رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

آبشار سرنکوه جیرفت

تاریخ بروزرسانی :
۱ خرداد ۱۴۰۲

آبشار سرنکوه جیرفت که در استان کرمان واقع شده است، در رشته‌کوه جبال بارز در نزدیکی شهرستان جیرفت قرار دارد. این رشته کوهها در شمال و شمال شرقی از گردنه دهبکری در شمال شرقی سربیژن و شمال کوههای دلفارد شروع شده و به ۲۸۰ کیلومتر تا مرز بلوچستان ادامه دارد . علت نامگذاری آن بلندی ارتفاعات است که جبال به معنی کوه و بارز به معنای بلندی ( کوههای بلند ) می باشد .

 3 e1652876301731 آبشار سرنکوه جیرفت

موقعیت جغرافیایی

رشته کوه جبال بارز میزبان پدیده های زیبا و با عظمتی چون آبشارهاست. در۵۰ کیلومتری شرق شهر جیرفت و در میان دره های شکوهمند جبال بارز، آبشار سرنکوه با ارتفاعی بیش از ۱۰۰ متر در انتهای دره «درین»، یکی از بلندترین آبشارهای ایران می باشد. گام برداشتن در فضای مملو از جنگل ها و باغ ها ی سردسیری و چشم دوختن به هرم گرمای جیرفت از آن فاصله، شکوهی خاص دارد.
متاسفانه به دلیل کم آبی و خشکسالی های اخیر، آب این آبشار بسیار محدود شده است. فقط در پی باران های شدید و جاری شدن رودخانه، عظمت و ارتفاع آن رخ می نماید و دردیگر روزهای سال، توان خود را برای رقابت با آبشار۲۰۰ متری «وروار» دربخش دیگری ازجبال بارز ازدست می دهد.
اما این دو آبشار بلند و با عظمت نشانی دیگر ازعظمت و شکوه رشته کوه جبال بارز دارند. وجود باغ های سردسیری در این منطقه بر زیبایی آن افزوده است. به دلیل وسعت منطقه، پوشش گیاهی یکسانی در آن وجود ندارد و از درختان ارزشمندی چون ارس، بنه، کهکم و ارچن گرفته تا بوته های کوچک گیاهی چون درمنه، شقایق، نرگس، گون و ریواس در آن دیده می شود. شهرستان جیرفت به دلیل تنوع محصولات کشاورزی به هند نیز معروف است.

 1 e1652876248812 آبشار سرنکوه جیرفت

نحوه دسترسی به آبشار سرنکوه

آدرس:استان کرمان، جیرفت، ۵۰ کیلومتری شرق شهر جیرفت

شهر عنبرآباد ، به سمت علی آباد و هیشین ، از نزدیکی هیشین جاده ای خاکی به سمت ندوییه جدا می شود. این جاده خاکی و بسیار ناهموار پس از گذشتن از جگان ، آب کهورک ، ندوییه. سنگ انداز و کمش به روستای درین می رسد. که برای رسیدن به آبشار سرنکوه می بایست از درین حدود یک ساعتی پیاده روی کرد. ارتفاع آبشار اصلی حدود ۹۵ متر می باشد .

 2 e1652876325566 آبشار سرنکوه جیرفت

 e1652876282677 آبشار سرنکوه جیرفت

           
برو بالا
 

نظر کاربران :

 • حمید

  درود برشما
  ابتدای متن نوشته ارتفاع آبشار سرنکوه ۱۵۰ متر . و در پایان متن نوشته ارتفاع آبشار سرنکوه ۹۰ متر ! یعنی از ابتدای متن تا پایان رسید ۶۰ متر از ارتفاع آبشار کم شد؟؟

  ۲۳ دی, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • اسلوب

   با سلام و تشکر از شما متن اصلاح شد ولی ارتفاع ۹۵ متر ارتفاع آبشار اصلی و همانطور که از تصاویر پیداست ارتفاع ۱۵۰ متر شامل مجموعه ارتفاع آبشار و همچنین ادامه سر ریز شدن آن در پایین کوه می باشد .

   ۵ بهمن, ۱۳۹۹

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *