رزرو هتل تفریحات کیش

آرامگاه بقراط سبزوار

۲۶ آبان ۱۴۰۰

آرامگاه بقراط سبزوار، محل دفن حاج محمّد حسن بن محمد تقى سبزوارى ملقّب به بقراط التولیّه می باشد که از طبیبان و ادیبان بزرگ شهر سبزوار در دوران قاجار بوده است.بقراط در سال ۱۲۴۰ در شهرستان سبزوار متولد شد و در سال ۱۳۲۳ نیز در گذشت.او در طول عمر خود آثار زیادی تالیف و ترجمه کرد.”مقصر بی گناه’ ، ‘شهر تاریك’ و ‘دزدان پاریس’ و دو اثر به جا مانده از وی در زمینه پزشكی شامل ‘علاج امراض’ و ‘حفظ صحت’ از آثار محمد تقی سبزواری می باشد.

وی همچنین طبع شاعری نیز داشت و تخلص او ” فانی” بود.علاوه بر این، یکی از طبیبان سبزوار نیز بوده و با گیاهان دارویی و علم پزشکی خود بیماران زیادی را درمان کرده است.جالب است بدانید او نخستین پزشک سبزواری محسوب می شود.

آرامگاه بقراط آرامگاه بقراط

تور اروپا

معماری بنا

این آرامگاه به شکل هشت ضلعی می باشد. دارای گنبدی آجری شکل در بالای بنا قرار دارد .که اطراف آن را چهار صفحه در اضلاع اصلی و چهار فضای جانبی در اضلاع فرعی احاطه کرده است. با مشاهده ی تزئینات آجری در بالای نقاره های اطراف بنا و طرفین ورودی ها که به صورت نیمه ستون می باشند می توان شاهد تاثیر معماری غرب و نفوذ آن در معماری عهد قاجار بود. این بنا در کنار هفت اثر تاریخی دیگر مرکب از آرامگاه حاج ملاهادی سبزواری، آرامگاه امین التجار مشهدی، کاروانسرای فرامرزی، آب انبار حاج کریم که از آثار تاریخی شهرستان سبزوار محسوب می شوند. قرار گرفته که همگی در میدان کارگر واقع شده اند.

این اثر در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۵۹۰۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نحوه دسترسی

آدرس :سبزوار، میدان کارگر، جنب مدرسه راهنمایی مشکاتی

بقراط

 

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *