بلیط هواپیما

چشمه آبگرم زیارت گرگان

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۸ شهریور ۱۴۰۰

چشمه آبگرم زیارت گرگان ، در حاشیه جنوبی روستای زیارت (در ۱۸ کیلومتری شهر گرگان) در مجاورت امامزاده این روستا به نام امامزاده عبدالله قرار دارد. در واقع اطلاق نام زیارت به این روستا از وجود این امامزاده نشأت می‌گیرد. سکنه روستای زیارت از قدیم آبگرم را با نام «گرماند اُو» و گرماب می‌خواندند. چشمه آبگرم زیارت تنها ترین چشمه آبگرم استان گلستان می باشد. چشمه های آبگرم به دلیل خواص درمانی که دارند در بیشتر ایران مورد اسقبال زیادی از گردشگران قرار می گیرد. شاید خیلی از ایرانی فکر می کنند که چشمه آبگرم فقط در استان اردبیل و شهرستان سرعین وجود دارد. اما سخت در اشتباه هستند. در نقطه ای از این کشور در استان گلستان در روستای بی نظیر و بکر زیارت نیز یک چشمه ابگرم با خواص درمانی وجود دارد.

چشمه آبگرم زیارت گرگان

 

مشخصات آبگرم زیارت

آبگرم زیارت دارای چهار مظهر و محل خروجی به فاصله ۲۰-۱۰ متر است. اولین مظهر چشمه زیر تخته سنگی است که روی آن کتیبه کوچکی به ابعاد ۲۰×۱۵ سانتی‌متر به خط عربی تاریخ ۱۰۳۵ هجری قمری را نشان می‌دهد و بازگوکننده اهمیت چشمه در نزد گذشتگان است کتیبه فوق به تاریخ ۱۰۳۵ هجری قمری که اهمیت چشمه را در نزد گذشتگان بازگو می نماید. در اثر عملیات تسطیح وساخت جاده ناپدید شده است.

مظهر دوم به فاصله ۲۰ متر در جنوب مظهر اول قرار دارد. دو مظهر دیگر هریک با فاصله ۱۵-۱۰ متر از زیر بدنه تراشه طبیعی جاری هستند حجم آب چهار رشته ،روی هم رفته قابل توجه بوده ودر حدود ۱۵ اینچ است و دمای متوسط آن ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد. این چشمه‌های آبگرم دارای خاصیت درمانی است.به گفته اهالی روستای زیارت، چشمه آبگرم آرام بخش بوده و برای درمان انواع بیماری های پوستی و دردهای مفاصلی مفید است.

آب چشمه صاف و زلال و فاقد طعم و بو می باشد و خاص است و دارای گرمای ملایم و مطبوع می باشد . آب گرم زیارت به نظر می رسد تنها آب گرم در استان باشد . در صورت بررسی آب چشمه از لحاظ معدنی می تواند یکی از جاذبه های توریستی بسیار جالب استان باشد . این چشمه در محدوده منطقه حفاظت شده محیط زیست واقع شده است.

چشمه آبگرم زیارت گرگان
امکانات چشمه آبگرم زیارت

این چشمه دارای امکانات رفاهی کامل از جمله فروشگاه لبنیات , مواد غذایی , فروشگاه صنایع دستی , سرویس بهداتشی و … غیره می باشد.یکی از امکانات بسار خوب این چشمه وجود استخر سرپوشیده است که دارای دو بخش مردانه و زنانه می باشد و شما اگر اهل شنا و آبتنی هستید می توانید هم از بازی با آب لذت ببرید و هم از خواص درمانی آن بهره ببرید. البته ناگفته نماند ورود به این استخر دارای هزینه می باشد و در زمان مشخصی تعطیل می باشد و شما درهر زمان از شب نمی توانید از آن استفاده نمایید.

نحوه دسترسی به چشمه آبگرم

این چشمه واقع درروستای زیارت گرگان و درنزدیکی امامزاده می باشد و تمام مسیر آسفالت می باشد و شما می توانید با هر خودرویی و در هر زمان از طول روز میتوانید از این چشمه آبگرم دیدن نمایید.

آبگرم-زیارت آبگرم زیارت

 

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

  • محمد

    من ۱۰ مهر ۹۷اونجا رو دیدم عالی در ناهار خوران اقامت داشتیم و یکروز و به دیدن آنجا و آبشار زیارت اختصاص دادیم مسیر زیبا روح را نوازش میداد اما از بین رفتن جنگل و ساخت و سازهای بی رویه و پیشروی در جنگل و استفاده بی رویه از رودخانه که چیزی ازش نمونده بود و نداشتن امکانات رفاهی در آبشار در صورتی که ورودیه هم دریافت میشد ناراحت کننده بود منابع طبیعی به راحتی داره نابود میشه و نظارت صفر

    ۹ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *