رزرو هتل ایران بوم گردی

آبشار پاقلعه

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۱ اسفند ۱۳۹۷

آبشار پاقلعه یکی از زیباترین و بلندترین آبشارهای استان فارس است. آب این آبشار از دو دهنه چشمه پرآب به نام خطیری ورضایی تأمین می‌شود از عبور از باغ‌ها و دره‌های باصفا، با فاصله اندکی در پایین دست روستا از دیواره‌های صخره‌ای سرازیر می‌شود.
آبشار پا قلعه که در روستای پاقلعه از توابع بخش دشمن زیاری شهرستان ممسنی، با مختصات جغرافیایی ۵۲ درجه و ۱ دقیقه طول شرقی و ۳۰ درجه عرض شمالی، در فاصله ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی نورآباد (ممسنی) و ۷۵ کیلومتری شمال غربی شیراز، در شرق رشته کوه‌های زاگرس بر روی شیب نسبتاً تندی واقع شده است.
این روستا از سطح دریا ۱۹۴۵ متر ارتفاع دارد. آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد است.

چشمه خطیری در شمال غرب روستا آب مورد نیاز باغ‌ها و زمین‌های زراعی روستا را تأمین می‌کند. آب این چشمه در گذشته موجب گردش سنگ آسیاب آبی بوده که آثار آن هنوز هم در نزدیکی چشمه به جا مانده است.در بالای آبشار و در اطراف روستا تپه‌های باستانی متعددی از دوره‌های مختلف تاریخی و پیش از تاریخی به جا مانده‌اند که قدمت طولانی سکونت انسان در این ناحیه را نشان می‌دهند.ارتفاع آبشار به بیش از ۱۰۰متر می رسد و به زمین های اطراف آبشار جلوه جنگلی با شکوهی داده است .

موسیقی این آبشار خروشان که از ارتفاع بلندی سرازیر می‌شود، فضای پیرامون آن را فرامی‌گیرد.خروش شکوهمند آبشار و طبیعت بکر پیرامون آن همراه با منظره دشت‌های پر از شقایق سردسیری، شب‌بوهای وحشی و لاله‌های واژگون، زیبایی و جلوه‌های حیرت‌آوری پدید می‌آورند.
روستای پاقلعه تا دو سده پیش یکی از اتراق‌گاه‌های موقت عشایر منطقه بوده که در اوایل دوره قاجار به روستا تبدیل شده است. نام روستا از قلعه روی تپه نزدیک روستا اخذ شده است.
در مسیر این تنگه آبشارهای پاقلعه، حسنی باچر، سجک و منطقه سرسبز جاوید قرار دارند که از زیبایی‌ها و جاذبه‌های پیرامون این روستا به شمار می‌روند.
متاسفانه هیچ گونه مرکز رفاهی وخدماتی جهت ارائه به گردشگران وجود ندارد.

آبشار پاقلعه

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما