بلیط هواپیما سوئیت تبریز

۳۰ جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

زمان مطالعه : 17 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۸ فروردین ۱۳۹۹

استان خوزستان، استانی با مردمان بسیار دوست داشتنی و خونگرم و همچنین جاذبه های تاریخی و طبیعی خود، جایگاه خوبی برای علاقه مندان به سفر و گردشگری می باشد.در این مطلب ۳۰ جای دیدنی خوزستان را برای شما گردآوری کرده ایم تا اگر به این استان زیبا سفر کردید، با جای جای آن آشنایی داشته باشید و با آگاهی سفر کنید و دیدن این مکان های زیبا را از دست ندهید.

کاخ آپادانا

کاخ آپادانا یا کاخ داریوش، ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، یعنی در دوره هخامنشیان در شهر باستانی شوش ساخته شد. کاخ آپادانا به عنوان محلی اصلی سکونت داریوش یکم مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما پس از آن، پادشاهان هخامنشی از آن به عنوان قصر زمستانی استفاده می‌کردند. بخش‌های مهمی از این کاخ ۲۵۰۰ ساله در حمله اسکندر به ایران ویران شد، بقایای آن در حفاری‌های ۸۰ سال پیش در منطقه شوش کشف شد و حالا ده سال است که کاخ داریوش به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.
بخش‌های دیگر کاخ آپادانا تصاویری از شیر بالدار و گل نیلوفر آبی را نشان می‌دهد که هر دو از طرح‌های باستانی ایران و نماد قدرت و زایش و بالندگی هستند. کاخ آپادانا در کوران حوادث تاریخ پر فراز و نشیب ایران بارها سوخته و تخریب شده و شاید دل‌آزرده شویم زمانی که بفهمیم این تخریب‌ها، نه فقط به دستور پادشاهان و به دست سربازان در هزاره‌های گذشته، بلکه بخشی از این تخریب‌ها در سال‌های اخیر و به دست افرادی که به عنوان محقق به این منطقه وارد شدند اتفاق افتاده است.
نمونه آن تخریب بخشی از سرستون‌های این کاخ به دست ژان دیولافوا، باستان‌شناس فرانسوی است که بخش‌های جدا شده را با خود به فرانسه برد و این بخش‌ها هم‌اکنون در موزه لوور نگهداری می‌شوند. با این حال، بازدید از این کاخ تاریخی، که بسیار مورد ظلم دست‌درازان تاریخ قرار گرفته، همچنان می‌تواند کاری ارزشمند در جهت شناخت فرهنگ و تمدن ایرانیان و به طبع آن، حفظ این میراث ارزشمند باشد.

30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید 30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

قلعه شوش

قلعه شوش یک سازه آجری متعلق به دوره قاجار است که شکل بنا و همچنین مصالح به کار رفته برای ساخت این قلعه، آن را تبدیل به یکی از جالب‌ترین جاهای دیدنی خوزستان کرده است. در حدود ۱۲۰ سال پیش، گروهی از محققان و باستان‌شناسان فرانسوی که جهت انجام تحقیقات در سایت باستانی شوش به این منطقه وارد شده بودند طی تحقیقات خود به آثار و بقایای ارزشمندی دست یافتند.
بنای قلعه نیز به خودی خود بسیار ارزشمند است، چرا که برای ساخت آن از آجرهای کاخ آپادانا و همچنین برخی از سنگ‌های زیگورات چغازنبیل استفاده شده است. بنابراین قلعه شوش را می‌توان مجموعه‌ای بسیار ارزشمند در نظر گرفت که در سفر به استان خوزستان قطعا ارزش بازدید دارد.

قلعه شوش  30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

آبشار شوی دزفول

آبشار شوی ۸۵ متر ارتفاع و ۷۰ متر عرض دارد و از توابع شهر دزفول در استان خوزستان محسوب می شود. شوی همچنین فاصله کمی با استان لرستان دارد و می توان گفت در مرز دو استان قرار دارد. البته دقت داشته باشید که دسترسی به این مورد از جاذبه های خوزستان دشوار است و به همین دلیل بکر مانده است. در دامنه کوه و خروجی آبشار غاری وجود دارد که افراد محلی می‌گویند کیلومتر‌ها طول دارد. در بدنه آبشار نیز خروجی ‌های متعددی وجود دارد که آب با فشار از آن‌ها خارج می ‌شود.

آبشار شوی 30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

رودخانه کارون

رودخانه کارون می‌تواند یکی دیگر از جاهای دیدنی خوزستان در سفر شما باشد. کارون، با طول ۹۵۰ کیلومتر طولانی‌ترین و پرآب‌ترین رودخانه ایران است. همچنین کارون تنها رودخانه کشور است که در آن کشتیرانی نیز انجام می‌شود. در بخش‌های مختلف این رودخانه پل‌ها و سدهایی احداث شده است که آن‌ها نیز به خودی خود می‌توانند بسیار جالب و دیدنی باشند.
سدهایی که در شهرستان گَتوَند، ایذه و مسجد سلیمان در مسیر رودخانه کارون ساخته شده‌اند همگی دارای ویژگی‌هایی هستند که آن‌ها را به مهم‌ترین سدهای کشور تبدیل کرده است. بخش اعظمی از انرژی مورد نیاز استان خوزستان و حتی بخش جنوب کشور از طریق همین سدها تامین می‌شود. بنابراین در سفر به هریک از این شهرها، بازدید از سدهای احداث شده در مسیر رودخانه کارون می‌تواند بسیار شگفت‌انگیز باشد.
همچنین در بخش‌های مختلف رودخانه کارون پل‌هایی ساخته شده است که زیبایی این رودخانه را دوچندان کرده است. از جمله این پل‌ها می‌توان به پل سیاه اشاره کرد که در سال ۱۳۰۸ و هم‌زمان با احداث راه‌آهن سراسری ایران ساخته شد و در حقیقت نخستین پلی است که بر روی رودخانه کارون ساخته شده است. پل سفید، پل نادری، پل کابلی و پل طبیعت از دیگر پل‌های قدیمی و البته زیبایی هستند که بر روی کارون بنا شده‌اند.

بازدید از این پل‌ها، بخصوص در شب‌های زنده شهرهای استان خوزستان، با منظره بی‌نظیر رود کارون می‌تواند یکی از دل‌انگیز‌ترین تجربه‌های سفر شما به استان خوزستان باشد. بخصوص که بازار موسیقی بندری و غذاهای خیابانی جذاب و خوشمزه جنوبی نیز همیشه حوالی رودخانه کارون برپا است.

30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید 30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

روستای پامنار

روستای پامنار در فاصله ۴۰کیلومتری شهر دزفول قرار گرفته است. روستا در میان دامنه کوههای زاگرس قرار گرفته و مشرف به دریاچه سد دز(دریاچه شیهون) است. روستای پامنار علاوه بر داشتن جاذبه‌های طبیعی متنوع و زیبا، دارای قلعه و قبرستان مشهوری نیز هست که توجه گردشگران در بازدید از شهر را به خود جلب می‌کند.
روستای پامنار یک بهشت خاص است. در سفر به پامنار دیدن غروب خورشید، زیبایی خاصی به منظره طبیعت می‌دهد و صحنه ای بی نظیر را در یاد و خاطر افراد به جای می‌‌گذارد. ارتفاع روستای پامنار بسیار کم است و دشت بودن آن سبب می‌شود که در هنگام غروب زمین و آسمان آن یکی شوند و صحنه‌ای رویایی را ایجاد کنند. بعد از فرا رسیدن شب نیز، شب‌های پامنار با جاهای دیگر متفاوت است. روستای پامنار دارای هوای بسیار تمیز و پاکی است و این پاکی و ارتفاع کم زمین نسبت به آسمان سبب می‌شود که ستارگان در شب‌های زیبای پامنار درخششی چندین برابر دارند و نزدیکی ستاره‌ها و زیبایی چشم انداز آن قابل وصف نباشد.
یکی از جاذبه‌های خاص روستای پامنار که به سرسبزی و زیبایی آن افزوده است دریاچه سد دز می‌باشد. این دریاچه در پشت سد قرار دارد. دریاچه سد دز یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران و جهان است که در شمال غربی دزفول قرار دارد. در وسط دریاچه جزیره‌ای زیبا قرار دارد که در حدود ۶۰۰۰۰متر مربع مساحت دارد و چشم انداز فوق العاده‌ای را به منطقه داده است.

روستای پامنار  30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

شیرهای سنگی

شیرهای سنگی یا به زبان بختیاری ها بردشیر نماد رشادت، شجاعت، فروتنی و مردانگی هستند. شیرهای سنگی موزه ای در فضای باز را ایجاد کرده اند. شیرهای سنگی نمادی از قوم بختیاری هستند، آن ها این شیرها را روی قبر افراد شجاع و دلیر قرار می دادند. شیرهای سنگی در هیچ کجای ایران به اندازه ‌ای که در استان ‌های خوزستان و چهارمحال بختیاری وجود دارند به چشم نمی ‌آیند. اما گویا همین فراوانی و پراکندگی، از بین رفتنشان را امری عادی جلوه داده و در نظر مردم و مسئولان از ارزش و اهمیت آنها کم کرده است و متاسفانه تعداد بسیاری از آن ها از بین رفته اند.

30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید 30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

زیگورات چغازنبیل

محوطه تاریخی چغازنبیل  از جاهای دیدنی خوزستان و نیایشگاهی باستانی مربوط به ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح است. زیگورات، در تمدن باستانی آسیای غرب، خود به معنای بالا رفتن به سمت آسمان است و معمولا به نیایشگاهی گفته می‌شود که از سایر نیایشگاه‌ها ارزش و جایگاهی والاتر دارد. به طور معمول زیگورات‌ها با استفاده از بهترین مصالح و بر روی بلندی تپه یا کوهی بنا می‌شدند.
زیگورات چغازنبیل نیز بر روی تپه‌ای که به شکل زنبیل بود بنا شد و از آنجایی که ساکنین این منطقه به تپه‌هایی با شکل‌های غیرطبیعی چُغا می‌گفتند این بنا به نام چغازنبیل شهرت یافت. زیگورات چغازنبیل در اصل بقایای شهری به جا مانده از ایران باستان، به نام دوراونتاش است.
تصفیه‌خانه آب چغازنبیل به عنوان نخستین تصفیه‌خانه آب جهان شناخته می‌شود. زیگورات چغازنبیل در حدود چهل سال پیش در میراث جهانی یونسکو ثبت شد و تبدیل به نخستین بنای ایرانی شد که در این فهرست جای گرفته است. چغازنبیل در حقیقت نخستین بنای مذهبی در ایران است. زیگورات چغازنبیل بین دو شهر شوش و شوشتر واقع شده است و دسترسی به آن از هر دو شهرستان میسر است.
برای رفتن به این زیگورات از سمت شهرستان شوش، باید از سمت جنوب شرق شهر باستانی شوش وارد جاده شوش-اهواز شوید و سپس به سمت هفت تپه منحرف شوید. از سمت شهرستان شوشتر نیز با رفتن به سمت شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون می‌توانید خود را به این نیایشگاه باستانی برسانید.

زیگورات-چغازنبیل 30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

مسجد رانگونی ها در آبادان

مسجد رانگونی ‌ها یا آن ‌گونه که آبادانی ‌ها می ‌گویند، رنگونی‌ ها، با معماری هندی و به همت رانگونی ‌های اهل برمه در آبادان ساخته شده است. پس از پیدایش نفت و تاسیس پالایشگاه افراد زیادی از شهرها و کشورهای مختلف به اینجا آمدند. مهاجران هندی، پاکستانی (منطقه ای که امروز میانمار نام دارد) مسجد رنگونی ها را احداث کردند.

مسجد رانگونی ها  30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

آسیاب‌های آبی دزفول

آسیاب‌های آبی دزفول از جاهای دیدنی خوزستان مجموعه‌ای از سازه‌های آبی هستند که با قدمتی ۱۵۰۰ ساله در بخش‌های مختلف رودخانه دز ساخته شده‌اند. آسیاب‌های آبی دزفول در حقیقت قدیمی‌ترین سیستم آبیاری جهان محسوب می‌شوند. نخستین بخش‌های این سازه در زمان ساسانیان ساخته شده است، و سپس در دوره‌های بعد بخش‌های دیگری به آن اضافه شدند.
سیستم این آسیاب‌ها به گونه‌ای بود که بخشی دو قسمتی و ثابت در قسمت زیرین سازه‌ها وجود داشت و بخش بالایی، یعنی بخش اصلی آسیاب به وسیله جریان آب به حرکت درمی‌آمد و گندمی که در آسیاب قرار گرفته بود با استفاده از نیروی آب آسیاب و به آرد تبدیل می‌شد. امروزه سازه‌های مربوط به دوره ساسانیان، به دلیل سیل‌های متعدد از بین رفته‌اند، اما سازه‌های مربوط به دوره صفویه و قاجاریه هم‌اکنون پابرجا هستند.
برای بازدید از بخش‌های به جا مانده از آسیاب‌های آبی دزفول می‌توان به بخش جنوبی تفریحگاه ساحلی دز (در فاصله ۸۰۰ متری سد تنظیمی دزفول)، زیر پل دوم (جدید) دزفول و همچنین در نزدیکی پل قدیم دزفول رفت و به این ترتیب از این بنای باستانی هوشمندانه و با ارزش دیدن کرد.

آسیاب آبی دزفول  30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

بقعه دانیال نبی

دانیال نبی پیامبری از نسل حضرت یعقوب بود که در حدود ۲۵۰۰ سال پیش، به همراه گروهی از یهودیان از بابل به شهر شوش مهاجرت کرد و در آنجا ساکن شد. دانیال نبی در سن ۸۲ سالگی درگذشت و جسد مومیایی شده او در همین شهر به خاک سپرده شد. در دوره سلجوقیان گنبدی بر مزار این پیامبر ساخته شد. بقعه دانیال نبی تاکنون چندین مرتبه تخریب و بازسازی شده است.
شکل امروزی بقعه شامل دو منار با ارتفاع ۱۰ متر و گنبدی به ارتفاع ۲۰ متر است که به صورت ۲۵ طبقه مضرس ساخته شده است. بقعه دانیال نبی یکی از قدیمی‌ترین بناهای شهر باستانی شوش است.

دانیال نبی  30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

برج کلاه فرنگی شوشتر

همه ما شوشتر را به بناهای آبی بسیار عظیم آن می‌شناسیم اما این تنها جاذبه گردشگری شهر باستانی شوشتر نیست. اگر کمی در حاشیه رودخانه گشت و گذار کنید، برجی قدیمی را خواهید دید که از آجر ساخته شده و به شکل یک هشت ضلعی است. این برج قدیمی به برج کلاه فرنگی شوشتر معروف است و یکی از جاهای دیدنی خوزستان به شمار می‌آید. بد نیست بدانید قدمت این برج آجری به دوران ساسانی باز می‌گردد و بر اساس گفته تاریخ شناسان، در گذشته از این برج برای نظارت بر کارگران استفاده می‌کردند. البته برخی دیگر بر این باور هستند که از این برج برای نظارت بر میزان جریان آب رودخانه استفاده می‌شد. به هر صورت با وجود اینکه برج کلاه فرنگی در طول زمان آسیب‌های زیادی را به جان خریده است، اما هنوز هم استوار ایستاده تا نمادی بر تاریخ شگرف و عظیم ایران باشد.

30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید 30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

قلعه سلاسل

قلعه سلاسل که از قلعه‌های زیبای شوشتر است، در کنار رودخانه شطیط و در استان خوزستان قرار دارد. طبق نوشته‌های تاریخی، قدمت آن به دوره هخامنشیان می‌رسد. برخی نیز قلعه سلاسل را قلعه‌ای ساسانی می‌دانند. این قلعه دژی است که محوطه مربوط به آن وسعت بسیار زیادی داشته است. قلعه بزرگ سلاسل چندین حیاط متعدد دارد و در گذشته دارای قسمت‌های مختلفی بوده است. قلعه سلاسل از سربازخانه، طویله، حمام، شبستان، برج، باغچه، قورخانه، نقاره‌خانه، حرم‌خانه و آشپزخانه تشکیل شده بود.
همچنین این قلعه دارای ۵ شودان بزرگ بوده است که هر یک با شودان‌های درون بافت شهر در ارتباط بود. این شودان‌ها در گرمای ۵۰ درجه خوزستان محیطی خنک در حدود ۱۵ درجه برای افراد ایجاد می‌کرد. عملکرد قلعه علاوه بر جنبه استراتژیکی و نظامی و مرکز حکومتی‌، احتمالاً محلی برای نظارت بر تقسیم آب و مرکز مدیریت آب منطقه بوده است. قلعه سلاسل شوشتر در تاریخ پنجم تیرماه ۱۳۸۸ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

قلعه سلاسل  30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

سازه‌های آبی شوشتر

سازه‌های آبی شوشتر مجموعه‌ای بزرگ و بی‌نظیر از چندین پل، سد، آسیاب آبی، تونل و کانال است که از دوران هخامنشیان تا ساسانیان ساخته شده‌اند. هدف از ساخت این سازه‌ها استفاده از نیروی آب جهت آبیاری، آسیاب گندم و … بوده است. از سازه‌های آبی شوشتر به عنوان بزرگترین سازه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد می‌شود.
این سازه به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. مجموعه سازه‌های آبی شوشتر شامل ۱۳ بنا است که بزرگ‌ترین و جالب‌ترین آن بخش آسیاب‌های آبی هستند. در این بخش با به کارگیری نیروی آب، گندم آسیاب و تبدیل به آرد می‌شد. قلعه سلاسل بخش دیگری از این سازه است که مرکز کنترل نهر داریون و همچنین محل زندگی والی خوزستان بود. پل بندلشکر، که در نزدیکی معبد آناهیتا (الهه آب و باروری) قرار دارد یکی از دروازه‌های شوشتر بوده است.
پل شادُروان یا بند قیصر سازه‌ای است که شاپور ساسانی پس از به اسارت گرفتن پادشاه رم او را مجبور به ساخت آن کرد. بند میزان با هدف دو شاخه کردن رود کارون ساخته شد. برج کلاه‌فرنگی که مشرف به بند میزان است با هدف نظارت بر این بند ساخته شد. نهر داریون در دوره هخامنشی و با هدف آبیاری دشت میاناب شوشتر حفر شد. پل بند شرابدار روی نهر داریون ساخته شده است.
بند ماهی‌بازان به منظور بالا نگه داشتن سطح آب ساخته شد. بند دختر آخرین تنگه کوهستانی است که رود کارون از آن گذر می‌کند و در نهایت بند دارا بخش دیگری از این سازه‌ها است که در منطقه میاناب ساخته شده است .

سازه های آبی شوشتر  30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

پل سفید اهواز

یکی از جاذبه های خوزستان پل معلق یا پل سفید اهواز است که تبدیل به نمادی از این شهر شده است. اهواز شهر پل ‌ها است، از پل سیاه که قدیمی ‌ترین آن ‌ها است تا پل کابلی که دارد کم ‌کم جای خودش را پیدا می‌ کند؛ اما همچنان حتما تصویر پل را با دو هلال فلزی جایی دیده اید. پل سفیر بر روی رودخانه کارون احداث شده و یکی از ۸ پل عبور از آن محسوب می شود و همچنین چهارمین پل معلق دنیا است.

پل سفید 1 30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

دهکده زراس

دهکده زراس مجموعه‌ای فوق‌العاده زیبا از جاهای دیدنی خوزستان است که در نزدیکی دریاچه کارون سه واقع شده است. این دهکده دارای طبیعتی بسیار زیبا است. ارتفاع دهکده زراس از دریا بین ۸۴۰ تا ۱۳۴۰ متر است که باعث می‌شود چشم‌اندازی نفسگیر و بی‌نظیر در مقابل چشم گردشگران به تصویر کشیده شود.
در این منطقه گردشگران می‌توانند از دیدن منظره رود کارون، کوه‌های زاگرس، جنگل‌های بلوط، آبشارها و دشت‌های پر گل لذت ببرند. دهکده زراس علاوه بر داشتن طبیعتی زیبا، دارای آثار تاریخی ارزشمندی نیز هست که از آن جمله می‌توان به ارگ اتابکی مربوط به دوره ایلخانیان، کتیبه‌های سنگی کول فر و قلعه کژدم اشاره کرد.

آتشکده جاویدا

آتشکده جاویدا که در شمال شرق مسجد سلیمان قرار دارد، یکی از ابنیه تاریخی خوزستان محسوب می‌شود که قدمت آن به حدود قرن هفتم پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد! بد نیست بدانید که در این آتشکده به هیچ وجه از ملات استفاده نشده و سنگ‌ها را بدون هیچ گونه ملاتی بر روی یکدیگر قرار داده‌اند و با این وجود هنوز هم پا برجا باقی مانده است. شاید با بازدید از این آتشکده تصور کنید جز چند تکه سنگ چیزی از آن باقی نمانده، اما وقتی به این موضوع فکر می‌کنید که همین تکه سنگ‌ها دارای چندین هزار سال قدمت تاریخی هستند و به دوران هخامنشی باز می‌گردند، قطعا این بازدید تبدیل به یک تجربه منحصر بفرد خواهد شد.

30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید 30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

هورالعظیم

هورالعظیم (به معنای تالاب بسیار بزرگ) یا هورالهویزه (به معنای تالاب هویزه) یا تالاب بزرگ هویزه بزرگ ‌ترین تالاب استان خوزستان و یکی از بزرگ ‌ترین تالاب ‌های ایران است که جزو جاذبه های خوزستان قرار دارد. تالاب در مرز ایران و عراق قرار گرفته و حدود یک سوم این تالاب در ایران و دوسوم دیگرش در کشور عراق است. هورالعظیم آب خود را از رودخانه های کرخه، نیسان، سابله و نهرهای انشعابی تامین می کند. مساحت تقریبی آن ۱۱۸۰۰۰ هکتار برآورد شده و در کناره های تالاب عمق آب کم و به تدریج به میانه آن که می رسد عمقش به چند متر می رسد.

هورالعظیم  30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

دریاچه شط تمی

دریاچه کوهستانی تمی در مرز سه استان لرستان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان واقع شده است. دریاچه شط تمی توسط کوه‌هایی احاطه شده است که تقریبا در تمام طول سال پوشیده از برف هستند. همچنین در فضای اطراف دریاچه دشت‌هایی زیبا و پهناور با پوشش گیاهی خاص وجود دارد که محل اطراق عشایر بختیاری هستند. اگر به استان خوزستان سفر کردید فراموش نکنید از این منطقه بکر و زیبا نیز دیدن کنید.

تمی 1 30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

منطقه شو ولندر

منطقه شو ولندر یکی از زیباترین مناطق طبیعی ایران و از مهم‌ترین جاهای دیدنی خوزستان محسوب می‌شود. اکوسیستم این منطقه بسیار خاص و دیدنی است و بد نیست بدانید که سمندر امپراتور، یکی از نادرترین و کمیاب‌ترین گونه‌های سمندر ایرانی که بسیار با ارزش است، نیز در همین منطقه زندگی می‌کند. خوشبختانه سازمان حفاظت از محیط زیست، شکار در این منطقه را ممنوع اعلام کرده و محیط‌بان‌های عزیز، از آن به خوبی حراست و نگهبانی می‌کنند. شو ولندر در جنوب زاگرس و مسجد سلیمان واقع شده و آب هوای کوهستانی و بسیار پاکی دارد. در سفر به خوزستان، بازدید از این جاذبه طبیعی اکیدا توصیه می‌شود.

موزه جنگ خرمشهر

ساختمان این موزه در سال ۱۳۰۹ ساخته شد، و تا پایان جنگ به عنوان بخش اداری شرکت نفت به کار می ‌رفته است. در دوران هشت سال جنگ تحمیلی این ساختمان به عنوان محل دیدبانی نیروهای عراقی مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به این که این مرکز محل دیدبانی دشمنان در دوران جنگ بوده است، دست نوشت ه‌های اشغالگران عراقی بر روی دیوارهای ساختمان به جای مانده است، که یکی از دست نوشته ‌ها، جمله آمده ‌ایم تا بمانیم بوده است که بسیار جلب توجه می کند.

دره کول خرسان

دره کول خرسان یکی دیگر از جاهای دیدنی خوزستان است که در ۳۵ کیلومتری شمال دزفول واقع شده است. در بخش ابتدایی این دره نخلستانی کوچک قرار دارد و پس از آن درخت‌های سدر و کُنار است که زیبایی خود را نشان می‌دهند. علاوه بر این درختان و صخره‌های اطراف دره، تعدادی رودخانه و آبشار نیز در این منطقه وجود دارند.
اما آنچه بیش از هر چیز دیگر دره کول خرسان را برای گردشگران جالب می‌کند، آب و هوای این منطقه است که گفته می‌شود حتی در گرم‌ترین روزهای سال نیز گاهی دمای هوا در این دره به کمتر از ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و به این ترتیب آن را به تفرجگاهی آرامش‌بخش در استان خوزستان تبدیل می‌کند.

دریاچه سد دز (شهیون)

این دریاچه یکی از زیباترین دریاچه ‌های ایران در شمال غربی دزفول ودر ۲۳ کیلومتری شمال شرق اندیمشک که تبدیل به یکی از جاذبه های خوزستان و منطقه شهیون شده است. در دریاچه انواع و اقسام ورزش های آبی انجام می شود. آب دریاچه از ارتفاعات اراک و الیگودرز سرچشمه می‌گیرد و بعد از گذر از کوه‌های زاگرس و دریافت ریز‌آبه‌های بسیار به این دریاچه وارد می‌شود. این دو رودخانه شامل دو شاخه اصلی به نام سزار و بختیاری است

موزه شوش

موزه شوش به‌دلیل محل قرارگیری و اشیاه نگهداری‌شده در آن، یکی از موزه‌های بسیار مهم و غنی ایران است. این موزه در یکی از پراهمیت‌ترین نقاط شوش ازنظر تاریخی قرار دارد.
برای دیدن موزه شوش باید به شهر شوش بروید. این شهر از اواسط بهار گرم می‌شود و تا میانه‌های پاییز همچنان گرم است.
موزه شوش میان بازمانده‌های کاخ داریوش هخامنشی، یعنی کاخ آپادانا و قلعه آکروپل یا فرانسویان و همچنین روبه‌روی آرامگاه دانیال نبی ساخته شده است. آغاز ساخت این بنا در سال ۱۳۴۲ است و در سال ۱۳۴۵ به پایان رسیده است.
از همان ابتدای ورود به موزه شوش در محوطه باغ، برخی از مجسمه‌های سنگی و اشیای باستانی از دوره‌های مختلف، برای بازدید قرار داده شده‌اند. در ساختمان موزه هم نخستین اثری که با آن روبه‌رو می‌شوید، قطعه زیبایی از سرستونی سنگی و سنگ گاو بالدار است که از کاخ آپادانا به‌ دست آمده‌اند.
تندیس داریوش و مجسمه هرکول ازجمله مجسمه‌های این موزه‌ هستند که توجه همه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کنند. آثار باستانی زیادی در این موزه نگهداری می‌شوند که مهم‌ترینشان این آثارند: مجسمه‌ها و سرستون‌های سنگی کشف‌شده از مسجد سلیمان و کاخ آپادانا، انواع مجسمه‌های خدایان متعلق به تمدن‌های مختلف منطقه، روش تدفین در دوره ایلامی‌ها، آجر‌نوشته‌های کشف‌شده از شوش و چغازنبیل، انواع گل‌نوشته‌ها و سنگ‌نوشته‌های عیلامی، اکدی، آرامی، سریانی و پارسی باستان و پهلوی میانه، گوی‌های سفالی و گل‌میخ‌های تزیینی سفالی و کاسه‌های مکشوفه از حمیدیه مربوط به مندایی‌ها که منقوش به اوراد مقدس است

دانشگاه سه ‌گوش اهواز

دانشگاه سه گوش اهواز یکی از زیباترین و خاص‌ترین جاهای دیدنی خوزستان و همچنین از تماشایی‌ترین ساختمان‌ها در تمام ایران محسوب می‌شود. این ساختمان در سال ۱۳۰۸ به دستور پهلوی اول و به دست معمار معروف فرانسوی، آندره گدار، ساخته شد. این ساختمان طراحی منحصر به فرد سه گوشی دارد که در آن دوران و حتی در زمان حاضر، به نوبه خود بسیار خاص و دیدنی است.
در ابتدا قرار بود که این ساختمان برای بانک ملی ایران ساخته شود اما در طول تاریخ، چندین و چند بار کاربری آن تغییر پیدا کرد. پس از تغییر و تحولات مختلف، در نهایت این سه گوش زیبا در دست دانشجویان ادبیات و علوم انسانی قرار گرفت. اما متاسفانه در طی این ۸۶ سال به دلیل نزدیکی این ساختمان با رود پر خروش کارون و بالا بودن حجم رطوبت، عمارت دانشگاه آسیب زیادی دید و دانشجویان مجبور به ترک آن شدند. در حال حاضر این ساختمان برای تبدیل شدن به موزه علم و فناوری و خوزستان‌شناسی، در دست مرمت و بازسازی است.

دشت سوسن

استان خوزستان دارای جاذبه‌های طبیعی و منحصر بفرد بسیاری است که دشت سوسن یکی از شاخص‌ترین آنها به شمار می‌آید. دشت سوسن در مسیر رود خروشان کارون و در شمال غرب ایذه قرار دارد. عبور کارون از این خاک باعث حاصلخیزی زمین‌های اطراف شده و به همین خاطر در این منطقه، دشتی زیبا و پوشیده از گل‌های سوسن به وجود آمده است که از اوایل بهمن ماه تا اواخر خرداد ماه، منظره‌ای بی‌نظیر را در اختیار گردشگران و دوستداران طبیعت قرار می‌دهد.

کوه تنگوان

جنوب ایران را باید مملوء از شگفتی‌های بی‌نظیر دانست. در هر گوشه از این خطه زیبا، طبیعت به شکل تازه‌ای گردشگران را شوکه می‌کند. کوه تنگوان یکی از جاهای دیدنی خوزستان است که در شمال شهر اندیمشک قرار دارد. این کوه در موازات رشته کوه زاگرس قرار گرفته است و قدمت آن به حدود ۱۰ هزار سال پیش باز می‌گردد. گفتنی است که بر اساس اسناد تاریخی، در گذشته از تنگوان به عنوان ورودی شهر وان استفاده می‌کردند. زمانی که به بالای کوه می‌رسید، منظره‌ای بسیار خاص و تماشایی انتظار شما را می‌کشد. منظره‌ای که تنها پاداش کسانی خواهد بود که این مسیر سخت را پشت سر گذاشته‌اند. فقط به یاد داشته باشید که تمام این منطقه تحت حفاظت مستقیم سازمان محیط زیست بوده و شکار یا آسیب رساندن به حیوانات و گیاهان کاملا ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.

بازار عبدالحمید اهواز

در خیابان نظامی یا همان نظری پور، بین خیابان نادر و امام خمینی، قدیمی‌ترین بازار اهواز، یعنی بازار عبدالحمید قرار دارد. قدمت این بازار زیبا که هنوز هم پر رونق است، به دوران قاجار باز می‌گردد. بد نیست بدانید که بازار عبدالحمید جزء معروف‌ترین جاهای دیدنی خوزستان به شمار می‌آید که هنوز هم مشغول به کار است و تنها به عنوان یک جاذبه تاریخی کاربرد ندارد. شما می‌توانید ساعت‌ها در این بازار سرگرم خرید باشید و با فرهنگ مردم خون‌گرم جنوب کشورمان بیشتر آشنا شوید. اگر قصد دارید تا از این شهر برای عزیزان خود، سوغاتی سنتی خریداری کنید، بهترین مکان، بازار عبدالحمید اهواز خواهد بود.

بازار عبدالحمید اهواز 30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

بند میزان

بند میزان سدی است در شوشتر و ساختهٔ دوره ساسانیان است که تا امروز پابرجا مانده است. ساختن بند میزان شوشتر را به شاپور اول ساسانی نسبت می‌ دهند.
بند میزان تأمین‌ کننده آب آبشارها و آسیاب ‌ها و همچنین تمامی زمین‌ های کشاورزی و روستاهای مسیر شاخه گرگر رود کارون در شهرستان شوشتر است.
این بند به همراه ۱۵ اثر تاریخی دیگر شوشتر در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹ (۵ تیرماه ۱۳۸۸) در شهر سویل اسپانیا، با احراز معیارهای ۱، ۲ و ۵ با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسید.

پل شادروان

پیشینه ساخت این پل بند مربوط به دوره شاپور اول ساسانی است و بر اساس شواهد و مدارکی به دستور وی ساخته شده است. پل بند شادروان در ۳۰۰ متری جنوب بند میزان، در شمال غربی شوشتر بر روی شاخه اصلی رود کارون ساخته شده است و در حال حاضر بقایای آن در کنار پل آزادگان به چشم می خورد. برای ساختن این پل بند مسیر رودخانه را توسط سنگهای تراش و منظم فرش کرده و بوسیله بست های فلزی به هم محکم کرده اند. شادروان به معنی فرش و بساط گرانمایه ومنقش است و چون از بند میزان تا شادروان کف رودخانه را توسط سنگ های تراش منظم فرش کرده اند به شادروان معروف شده است. یکی از دلایل ساخت این پل بند عظیم بخاطر بالا آوردن و آرام نمودن جریان آب توسط پی و پایه های پل بند شادروان و ورود آن به نهر داریون برای آبیاری مزارع میان آب بوده است. پل بند شادروان که از شرق به غرب کشیده شده است، دو سوی شهر شوشتر را به هم متصل می‌کند. این سازه در دوره‌های مختلف تاریخی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته، اما معروف‌ترین مرمت آن مربوط به دوره قاجار است. شادروان به سرزندگی، خروشان و پر آبی رود هم معنی می‌شود و یکی دیگر از دلایل اینکه این نام را بر روی پل بند شادروان گذاشته‌اند، پر آبی رود کارون در تمام فصول سال بوده است.

پل شادروان  30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

موزه ی مستوفی

خانه‌ی مستوفی معروف‌ترین عمارت تاریخی شوشتر است؛ خانه‌ی قدیمی و دیدنی که از دوره‌ی قاجار به جا مانده است. بنای خانه‌ی مستوفی به‌عنوان اثر ملی ثبت شده است.
اکنون خانه‌ی مستوفی در کنار موزه، رستوران سنتی هم دارد که در طبقه‌ی همکف بنا واقع شده است. تخت‌های سنتی که در محوطه‌ی عمارت قرار دارند، برای نشستن مهمانان در نظر گرفته شده‌اند. به این ترتیب، می‌توانید در فضای باز و چشم‌انداز پل دوره‌ی ساسانیان غذاهای ایرانی میل کنید.
در رستوران مستوفی نان چربی سرو می‌شود که اگر غذای شیرین می‌پسندید،‌ حتما امتحان کنید. قرمه‌ سبزی شوشتری و خورش آلو گزینه‌های خوشمزه‌ی محلی دیگر هستند.
قیمت‌ها در این رستوران بالا هستند، اما به‌خاطر فضای دل‌انگیز و غذاهای محلی ارزشش را دارد. اگر در خانه مستوفی نان تازه و محلی و سرویس مناسب‌تری ارائه می‌شد، می‌توانست بهترین گزینه در شوشتر باشد. این رستوران از ۸ صبح تا ۱۱ شب باز است

30 جای دیدنی خوزستان که نباید از دست بدهید

           
ما را در اینستاگرام فالو کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *