رزرو هتل فضاگشت
۸ آبان ۱۴۰۰

آتشکده سیاهگل ایوان

اشتراک گذاری

آتشکده سیاهگل ایوان ، در ۲۵ کیلومتری شهرستان ایوان در بخش زرنه در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی روستای سرتنگ و در مسیر رودخانه خروشان کنگیر قرار دارد. این آتشکده که بر روی چهار پایه بنا شده، مربوط به دوره ساسانیان است و یکی از سالم‌ترین آتشکده‌های دوران قبل از اسلام در این استان می‌باشد. این آتشکده که تا زمان صفوی روشن بوده، در چهار طرف دارای دالان برای طواف زرتشتیان به دور آتش مقدس بوده است.سیاهگل، یا گاومیشان و یا گاه میشان نامهای دیگر این آتشکده می باشند . آتشکده سیاهگل در سال ۱۳۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران با شماره ثبت ۲۷۹۳ به ثبت رسیده‌ است.

در مجاورت این بنا معدن زغال سنگی وجود داشته که سبب سیاه رنگ شدن خاک این منطقه بوده است و به همین دلیل این منطقه سیاهگل نامیده می‌شده است. این آتشکده که تا زمان صفوی روشن بود، در چهار طرف دارای دالان برای طواف زرتشتیان به دور آتش مقدس بوده است.آتشکده سیاهگل ایوان

معماری بنا

این بنای تاریخی دارای ایوانی مربع شکل به اندازه ۵x۵ متر و ارتفاع حدود ۱۰ متر است. قطر دیوارها یک متر، دارای آتشدان و در قسمت فوقانی، سوراخ ‌هایی وجود دارد که شاید برای خروج دود حاصل از سوخت باشد. اطراف این بنا به وسیله حیاطی محصور بوده ولی اکنون به علت عوامل طبیعی و غیرطبیعی تخریب شده‌ است. این بنا از سنگ و ساروج و گچ ساخته شده‌ و نوع معماری آن مربوط به دوره ساسانی است. آتشکده در ساحل جنوبی رودخانه «گنگیر» و با فاصله تقریباً ۷۰۰ متر از آن قرار گرفته‌ و در داخل دشتی کوچک قرار دارد که به احتمال زیاد در اطراف این آتشکده، منازل مسکونی زیاد وجود داشته‌ است.

زمین‌ های حاصلخیز و آبرفتی اطراف آتشکده به احتمال زیاد وقف آن بوده‌ اند. این آتشکده دارای چهار دروازه به طرف چهار جهت اصلی می‌ باشد و همانند آتشکده دوره ساسانی در شهرستان قصر شیرین است. در مقابل آتشکده مذکور و در داخل رودخانه «گنگیر»، سنگ بلندی وجود دارد که ارتفاع آن حدود ۱۲ متر و قطرش ۶ متر می ‌باشد که بسیار دیدنی است. این صخره را مردم سانیری می‌ نامند. سنگ دیگری با ارتفاع کمتر در شرق آن واقع شده که در اثر فرسایش کج شده‌ است.

آتشکده سیاهگل ایوان

کاوشهای باستان شناسی

این آتشکده اولین بار توسط یک باستان‌ شناس بلژیکی بنام واندنبرگ شناسایی شد. بر اساس معماری بنا و سفالها و اشیاهای پیدا شده قدمت آنرا به دوره ساسانی تخمین زد. مصالحی که در این بنا استفاده شده از قلوه سنگهایی می ‌باشد که به‌ طور فراوان در این منطقه یافت شده است . برای روی هم قرار دادن آنها از ملاط گچ استفاده کرده ‌اند. نمونه ‌های دیگری هم مانند این بنا که با این مصالح ساخته شده‌ را می ‌توان در این منطقه پیدا کرد که به عنوان مثال قلعه شمیران در ارتفاعات شمیران است.

آتشکده سیاهگل ایوان

ویژگی های بنا

از ویژگی ‌های اصلی این بنا و دالان طوافی که دور آن قرار دارد. می ‌توان گفت که این یک مکان مذهبی بوده که در آن بر اطراف آتش نیایش می کردند. وجود سفال ‌های مختلف از جمله سفالهای چرخ ساز و دست ‌ساز به رنگ‌ های نخودی و قرمز و همین‌ طور تکه شیشه های مربوط به این دوران قدمت آتشکده را نمایان کرده ‌است. همچنین وجود سفالهای دوره‌ های بعد نشان دهندهٔ این است که با وجود ورود اسلام اقوامی که دران این شهرستان سکونت داشتند. همچنان به اعتقادات خود پایدار بوده ‌اند و در این مکان نیایش می کردند.

جاهای دیدنی اطراف آتشکده

روستای سرتنگ شامل باغات گسترده ای همچون انگور، پسته، انار، زیتون و… است که در مناطق سرتنگ، بانچنار، سیاهگل، پلیه و کاژاو واقع شده اند. آثار باستانی متعددی نیز در این روستا و در منطقه سرتنگ واقع شده که بیشتر آنها به دوران سلسله ساسانیان برمی گردد. آثاری از جمله گنبد جهانگیر، قلعه شمیران، آتشکده سیاهگل، گوریا، پیروسِن و… متاسفانه گوریا و پیروسِن بعد از آبگیری سد گنگیر، زیر آب رفته اند.

آتشکده سیاهگل ایوان

نحوه دسترسی

این آتشکده در نزدیکی (جنوب غربی) روستای سر تنگ سفلی و در ساحل رودخانه گنگیر قرار گرفته ‌است.

آتشکده سیاهگل ایوان

آتشکده سیاهگل ایوان

آتشکده سیاهگل ایوان

آتشکده سیاهگل ایوان

آتشکده-سیاهگل3 آتشکده سیاهگل

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *