رزرو هتل فضاگشت
۲ تیر ۱۴۰۱

آبشار وروار ، بلندترین آبشار خاورمیانه

اشتراک گذاری

آبشار وروار یکی از شگفتیهای اعجاب برانگیز جنوب استان کرمان در شهرستان عنبرآباد  می باشد که به گفته کارشناسان و ایرانگردان با ارتفاع ۱۷۴ متر عنوان بلندترین آبشار خاورمیانه را به خود اختصاص داده است و از مناطق بی نظیر گردشگری استان محسوب می شود.این آبشار که از رود “فرق” سرچشمه می گیرد از زیباترین جاذبه های گردشگری شهرستان عنبرآباد محسوب می شود، این آبشار که در شمال شرقی شهرستان عنبرآباد قرار دارد برای دسترسی به آن باید از مسیر جاده جیرفت – کهنوج عبور کرد و از دو راهی جهادآباد حدود ۲۰کیلومتر به سمت مردهک و روستای رود فرق رفت.

آبشار وروار

اجاره خودرو

رود فرق در دهانه خروجی آب رودخانه ای قرار دارد که از منطقه جبالبارز جنوبی و خصوصا قله علم شاه سرچشمه می گیرد و از آبشار سرازیر می شود فاصله روستای رود فرق تا آبشار حدودا ۱۰ کیلومتر است که کوههای دو طرف رودخانه با شیب بسیار تندی که دارند مانع از عبور می شوند و تنها راه عبور از مسیر رودخانه است که آن هم به دلیل شیب بسیار تند و ناهموار و وجود سنگهای گرانیت بسیار بزرگ که در بعضی از مسیرها طوری بر روی هم قرار گرفته اند که اگر شیئی از دستت بیفتد پیدا کردن آن ناممکن است سبب کندی حرکت می شود و به همین دلیل طی کردن این مسافت ۱۰ کیلومتری حدود سه ساعت طول می کشد.

در کنار این آبشار عظیم وجود قلعه های تاریخی برای علاقمندان ابنیه تاریخی فرصت مناسب دیگری فراهم کرده است که از آثاری همچون قلعه فرق و قلعه سالار رضا نیز بازدید کنند.سرسبزی بی نظیر منطقه و پوشش گیاهی خاص این منطقه را به بکرترین مکانهای گردشگری کرمان تبدیل کرده است.به دلیل ارتفاع بسیار زیاد این آبشار آب در انتها به صورت پودر فرو می ریزد و شرایط بسیار مطلوبی را در منطقه ریزش به خصوص در فصول گرم سال ایجاد می کند.

آبشار وروار

ویژگیهای جغرافیایی آبشار

آبشار وروار از آبشارهای استان کرمان در شهرستان عنبرآباد قرار دارد و بلندترین آبشار استان کرمان و ایران محسوب می شود و در رشته کوه جبال بارز قرار دارد. ارتفاع این آبشار ۱۷۵ متر است و آب آن از کوه علم ‌شاه (با ارتفاع ۳۷۴۰متر بلندترین قله جبال بارز) سرچشمه می ‌گیرد.رشته کوه جبال بارز با درازای ۲۵۰ کیلومتر، طولانی‌ ترین رشته کوه در جنوب شرقی ایران است.

نحوه دسترسی به آبشار وروار

این آبشار در شمال شرقی شهرستان عنبرآباد قرار دارد برای دسترسی به آن باید از مسیر جاده جیرفت–کهنوج عبور کرد و از دو راهی جهادآباد حدود ۲۰ کیلومتر به سمت مردهک و روستای رود فرق رفت. از روستای رودفرق تا آبشار باید ۴ ساعت (۱۰ کیلومتر) پیاده روی کنید. این روستا در ۴۰ کیلومتری شرق عنبرآباد قرار دارد. (کوههای دو طرف رودخانه با شیب بسیار تندی که دارند مانع از عبور می شوند و تنها راه عبور از مسیر رودخانه است که آن هم به دلیل شیب بسیار تند و ناهموار و وجود سنگهای گرانیت بسیار بزرگ که در بعضی از مسیرها طوری بر روی هم قرار گرفته اند که اگر شیئی از دستت بیفتد پیدا کردن آن ناممکن است سبب کندی حرکت می شود و به همین دلیل طی کردن این مسافت ده کیلومتری حدود سه الی چهار ساعت طول می کشد.)

آبشار وروار

جاهای دیدنی اطراف آبشار

برای کسانی که در کنار دیدنی ‌های طبیعت، در جست‌ و جوی جاهای تاریخی هستند، آبشار وروار و پیرامون آن، جایی چشمگیر و دربردارنده‌ یادمان ‌های تاریخی است. قلعه‌ سنگی «سموران» یکی از آن سازه ‌های تاریخی است. هرچند اکنون تنها پی‌ ها و دیوارهایی از آن به جا مانده است، اما در دوره‌ شکوه خود دژی شناخته شده بوده و ساخت آن به دوران باستانی ایران بازمی ‌گردد. هنگام پیمودن راه برای رسیدن به آبشار وروار، آبشارهای «دو قلو» و «تخت» را نیز می ‌توان دید. در بالای آبشار وروار نیز پهنه‌ ای هست که به آن «وود» می‌ گویند. چشمه آب معدنی رود فرق که در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی عنبر آباد در نزدیکی روستای پرطراوت و دل انگیز رود فرق قرار گرفته است، از جاذبه های دیگر این منطقه است.

آبشار وروار

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *