بلیط هواپیما سوئیت تبریز

امامزاده شاهرضا

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۷ مهر ۱۳۹۲

امامزاده شاهرضا كه در شمال شهرستان شهرضا قرار دارد به روايتي يكي از برادران امام رضا (ع) و بروايت ديگر يكي از سادات حسني است و ساختمان آن در دوران سلطنت شاه اسماعيل صفوي ساخته شده است كه در سال‌هاي اخير بازسازي اساسي شده است.

سال‌ها پيش امامزاده شاهرضا ساختماني قديمي و سنتي داشت. ورودي ساختمان مثل اغلب خانه‌هاي قديمي دالان و راهروي سرپوشيده‌اي داشت كه بازارچه‌ي كوچكي بود كه حجره‌ها و مغازه‌هاي سنتي با درهاي چوبي هلالي داشت و در مدخل بازارچه در هم سنگ‌آبي به سبك سنگ‌آب‌هاي مسجد امام اصفهان بود. بعد از اولين صحن امامزاده بود كه معادل حياط بيروني خانه‌ها بود. گرداگرد اين صحن اتاق‌هايي قرار داشت كه اغلب مقبره‌هاي خانوادگي بودند. در وسط صحن هم حوض بزرگي قرار داشت. اين صحن با راهروي باريكي به صحن دوم كه درواقع حياط اندروني بود مي‌رسيد. در گوشه‌ي سمت قبله صحن دوم ساختمان اصلي مزار امام زاده قرارداشت. داراي گنبدي به سبك مساجد اصفهان بود.

در سال‌هاي اخير تغيرات زيادي در ساختمانهاي اين امامزاده انجام شده است كه اگر چه به نيت خير و براي جوابگويي به افزايش جمعيت زائرين بوده ولي مسلما بافت سنتي آن كه از ميراث‌هاي فرهنگي اين شهر بوده است را از بين برده‌است. نخست بازارچه سنتي و ساختمان زيباي آن از بين رفته است و به جاي آن بازارچه‌اي جديد بدون هيچ نشاني از معماري سنتي ساخته شده است. دو صحن در هم ادغام شده و به صورت محوطه‌اي بي‌حصار درآمده كه ديگر به آن نمي‌توان صحن گفت. ساختمان مزار هم كلا تغيير كرده و گنبدي به سبك امامزاده‌هاي استان فارس (مثل شاهچراغ) به جاي گنبد قبلي ساخته شده‌است. البته مي‌توان گفت اين سبك ساختمان بي‌پرده و به اصطلاح اپن با سبك خانه‌هاي مدرن امروزي كه از ورودي خانه حتي داخل اتاق خواب و حمام هم پيداست هماهنگ‌تر است. ولي به نظر من سبك قديمي بجز حفظ ميراث فرهنگي و ديني شهر با فضاي حرمت و تقدس امامزاده هماهنگ‌تر بود.
10 امامزاده شاهرضا

-1 امامزاده شاهرضا

-5 امامزاده شاهرضا

 امامزاده شاهرضا

2 امامزاده شاهرضا

3 امامزاده شاهرضا

4 امامزاده شاهرضا

6 امامزاده شاهرضا

8 امامزاده شاهرضا

10 امامزاده شاهرضا

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

 • محمد

  برای زیارت کردن با خانواده بسیار مناسب است و اگر در مسیر مسافرت از شهرضا عبور میکنید برای استراحت بین راهی مناسب است

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  من خیلی سال پیش به این امامزاده اومدم یادمه پله های خیلی زیادی میخورد و پایین امامزاده بازار خیلی کوچکی بود، شنیدم الان چند تا شهید گمنام در جوار امامزاده به خاک سپردند

  ۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *