رزرو هتل فضاگشت
۳۰ شهریور ۱۴۰۰

آبشار بیار آشخانه

اشتراک گذاری

آبشار بیار در نزدیکی روستای بیار در یک کیلومتری جنوب شهر آشخانه از توابع شهرستان مانه و سملقان و ۵۲ کیلومتری غرب بجنورد واقع شده است. این آبشار از ارتفاعات جنوب روستا سرچشمه می‌گیرد و حدود ۱۵ متر ارتفاع دارد.اطراف این آبشار دارای مناظر زیبا ودیدنی است. آبی که از این آبشار می ریزد بسیار خنک و دلپذیر است، جاری شدن آب این آبشار باعث به وجود آمدن مناظر زیبای جنگلی در این منطقه شده است.

آبشار بیار

روستای بیار

آشخانه از جنوب به رشته کوه های آلاداغ و از شمال به کوه دوچنگ واز غرب به کوه قورخود و از شرق به ارتفاعات مانه محدود است. روستای «بیار» در دو کیلومتری جنوب شهر آشخانه و ۵۲ کیلومتری غرب بجنورد قرار دارد. این روستا آبشاری زیبا به همین نام دارد. سالانه مسافران و گردشگران زیادی برای دیدن آبشار زیبای بیار به این روستا سفر میکنند و از زیبایی آن لذت میبرند.

وجود منابع سرشار طبیعی در شهرستان مانه و سملقان از دیرباز جمعیت های انسانی را به خود جذب نموده و باعث پرورش فرهنگ های درخشان در منطقه شده است. این شهرستان طی دوره هخامنشی به عنوان بخشی از شهربانی پارت مطرح بوده و طی دورههای اشکانی و ساسانی نیز بسیار مورد توجه بوده است. پراکندگی محوطه های استقراری، قلعه های تدافعی، مراکز مذهبی و نیز کشف سکه های دورهٔ ساسانی در بخشهای مختلف شهرستان گواه این مدعی است.

آبشار-بیار3 آبشار بیار

آبشار بیار به دلیل زلزله هاو بارندگی های اخیر دچار تغییرات و دگرگونی های ظاهری شده و در حال نابودی می باشد. این زلزله و بارندگی های اخیر باعث شده مسیر رسیدن به این آبشار سخت شده و گردشگران را مجبور کرده که برای مشاهده این آبشار مسیر خاکی و سختی را پشت سر بگذرانند. زلزله ای که در این منطقه رخ داده است همچنین باعث شده تا گردشگرانی که به این منطقه می آیند به دلیل خرابی راه و صعب العبور بودن راه این آبشار، قبل از دیدن این آبشار مسیر آمده را برگردند.

نحوه دسترسی

اگر از بجنورد حرکت کنید اول باید وارد جاده بجنورد-گرگان شوید. در کیلومتر ۲۴ بجنورد به گرگان به تقاطع مسیر روستای بدرانلو در سمت چپ خواهید رسید. تاکستانهای این روستا تماشایی هستند. کمی که جلوتر بروید به تقاطع روستای قراجه در سمت راست میرسید. آبگرم قراجه معروف است.
در کیلومتر ۲۹ بجنورد به گرگان به تقاطع جاده سد شیرین دره خواهید رسید. در کیلومتر ۴۳ بجنورد به گرگان نیز شهر آشخانه قرار دارد. روستای بیار ۲ کیلومتر جلوتر در سمت جنوب شرق واقع شده است.

 

 

آبشار-بیار6 آبشار بیار

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *