آبشار دافی | جاهای دیدنی ایران
بلیط هواپیما تور خارجی

آبشار دافی

دسته بندی مطالب بر اساس :
2013-10-20آبشار دافی خراسان رضوی تربت حیدریه

موقعیت جغرافیایی

آبشار دافي تربت حيدريه در موقعیت جغرافیایی E584425 N353520 در استان خراسان رضوی واقع است. آبشارهای ششگانه کدکن تربت حیدریه هر کدام در نوع خود آبشارهای منحصر به فردی هستند که شاید نتوان مانند آنها را در دیگر نقاط استان مشاهده کرد. آبشار “سپیدر”، “آبشار حاجی بیگی”، “آبشار ملکوه”، “آبشار سه گانه دافی”، از جمله آبشارهای کدکن تربت حیدریه هستند که هر کدام زیباییهای منحصر به فرد خود را دارند.

آبشار دافی، زیباترین آبشار استان آبشار دافی یا “شاران” در 70 کیلومتری شمال غرب تربت حیدریه و در بین کوه های سه پایه در جنوب روستای دافی و در 15 کیلومتری شهر کدکن واقع شده است. این آبشار که به قولی زیباترین آبشار استان محسوب می شود؛ آبشاری زیبا ودلنشین است که از کوه های سر شش آب بیرون می آید و از گردنه ای بلند به پایین سرازیر می شود. ارتفاع آبشار80 متر و عرض آن 2 متر است که زیبایی وچشم اندازی کم نظیر را به طبیعت اطراف خود بخشیده است؛ از سوی دیگر اطراف این آبشار زیبا مملو از گیاهان دارویی و وحشی است، در پائین دره آبشاردرختان بادام و پوشش گیاهی بسیار مناسب و دیدنی است. این آبشار در گویش محلی به “شاران” معروف است و راه دسترسی به آن از طریق شهر کدکن به دافی می باشد. آب و هوای مناسب و سرسبزی اطراف آبشار و چشم انداز کوه های اطراف سالیانه پذیرای مهمانان ومسافران زیادی از مناطق مختلف کشور شده و این منطقه دیدنی را به عنوان یکی از مناطق توریستی و گردشگری استان تبدیل کرده است.

ارتفاع این آبشار منحصر به فرد 80 متر تا نقطه برخورد با زمین است. عرض تاج آبشار شاران ۲ متر است. فاصله این آبشار دیدنی تا مشهد از طریق جاده 135 کیلومتر می باشد. در کنار این آبشار دل انگیز پوشش گیاهی و درختانی همانند بادام ، زالزالک، آلوچه ، آلو و درختان وحشی… وجود دارد. تنها به یک طریق می توان به دیدن این آبشار زیبا رفت که آن هم جاده آسفالته کدکن به روستای دافی است.

کال دافي رودخانه اي فصلي است که از دامنه جنوبي کوه گچي در 65 کيلومتري شمال غرب تربت حيدريه شروع و پس از دور زدن کوه هاي گچي و سه پايه از غرب روستاي دافي و از کنار آبشار کوچک آن گذشته پس از سيراب کردن روستاهاي تشنه منطقه به کال شور سبزوار مي پيوندد.

آبشار دافی

آبشار دافی
منبع : کویرها و بیابان های ایران

PDFPrint
نقشه :
وضعیت آب و هوا :
دسته بندی :
برچسب ها :
جاجیگا تور

مطالب مرتبط :

در حال بارگزاری...

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.