رزرو هتل فضاگشت
۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

آتشکده تنگ کرم

اشتراک گذاری

آتشکده تنگ کرم که در زبان محلی قمپ آتشكده نامیده می شود در پانزده كيلومتري شمال فسا، ازدوران ساساني به جاي مانده است. این منطقه که به گردشگاه آتشکده نیز معروف است یکی از گردشگاه‌ های عمومی استان فارس است. وجود چشمه و تالاب پرورش ماهی در این گردشگاه بر زیبایی آن افزوده‌ است. این آتشکده در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۱۵ با شمارهٔ ثبت ۲۶۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است. این اثر بر اثر انفجار دینامیت به طور کامل تخریب گردیده است.در پانزده کیلومتری شمال فسا در کنار دریاچه کوچکی آثاری از دوره ساسانیان بر جا مانده ‌است که در میان آ‌نها یک آتشکده نیز دیده می ‌شود که سقف آن ریخته ‌است. این دریاچه که در شمال فسا واقع شده در لهجه محلی، قمپ خوانده می ‌شود. اهالی محل این آتشکده را به نام قربانگاه می ‌شناسند و آن را به تهمورث پادشاه پیشدادیان نسبت می ‌دهند.

آتشکده تنگ کرم

در کنار آتشکده آثار متفرقه ‌ای از یک شهر ساسانی دیده می ‌شود، از جمله سنگ سلمان که دروازه ورودی یک بنا بوده ‌است. مصالح این کاخ ساروج و سنگ لاشه می ‌باشد که با روکشی از گچ پوشیده شده ‌است. در سمت چپ قمپ و درست آن طرف جاده، سنگی چهارگوش و یکپارچه به بلندای تقریبی دوگز استوار و محکم ایستاده و خود را از حوادث بی‌ شمار روزگار مصون و محفوظ نگه داشته‌ است. روی یکی از سطوح آن دایره ‌ای حجاری کرده ‌اند که از نقوش دورن آن چیزی بر جای نمانده‌ است. در راس آن گودال کوچکی است که احتمالاً آتشگاه این آتشکده بوده ‌است. این سنگ متعلق به آتشکده دوره ساسانیان است و زرتشتیانی که در اینجا سکونت داشته اند آیین‌ های مذهبی خود را به انجام می ‌رسانده‌ اند. آثاری که در تپه ‌های اطراف به جا مانده و همچنین سنگ نوشته‌ های به دست آمده، گواه این مدعاست. در ختان «مورد» که یکی از انواع درختان مورد تقدس زرتشتیان است در سراسر منطقه دیده می‌ شود و با این که در دل زمین‌ های کشاورزی دهقانان قرار دارد ولی کندن و از ریشه درآوردن آنها را جایز نمی ‌دانند. مجموعه قمپ و آتشکده ساسانی تنگ کرم (تنگ کرم یکی از روستاهای نزدیک به آتشکده است) یادآور آتشکده با عظمت فیروزآباد پارس است.

نام خنب در تلقظ مردمان و مسافران ابتدا به خمب تبدیل شده و همچنین کلمه قنب به قمپ و غمپ تغییر یافته که به نظر می رسد درست آن باشد که به شکل خنب (غمپ ) بکار برده شود تا علاوه بر حفظ نام قدیمی مکان، گویش محلی این چشمه سار کهن حفظ شود.

نحوه دسترسی به آتشکده تنگ کرم

فارس، پانزده کیلومتری شمال فسا، محور شیراز استهبان، خرمن کوه، قمپ آتشکده

جاهای دیدنی اطراف آتشکده

آثار شهری بنام شهر ازبرا، مص و… مربوط به دوران ساسانی در حوالی روستای تنگ کَرَم واقع در ۱۵ کیلومتری شهر فسا وجود دارد که جاذبه تاریخی گردشگری مهمی به حساب می آید. بقعه امامزاده محمد (ع) یکی دیگر از جاذبه های مذهبی روستای تنگ کَرَم است.

آتشکده تنگ کرم

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *