بلیط هواپیما

آبشار آتشگاه

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۰ مهر ۱۴۰۰

آبشار آتشگاه در ۱۹۰ کیلومتری شهرکرد، ۴۰ کیلومتری شهر لردگان، پس از روستاهای میلاس و سردشت شوش در روستای آتشگاه قرار دارد. این آبشار زیبا که به آبشار مینیاتوری شهرت دارد یکی از بی‌نظیرترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری ایران به شمار می‌رود. آبشار با حرکت مواج خود سکوت منطقه را می‌شکند و بی‌بدیل‌ترین جلوه‌های طبیعی را رقم می‌زند.مسیر این آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضای سرسبز از انواع درختان و گیاهان جنگلی فراگرفته است. شیب زیاد و پستی و بلندی‌های دره، آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد کرده است.

رودخانه خرسان یکی از سرچشمه‌های اصلی رودخانه بزرگ کارون و از ارتفاعات برفگیر دنا و زاگرس مرکزی در جنوب استان اصفهان و شمال کهگیلویه و بویر احمد سرچشمه می‌گیرد و پس از الحاق چندین رود و چشمه دیگر در استان چهار محال بختیاری وارد استان خوزستان می‌شود.

11-3-29-144017atashgah3 آبشار آتشگاه

امکانات منطقه

جاده آسفالته‌، نشیمنگاه، آلاچیق، سرویس بهداشتی و دسترسی به روستاهای اطراف از امکانات موجود درآبشار آتشگاه لردگان است.

روستای آتشگاه

روستای آتشگاه که خاطرات سرداران عیلامی را به یاد می‌آورد،‌ دره‌‌ای تنگ و زیبا با خصوصیات بکر و طبیعی است. در میان دره، نهر خروشانی جاری است و سنگ‌های آهکی و گچی و درختان کهنسال گردو، چنار، بلوط و زبان‌گنجشک پیرامون آن را فرا گرفته‌اند و شیب زیاد و پستی و بلندی‌های جابجای آن آبشارهای کوچک متعددی را در طول ۳ کیلومتر ایجاد کرده است.

این منطقه آب و هوایی معتدل متمایل به گرم دارد و‌ در میان دره هوا به شدت خنک و روح‌‌افزا است و کمی تأمل در آن خستگی راه را از تن آدمی به در می‌کند.

در فاصلهٔ‌ ۲۰۰ متری دو آبشار نسبتاً بزرگ که هر هفته در ایام تعطیل پذیرای مسافران از راه رسیدهٔ دور و نزدیک است،‌ خودنمایی می‌کنند که در پیوند با عناصر زیبای طبیعی مانند دره ، سبزه‌زار و اقلیم مناسب، ‌فضای بسیار فرحبخشی را جهت گذران اوقات فراغت و تفرج فراهم می‌آورند.

11-3-29-14391atashgah آبشار آتشگاه

جاهای دیدنی و اماکن تفریحی اطراف آبشار

پیاده‌روی در مسیر رسیدن به آبشار : پیاده‌روی شما برای رسیدن به آبشار از روستای آتشگاه آغاز می‌شود. مسیری هموار در دل طبیعت پیش روی شماست که تقریبا در اکثر نقاط آن، صدای جوش و خروش آب به گوش می‌رسد. مسیر از کنار رودخانه آغاز می‌شود، کم‌کم راه باریک شده و از کنار رودخانه به سمت بالای دره می‌روید. در راه چندین آبشار پلکانی می‌بینید که پس از عبور از آنها به اولین آبشار بزرگ و پرآب دره، آبشار مینیاتوری یا همان آتشگاه، می‌رسید. به این نکته توجه کنید تا به اینجای مسیر، راه دشوار نیست و اکثر افراد می‌توانند آن را پشت سر بگذارند البته در برخی فصول مانند فروردین و اردیبهشت به دلیل افزایش حجم آب شاید مجبور باشید تا در قسمت‌هایی از داخل آب عبور کنید.

بالارفتن از آبشار آتشگاه: بالای آبشار آتشگاه، چندین آبشار دیگر قرار دارد که نام یکی از آنها دوقلو است که برای رسیدن به آن باید از صخره های اطراف آبشار آتشگاه بالا بروید؛ تجربه‌ای که به گفته اکثر کاربران چالش برانگیز و دشوار است؛ اما اگر از پس این چالش برآیید به آبشار زیبای دوقلو و چشمه‌ای فیروزه‌ای رنگ می‌رسید. توجه داشته باشید که برای پیمودن این مسیر بهتر است از یک فرد با تجربه کمک بگیرید و جانب احتیاط را رعایت کنید.

پیک‌نیک و عکاسی: برای ساعاتی می‌توانید در کنار این زیبایی‌های بنشینید. در ابتدای مسیر امکاناتی مثل سکو و سرویس بهداشتی برای شما فراهم است. علاوه بر آن عکس‌های زیبایی را به یادگار ثبت کنید.

آبتنی: در برخی قسمت‌ها، حوضچه‌های کوچکی شکل گرفته‌اند که شما را به یک آبتنی جذاب دعوت می‌کنند.

11-3-29-143931atashgah1 آبشار آتشگاه

11-3-29-143954atashgah2 آبشار آتشگاه

11-3-29-144038atashgah4 آبشار آتشگاه

11-3-29-144055atashgah5 آبشار آتشگاه

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • رها مسعودی

  یکی از زیباترین آبشارهای کشور هستش فقط پیشنهاد می کنم باتور یا خانواده به این مکان برید. یکم خطرناک چون یه جاهایی آبش خیلی تند میشه در کل مواظب خودتون و مخصوصاً بچه های کوچیک باشید

  ۴ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رضا

  آبشار آتشگاه خیلی طبیعی وخوب است اما متاسفانه نرسیده به آتشگاه و در چند کیلو متری این آبشار بچه هایی سر راه ماشین ها را می گیرند و به خاطر یک هزاری خود را زیر ماشین می اندازد و هنگامی که راننده ماشین را نگه می دارد بطور وحشیانه ای حدود پنجاه بچه از اطراف به سر نشینا ن حمله کرده و تقاضای کمک می کنند و این باعث دافعه برای منطقه شده است خواهشمند م رسید گی کنید.

  ۷ شهریور, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *