رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

آبشار آب ملخ ، عجیب ترین آبشار ایران

اشتراک گذاری

آبشار آب ملخ در کنار روستایی به همین نام در نزدیکی شهرستان سمیرم در استان اصفهان قرار داردشهرستان سمیرم در ۱۶۰ کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد. روستای آب ملخ در دامنه کوه دنا سرشار از چشمه‌ساراهای گوارا و سرد و آبشارهای خروشانی است که آب خود را از ذوب شدن برف کوه دنا تامین می‌کند.

ab-malakh آبشار آب ملخ

آبشار آب ملخ ، یکی از عجیب‌ترین آبشارهای ایران است که ترکیبات خاص موجود در آب آن، تمام ملخ‌های مهاجم را درجا نابود می‌کند. این روستا و چشمه آن نیز به همین علت آب ملخ نام گرفته‌اند. به گفته اهالی روستا سال‌ها قبل، وقتی مزارع گندم روستاهای اطراف مورد تهاجم ملخ‌ها قرار گرفت، از آب این چشمه بزرگ برای دفع آفت استفاده کردند و آنها را یکجا نابود کردند.

ab-malakh1 آبشار آب ملخ

آبشار آب ملخ به آبشار تخت سلیمان نیز معروف است. وجه تسمیه این منطقه به دلیل قطعه سنگ بزرگ و طبیعی است که به مانند یک پل روی رودخانه آب ملخ قرار گرفته است و دو دره را به یکدیگر متصل می‌کند. برخی از اهالی این منطقه اعتقاد دارند که این پل به مانند یک تخت، محل استراحتگاه حضرت سلیمان بوده است. منظره خیال انگیز و بی مانند تخت سلیمان روی رودخانه آب ملخ همچون تخت طاق مانندی که بر بالای رودخانه قرار گرفته است بسان پلی زیبا و طبیعی مسافران و گردشگران را به غار داخل کوه هدایت می‌کند.

ab-malakh3 آبشار آب ملخ

از دهانه غار طبیعی که در تخت سلیمان وجود دارد، چشمه‌ای با آب زلال و گوارا می‌جوشد و از اطراف این تخت به رود پایین دست آن می‌پیوندد. موقعیت جغرافیایی روستای آب ملخ به شکلی است که بیش از ۳ ساعت نمی‌توان خورشید را بالای سر روستا دید.

ab-malakh6 آبشار آب ملخ

آبشار آب ملخ از دو بخش تشکیل شده است. اولین قسمت آن سرچشمه آبشار است که از دل کوه بیرون می‌آید و بخش دیگر که در زیر سرچشمه آن قرار گرفته، طاقدیسی سبز رنگ است که مثل پل روی رودخانه ماربر خم شده است. پشت آبشار پرتگاه خطرناک و زیبایی وجود دارد که آب ملخ را به یکی از خطرناک‌ترین آبشارهای ایران تبدیل کرده است. بهترین زمان بازدید از آبشار آب ملخ فصل‌های بهار و تابستان است.

ab-malakh4 آبشار آب ملخ

ab-malakh5 آبشار آب ملخ

 

ab-malakh8 آبشار آب ملخ

ab-malakh9 آبشار آب ملخ

           
 

نظر کاربران :

 • علی

  خطرناکترین جا که اصلا نباید داخل روخانه اش رفت

  ۱۰ تیر, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • محمد

  یه آبشار خاص با آبی زلال که ارزش طی کردن مسیر نه چندان آسونشو داده.

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهدی

  شامل ۲ قسمت چشمه و آبشار میباشد
  فاصله آب ملخ از جاده اصلی ۵ کیلومتر جاده خاکی فوق العاده بد و خشن.و نامناسب…
  بعد از پارک کردن ماشین ۵۰۰ متر پیاده روی در شیب تند تا چشمه و برای رسیده به آبشار حدود ۴۵ دقیقه پیاده روی باید کرد.
  بهترن زمان دیدن فصل بهار ..و آبشار واقعا دیدنی
  ورودی برای هر خودرو ۱۰ هزار تومان میباشد..

  ۱۸ شهریور, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • احسان

  ببخشید این ملخش کجا بود؟

  ۲۱ مرداد, ۱۳۹۲ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *