رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۲ آبان ۱۳۹۶

آبشار دافی

اشتراک گذاری

موقعیت جغرافیایی

آبشار دافی تربت حیدریه در موقعیت جغرافیایی E584425 N353520 در استان خراسان رضوی واقع است. آبشارهای ششگانه کدکن تربت حیدریه هر کدام در نوع خود آبشارهای منحصر به فردی هستند که شاید نتوان مانند آنها را در دیگر نقاط استان مشاهده کرد. آبشار “سپیدر”، “آبشار حاجی بیگی”، “آبشار ملکوه”، “آبشار سه گانه دافی”، از جمله آبشارهای کدکن تربت حیدریه هستند که هر کدام زیباییهای منحصر به فرد خود را دارند.

آبشار دافی، زیباترین آبشار استان آبشار دافی یا “شاران” در ۷۰ کیلومتری شمال غرب تربت حیدریه و در بین کوه های سه پایه در جنوب روستای دافی و در ۱۵ کیلومتری شهر کدکن واقع شده است. این آبشار که به قولی زیباترین آبشار استان محسوب می شود؛ آبشاری زیبا ودلنشین است که از کوه های سر شش آب بیرون می آید و از گردنه ای بلند به پایین سرازیر می شود. ارتفاع آبشار۸۰ متر و عرض آن ۲ متر است که زیبایی وچشم اندازی کم نظیر را به طبیعت اطراف خود بخشیده است؛ از سوی دیگر اطراف این آبشار زیبا مملو از گیاهان دارویی و وحشی است، در پائین دره آبشاردرختان بادام و پوشش گیاهی بسیار مناسب و دیدنی است. این آبشار در گویش محلی به “شاران” معروف است و راه دسترسی به آن از طریق شهر کدکن به دافی می باشد. آب و هوای مناسب و سرسبزی اطراف آبشار و چشم انداز کوه های اطراف سالیانه پذیرای مهمانان ومسافران زیادی از مناطق مختلف کشور شده و این منطقه دیدنی را به عنوان یکی از مناطق توریستی و گردشگری استان تبدیل کرده است.

ارتفاع این آبشار منحصر به فرد ۸۰ متر تا نقطه برخورد با زمین است. عرض تاج آبشار شاران ۲ متر است. فاصله این آبشار دیدنی تا مشهد از طریق جاده ۱۳۵ کیلومتر می باشد. در کنار این آبشار دل انگیز پوشش گیاهی و درختانی همانند بادام ، زالزالک، آلوچه ، آلو و درختان وحشی… وجود دارد. تنها به یک طریق می توان به دیدن این آبشار زیبا رفت که آن هم جاده آسفالته کدکن به روستای دافی است.

کال دافی رودخانه ای فصلی است که از دامنه جنوبی کوه گچی در ۶۵ کیلومتری شمال غرب تربت حیدریه شروع و پس از دور زدن کوه های گچی و سه پایه از غرب روستای دافی و از کنار آبشار کوچک آن گذشته پس از سیراب کردن روستاهای تشنه منطقه به کال شور سبزوار می پیوندد.

دافی 1 آبشار دافی

دافی آبشار دافی
منبع : کویرها و بیابان های ایران

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *