خشت ساخته شده و نمای خارجی آن هشت ضلعی و قسمت داخلی آن چهارگوش است.

آرامگاه-تیموری2 آرامگاه تیموری

اجاره خودرو

معماری مقبره

آرامگاه چهارطاقی به‌صورت ۸ ضلعی، از خشت ساخته شده و با چوب مستحکم شده است. بنا از بیرون دارای طاق نماهایی است که پوشش جناقی دارند و با آجرچینی خفته راسته در قسمت ساقه گنبد تزیین شده‌اند. درهای ورودی بنا بسیار بزرگ هستند و هر کدام در حدود ۲ متر ارتفاع دارند. برای زیر و روی درها، نورگیری به عرض خود درها تعبیه شده است. مقبره همچنین دارای گنبدی است که ارتفاع آن از قسمت فوقانی ۲٫۵ متر و ارتفاع آن تا زیر گنبد ۴٫۲۸ است. تصویر زیر نمایی از مشبک پنجره‌های آرامگاه را نشان می‌دهد.

طول ورودیِ آن ۶ متر و دیگر اضلاع آن ۴/۲۰ متر است. ارتفاع و عرض درهای ورودی به ترتیب ۲/۲۰ و ۱/۴۰ متر می‌باشد. قسمت داخلی بنا دارای گچبری‌ها و کتیبه‌هایی به رنگ فیروزه‌ای است که دور تا دور مقبره را فرا گرفته است. در گذشته بر روی قبر یک سنگ سیاه رنگ وجود داشته است که متأسفانه دزدیده شده است.

آرامگاه تیموری

تزیینات بنا

برای تزیین فضای درون بنا، در ساقه گنبد آجر به‌صورت عمودی و افقی به کار رفته و بدنه خارجی گنبد نیز با روش آجر چینی دو رجه ساخته شده است. قسمت داخلی بنا به‌صورت چهارگوشه است. فضای درون بنا از پوشش گچ است و تقاطع اضلاع آن از گچبری و بالای سردر، دور تا دور به رنگ فیروزه‌ا‌ی گچ‌بری و کتیبه نویسی شده است.

آرامگاه تیموری

امروزه بیشتر قسمت‌های کتیبه‌ها از بین رفته‌اند. بنا در سال ۱۳۵۶ یکبار مرمت شده و این مرمت به شکل بنا بسیار آسیب‌زده است. همچنین در سال‌های ۸۶ و ۸۸ نیز تعمیراتی برای مقابله با ریزش در آن صورت گرفت. بنا در سال ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی قرار گرفت.

این بنا یکی از بناها و آثار تاریخی و معماری شهر شیروان در خراسان شمالی است که هر ساله گردشگران بسیاری از آن دیدن می‌کنند.

آرامگاه تیموری

نحوه دسترسی

 

آدرس :خراسان شمالی، ۶ کیلومتری شیروان، روستای زیارت

آرامگاه تیموری

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *