رزرو هتل

آبشار چک چک

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲ اسفند ۱۳۹۷

آبشار چک چک آبشاری خروشان است که از ارتفاعات چک چک اردکان سرازیر شده و خروشان ترین سیلاب در حوالی بزرگترین زیارتگاه زرتشتیان به نام پیر سبز چک چک است،بخش هایی از جاده این زیارتگاه را به طور کامل زیر آب فرو برده است.این آبشار در نزدیکی روستای اسیر در چهل کیلومتری شمال غرب شهرستان مهر، در جنوبی ترین نقطه استان فارس واقع شده است و طبیعت جالبی دارد. شمال و جنوب این شهرستان را دو رشته رشته کوه موازی و کم ارتفاع احاطه کرده است که به حالت زیبایی فرسایش یافته و از مارن های آهکی، گچی، نمکی و ماسه ای تشکیل شده اند.

در ۵۰ سال اخیر چنین سیلی در هیچکدام از مناطق اردکان سابقه نداشته و آبشاری نیز از کوه های چک چک سرازیر نشده است. حاشیه آبشار لحاظ پوشش گیاهی به صورت خود رو ی مرتعی می توان بادام کوهی ، بنه ، انجیر ، گون ، ساری سولماز ، شکر تیغال ، قیچ ، قره گز، بارهنگ ، تنگرس ، انار شیطان ، گزوناترک که در زیر آنها علف هایی مانند شبدر ، بهمن و بعضی گیاهان مشخص منطقه مدیترانه ایی می رویند را نام برد . از گیاهان دارویی منطقه می توان به یولاف با نام علمی SATIVA، ORIGANAVALGRE، AVENA گل شقایق با نام علمی PAVEATHOEASو… اشاره کرد که از آن در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود .ز نظر زندگی جانوری منطقه دارای تنئوع خاص می باشد و انواع پستانداران مانند شغال ، کفتار ، خرگوش کل ( بزکوهی) ،روباه ، گرگ و… پرندگانی چون تیهو ، کبک ، بلبل، کلاغ ، کبوتر ، گنجشک ، جغد ، باز شکاری ، دم جنبانک ، شاهین ، عقاب و… در آن زندگی می کنند.
تالاب های فصلی این منطقه، پذیرای پرندگانی همچون درنا و لک لک از مناطق مختلف سیبری بوده و یکی از منابع آبی منطقه رودخانه شور است. ولی آب مورد نیاز کشاورزی و آشامیدنی این شهرستان بیشتر از طریق منابع زیرزمین چون قنات، چشمه و آب انبارها تامین می شود.

زمان مناسب بازدید
آبشار چک چک با واقع شدن در ارتفاعات پیرسبز چک چک در فصل بهار و تابستان از آب و هوای دلچسب و خوبی برخوردار است.اقامتگاه های واقع در حوالی ملارد و زیارتگاه پیرسبز جهت اقامت کوتاه مدت مناسب است.
آبشار چک چک لامرد در استان فارس واقع است. لامِرد یکی از شهرهای استان فارس است. این شهر مرکز شهرستان می‌باشد و در جنوب استان فارس واقع شده‌است. این شهرستان در جنوبی‌ترین نقطه استان فارس واقع شده‌است به طور دقیق در ۴۰۵کیلومتری شیراز و ۱۴۰ کیلومتری خنج قرار دارد. از لحاظ زمین شناسی و توپوگرافی این شهرستان بر روی یک دشت ساختمانی واقع شده که شمال و جنوب آن را دو رشته کوه موازی احاطه کرده است . ارتفاع این کوه ها نسبتاٌ بریده و فرسایش یافته زیاد نیست و ازمارن های آهکی گچی ، نمکی و ماسه ایی با شیب ۵۰ تا ۷۰ در صد تشکیل شده است . آب و هوای منطقه بیابانی و گرم و خشک است که قسمت های وسیع ای از خاک ایران از جمله جنوب فارس شامل می شود . متوسط درجه حرارت به دست آمده با در نظر گرفتن موقعیت ارتفاعی و مختصات جغرافیایی حداکثر ۵۰ درجه و حداقل تا صفر درجه سانتی گراد متغیر بوده است .
تعدادی از خانه های قدیمی در بافت قدیم قلعه خرانق ویران شدند و خسارت به تعداد زیادی از خانه های روستاهای خرانق، هامانه،درند، ساغند، حاجی آباد زرین، مغستان وارد شد.

آبشار چک چک
آبشار چک چک آبشار چک چک
آبشار چک چک آبشار چک چک

منبع:bezanimbiroon.ir

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جنوب گردی