بلیط هواپیما سوئیت تبریز

آبشار اسب فروشان

۵ بهمن ۱۳۹۲آبشار اسب فروشان آذربایجان شرقی سراب

آبشار اسب فروشان سراب در موقعیت جغرافیایی E472729 N374649 در استان آذربایجان شرقی و در نزدیکی شهر سراب واقع شده است. روستاي اسب‌فروشان از توابع بخش مرکزي شهرستان سراب، در فاصله ۱۳ کيلومتري جنوب غربي سراب واقع شده است. اين روستا، از طرف شمال به روستاي سرانسر از جنوب شرقي به روستاي صومعه حق، از شرق به روستاي هريس و از طرف غرب به سردها محدود مي‌شود. ارتفاع روستا از سطح دريا ۱۷۰۹ متر است. ارتفاع روستا از سطح دريا ۱۷۰۹ متر است. آبگرم معدني اسب‌فروشان در فاصله ۴ کيلومتري شمال روستا واقع شده و جاده آن تا شهر سراب آسفالت است. از اطراف روستا رودخانه‌هاي متعددي عبور مي‌کنند که از جمله آن‌ها مي‌توان به آجي‌چاي، تاجيار، پسلر و مهين چاي اشاره نمود. آب مصرفي مردم و زمين‌هاي زراعي روستا از چشمه‌هاي جوشان کوه بزغوش تأمين مي‌شود. آب و هواي روستاي اسب‌فروشان در فصول بهار و تابستان معتدل و در پاييز و زمستان بسيار سرد است. روستا اقليمي سردسير دارد و ميزان بارندگي ساليانه آن در حدود ۴۵۰ ميلي‌متر است. پيرامون منطقه آبگرم روستاي اسب‌فروشان، در زمان وليعهدي عباس ميرزا، محل تفريح و شکارگاه رجال حکومت ايالتي آذربايجان بوده است. در فصل شکار، محلي براي خريد و فروش اسب ايجاد شده بود که به مرور از ييلاق شکارگاهي و محل اسب‌فروشي به روستايي با اسکان دايمي تبديل گرديد که امروزه به روستاي اسب‌فروشان معروف است. در شرق روستا، تپه‌اي معروف به کول تپه (تپه خاکستر) وجود دارد که به آتشکده‌هاي باستاني آذربايجان منسوب است و اشياء قديمي زيادي در آن يافت شده است. ظاهراً، هسته اوليه روستا بر روي آن تپه و در کنار آتشکده استقرار يافته بود که در دوره‌هاي بعدي و به دلايل نامعلومي از بين رفته است. دسترسي اين روستا در ۱۳ کيلومتري جنوب شهر سراب واقع گرديده و جاده‌اي اتومبيل‌رو دارد. آبشار اسب فروشان در نزديکي روستايي به همين نام در دامنه هاي شمالي کوه بزقوش واقع است. اين آبشار از بهم پيوستن چشمه هاي زلال دامنه اين کوه شکل مي گيرد که جلوه خاصي به طبيعت منطقه بخشيده است.

اسب فروشان 1

اسب فروشان 2

اسب فروشان 3

اسب فروشان 4

اسب فروشان
منبع : کویرها و بیابان های ایران

رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • علی

  هم سراب رفتم هم اسبفروشان هم تبریز آذربایجان عالی بود

  ۲۵ فروردین, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • حسن

  حیف اون همه زمین کشاورزی و اب شیرین نیست چرا مهاجرت !!!!!!!!!!!

  ۱۰ مرداد, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
 • حسن

  ما برای گردش به اسبفروشان اومدیم چشمه ابگرمم دیدیم ولی متاسفانه ابشار ندیدیم و کسی نگفت ابشارم هست اونجا،جالب وجای دیدنی بود

  ۱۰ مرداد, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
 • میرداد

  تا حد محدودی راجبه این آبشار صحبت شده است در این مطلب. و همه ی گفته ها هم به بی ارزش نشان دادن اسبفروشان انجامیده است اسبفروشان جز بهترین منطقه گردشگری شهرستان سراب می باشد.و روستایی بزرگ و پر جمعیت به حساب می آید با ساکن دائم نزدیک به ۴ الی ۵ هزار خانوار که به اندازه بیش از نیمی از جمعیت ساکن روستا هم به علت نبودن زمینه های شغلی به شهرهای تهران،بند عباس شیراز و شهر های شمالی کشور کوچ کرده اند.
  و شغل اصلی اخالی اسبفروشان بنایی و کار های ساختمانی است و چندان اثری از کشاورزی در این روستا به چشم نمی آید جزء در میان افراد مسن و از کار افتاده ای که دیگر قادر به کار های ساختمانی نیستند به کار کشاورزی در حد و ابعاد کوچک پرداختند تا باقی عمر خود را به کاری مشغول کنند.
  دارای کوه های سر شار از منابع طبیعی و جانوری که متاسفانه مورد بسیار بسیار کم لطفی مسئولین و عده ای از مردم(چوپانان)این روستا واقع شده است.از جمله آتش زدن منابع،شکار های بی رویه،
  چشم روستا آبگرمش هستش منطقهای گردشگری تقریبا در پایه های کوه واقع شده است و از روستا تا آبگرم آسفالت میباشد.
  آبگرم داراب استخر نصبتا معولی و کامل سر پوشیده و جدا برای آقایان و بانوان.
  که هر ساله به مبالغ هنگفتی به مناقصه گذاشته می شود در امده حاصله از مناقصه به جیب شهرداری سراب می رود.
  دارای فروشگته ها و کافه ها ،ماهمانسرا و رستوراندر حد معقول و نیاز دارای مسجد و در داخل دره کنار آبگرم استخر پرورش ماهی وجود دارد که به پرورش ماهی خاویار می پردازند.و در حال راه اندازی پارکینکی ابتدائی برای مسافارن و گردشگران هستند و جنگل بانی بخش بسیار محدودی رو برای درخت کاری میخواست انجام بده که افراد کتاه فکر و دشمن طبیت از این کار با آسیب رساندن به درختان کاشته شده گرفتند.
  همچنین آلاچیق هایی هم در آن طرفه درهه وجود دارد که به وسیله ی یک پل هوایی منتقل کننده گردشگرن هست.
  جمع بنده:
  روستای اسبفروشان منطقه ای بزرگ از لحاظ جمعیت و وسعت و دارای مردمی بسیار مدرن وبا بینشی شهر نشینی (به این دلیل که از قدیم الایام ساکنین به شغل ساختمانی پرداخته اند و به شهر های بزرگ و اکثر مناطق کشور رفت و آمد داشته اند و انتقال دهنده مدرن ترین عقاد و فرهنگ های سایر شهر های به این روستا شده اند)
  از بسیار پیش تر صحبت شهر شدن این روستا شده بود و چنیدن و چندین بار هم توسط مسئولان مطرح شده است ولی دریغ از یک بار پیگیری از طرف مسئولین زیربط.
  نصف بیشتر اهالی د شهر های بزرگ کشور پراکنده هستند به دلیل نداشتن کار و زمینه های شغلی به صورتی که فردی اگر در زمستان هم به روستا بیاد و تابستان هم به روستا بیاد تفاوت جمعیت را به عین واقع ۴ ۵ برابر بیش تر می بیند.(اکثر اهالی سابق که کوچ کرده اند تابستان را به روستای خویش بر میگردند)

  ۱۸ دی, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
 • محمد

  سلام خیلی زیباست اما مهجور واقع شده است کسی به فکرآبشارها نیست

  ۸ مرداد, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
 • محمد

  سلام خیلی زیباست اما مهجور واقع شده است کسی به آبشارها نیست

  ۸ مرداد, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *