رزرو هتل ایران بوم گردی

جاهای دیدنی کرمانشاه ( ۲۰ جاذبه گردشگری )

زمان مطالعه : 8 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱ خرداد ۱۴۰۱

جاهای دیدنی کرمانشاه چه از لحاظ تاریخی چه از لحاظ طبیعی بسیار است و جمع کردن آن در یک مطلب کار دشواری است . در استان کرمانشاه ۳۰۰۰ اثر تاریخی برآورد شده‌ است که ۷۱۶ اثر آن به ثبت آثار ملی و یک اثر به ثبت اثر جهانی رسیده است. در این میان بیستون به ثبت جهانی رسیده ‌است. در همه جای استان آثار گرانبهایی دیده می‌شود.در اینجا سعی داریم ۲۰ جاذبه  گردشگری که از جزء معروف ترین و زیباترین جاهای دیدنی کرمانشاه هستند را معرفی کنیم . با سیری در ایران همراه باشید و از دیدن این آثار ارزشمند لذت ببرید .

جاهای دیدنی کرمانشاه

طاق بستان

طاق بستان مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دوره‌ ساسانی است که در شمال‌غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است.وجود کوه و چشمه در این مکان، آن را به گردشگاهی روح‌فزا تبدیل نموده که از زمان‌های دیرین تا به امروز مورد توجه بوده است.طاق بستان در زبان بومی (کردی) طاق وسان گفته می‌شود. سان به معنی سنگ می‌باشد و به این ترتیب طاق بستان طاق سنگی معنی می‌دهد. این مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است.

جاهای دیدنی کرمانشاه

گوردخمه دکان داوود

مقبره سنگی دکان داوود که از آثار تاریخی دوره مادها یا هخامنشی‌ها به حساب می‌آید، در نزدیکی شهرستان سر پل ذهاب، روستای کل داوود قرار دارد.دکان داوود گوردخمه‌ای تاریخی است که در ۳ کیلومتری جنوب شرقی سرپل ذهاب در ابتدای جاده انزل و در فاصله حدود ۱۰۰ متری از جاده اصلی کرمانشاه به سرپل ذهاب واقع شده است.این گوردخمه که از جمله جاذبه‌های گردشگری استان کرمانشاه است، در نزد مردم بومی آن منطقه به کل داوود (کل داو) و دکان داوود شهرت یافته‌است.

جاهای دیدنی کرمانشاه

سراب نیلوفر

سراب نیلوفر در چهارده کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه، در ابتدای منطقه سنجابی و در دامنه کوه «کماجار» قرار دارد. این سراب به صورت استخر وسیعی، مملو از گل‌های نیلوفر است. غنچه‌ها و برگ‌های این گل‌ها سر از آب برآورده و سطح وسیعی از سراب را پوشانده است. این سراب ظرفیت بهره‌دهی آب فراوان دارد و برای پرورش ماهی نیز مناسب است. در سال‌های اخیر جهت رفاه بازدیدکنندگان در اطراف این سراب، تأسیسات و پارکی احداث شده است.
سراب نیلوفر دریاچه کوچکی در حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است .سراب زیبای نیلوفر دارای چند چشمه جوشان است که آب این سراب را تامین می کند.

جاهای دیدنی کرمانشاه

تالاب هشیلان

تالاب هشیلان به صورت ناودیسی در گستره دشتی و اراضی پست دامنه کوه‌های خورین و ویس در فاصله ۳۶ کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه در ارتفاع ۱۳۱۰ متری از سطح دریا قرار دارد. مساحت این تالاب تقریباً ۴۵۰ هکتار می‌باشد که از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه، به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع درنظر گرفته شده است. آب تالاب در بالادست به صورت سراب و چشمه‌های جوشان می‌باشد و در پهنه تالاب به صورت کانال‌های بزرگ و کوچک پخش شده است. در این تالاب حدود ۱۱۰ جزیره کوچک و بزرگ با مساحت تقریبی از ۱۰۰ متر مربع تا حدود یک هکتار وجود دارند که در فصل زمستان و در روزهای پر باران، در اثر افزایش دبی آب تالاب، بعضی از آن‌ها در زیر آب پنهان می‌شوند. میانگین بارش سالانه در تالاب هشیلان ۴۵۱ میلی‌متر است و در سراسر سال باد در جهات مختلف در این منطقه می‌وزد.

هشیلان 20 جای دیدنی کرمانشاه در تابستان

 

طاق گرا

بنای تاق گرا یا تاق شیرین در گردنه پاتاق بر سر راه کرمانشاه به سرپل ذهاب و در ۱۵ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در کنار راه باستانی سنگفرشی بنا شده که فلات ایران را به بین النهرین ارتباط می‌داده‌است. به علت تغییر مسیر، این راه و بنای تاق گرا اکنون در شیب‌های پائین جاده آسفالته قرار گرفته‌است.از نظر معماری، بنای تاق‌گرا، فضای ایوان مانندی است که تماماً از سنگ ساخته شده‌است.

جاهای دیدنی کرمانشاه

سراب صحنه

سراب صحنه در قسمت شمالی شهر صحنه است و یکی از مناطق خوش آب و هوا در این شهر محسوب می‌شود. آبشارهای زیبا، طبیعت چشم‌نواز و آب و هوای فوق‌العاده این منطقه باعث شده مسافران و گردشگران زیادی این مکان را مقصد سفر خود دهند.

سراب صحنه 20 جای دیدنی کرمانشاه در تابستان

غار قوری قلعه

غار قوری قلعه در استان کرمانشاه در فاصله ۸۷ کیلومتری شهر کرمانشاه و ۲۵ کیلومتری پاوه قرار دارد. غار در دامنه رشته کوه شاهو و داخل کانی‌های آهکی ایجاد شده و ارتفاع دهانه آن از سطح دریا حدود ۱۲۰۰ متر است.در حال حاضر غار از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول که حدود ۵۰۰ متر طول دارد، از دو تالار و دالان‌های رابط بین آن‌ها تشکیل شده و نورپردازی از زوایای مختلف آن را تبدیل به مکانی زیبا برای گردشگری کرده است؛

قوری قلعه 20 جای دیدنی کرمانشاه در تابستان

باغ گل‌ها

باغ گل‌ها به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین پارک گل‌ها در کشور، در شهر کرمانشاه تاسیس شده است. باغ گل کرمانشاه در زمینی ۵ هکتاری با قابلیت کشت ۴ هزار گونه گیاهی و نیز ۴ باغ گل‌های ایرانی، ژاپنی، فرانسوی و ایتالیایی ساخته شده تا شهروندان در فصل بهار و تابستان شاهد رویش گل‌های بهاری باشند. از این میزان مساحت، ۱۲ هزار متر مربع برای طراحی معابر دسترسی و ۳۵۰۰ متر مربع نیز برای طراحی آب‌نما به کار رفته است. اغلب گیاهان موجود در باغ با استفاده از بذر درجه یک هلندی در محل باغ کشت شده است.

باغ گلها 20 جای دیدنی کرمانشاه در تابستان

رودخانه های استان کرمانشاه

 

استان کرمانشاه از مناطق نسبتاً پرآب کشور محسوب می‌شود. استان کرمانشاه شـــامل دو حوزه بزرگ آبخیز کـرخه علیا و سیـروان می‌باشد. حــــوزه آبخیز کـرخه علیا (حوزه آبریز داخلی) شامل ۱۵ زیر حوزه اصلی می‌باشد که در مرکز و شرق استان شامل شهرستان‌های کرمانشاه، اسلام‌‌آباد غرب، کنگاور، جوانرود (بخش روانسر)، صحنه و هرسین می‌شود و آب رودخانه‌های آن به رودخانه سیمره می‌ریزد. ­حوزه آبریز سیروان (حوزه آبریز خارجی) با ۱۹ زیر حوزه اصلی در شمال غرب استان شامل شهرستان‌های قصرشیرین، پاوه، سرپل ذهاب، گیلان غرب، بخشی از سنقر، جوانرود (غیر از بخش روانسر) و بخــــشی از شهرستان اسلام‌آباد غرب بوده و‌ آب رودخانه‌های آن از کشور خارج شده و وارد کشور عراق می‌گردد.

رودخانه 20 جای دیدنی کرمانشاه در تابستان

پارک کوهستان

پارک کوهستان در شمال شهر کرمانشاه و در نزدیکی محطه تاریخی طاق بستان قرار دارد. این پارک از بزرگ‌ترین و زیباترین پارک‌های توریستی کرمانشاه است. نورپردازی زیبا و دو آبشار مصنوعی که در این پارک ساخته شده، زیبایی خاصی به این پارک بخشیده است.

پارک کوهستان بام کرمانشاه بوده و از این پارک می‌توانید منظره‌ی زیبای شهر را نظاره کنید. همچنین غار دو اشکفت نیز در این پارک قرار دارد.

کوهستان 20 جای دیدنی کرمانشاه در تابستان

غار دو اشکفت

غار دو اشکفت در شمال شهر کرمانشاه در دامنه کوه مبوله و مشرف به پارک کوهستان قرار دارد و کهنترین بقایای سکونت انسان در شهر کرمانشاه است. با توجه به مطالعات باستان‌شناسی انجام شده غار دو اشکفت در دوران پارینه سنگی میانی در ۱۲۰ تا ۴۰ هزار سال پیش مورد سکونت انسان احتمالا ًنئاندرتال بوده‌است.

غار دو اشکفت 20 جای دیدنی کرمانشاه در تابستان

کاروانسرای بیستون

کاروانسرای بیستون معروف به کاروانسرای شاه عباسی مربوط به دوره صفوی بوده و در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه قرار دارد.کاروانسرای بیستون معروف به کاروانسرای شاه عباسی در سی کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه و در محل روستای بیستون کھنه در مقابل فرهاد تراش (نقش برجسته مشهور داریوش بر سینه کوه بیستون)، در محوطه تاریخی و فرهنگی بیستون قرار دارد.

کاروانسرای بیستون 20 جای دیدنی کرمانشاه در تابستان

تنگ گولم

تنگ گولم در استان کرمانشاه واقع است. تنگ در اثر فرسایش رودخانه کنگاوش ایجاد شده که شامل آبشار و آبگیری زیبا است. تنگ گولم در ۱۵ کیلومتری غرب شهرستان گیلان غرب واقع است. دسترسی به این منطقه از طریق کیلومتر ۴ جاده ارتباطی این شهرستان به سومار، جاده فرعی خاکی سمت راست جاده به سمت سومار امکانپذیر است.

تنگ گولم 20 جای دیدنی کرمانشاه در تابستان

موزه پارینه سنگی

موزه پارینه سنگی کرمانشاه یکی از موزه‌های استان کرمانشاه و نخستین و تنها موزه خاورمیانه در زمینه پیش از تاریخ (دوران پارینه سنگی) و از جمله موزه‌های تخصصی جهان می‌باشد. این موزه که با نام «موزه پارینه سنگی زاگرس» نیز شناخته می‌شود، در تکیه بیگلربیگی در خیابان مدرس شهر کرمانشاه قرار دارد.

موزه پارینه سنگی 20 جای دیدنی کرمانشاه در تابستان

آبشار پیران

آبشار پیران در نزدیکی روستای شالان و ۹ کیلومتری سرپل ذهاب در استان کرمانشاه واقع است. آبشار پیران که ارتفاع آن حدود صد متر است و بلندترین آبشار ایران لقب گرفته است، از فراز صخره ای بسیار عظیم به پایین سرازیر می‌شود. در نزدیکی آبشار پیران، ویرانه‌های قصر یزدگرد قرار دارد که قدمت آن به دوران ساسانی می‏‌رسد.

آبشار پیران 20 جای دیدنی کرمانشاه در تابستان

غار پرآو

این غار، بزرگ‌ترین غار آهکی دنیا و یکی از سخت‌ترین و خطرناک‌ترین غارهای جهان است. این غار ۳۶ چاه با عمق‌های مختلف دارد و رفتن داخل یا به اصطلاح پیمایش ‌اش کار حضرت فیل است.اول از همه تجهیزات و وسایل پیشرفته می‌خواهد و بعد از آن هم دل شیر… دهانه این غار یک سوراخ نسبتا کوچک است که با شیب تندی به پایین می‌رود. اوایل آذرماه جدار داخلی غار را قندیل‌های یخی بسیار زیبا و دیدنی می‌پوشاند. تا حالا فقط در حدود هفتاد نفر توانسته‌اند در این غار مرگ‌آور بچرخند و متأسفانه سه نفر هم بر سر پیمایش این غار جانشان را از دست داده‌اند.

غار پرآو 20 جای دیدنی کرمانشاه در تابستان

نقش برجسته هرکول

این نقش برجستة دوره اشکانی که در سال ۱۳۳۷ ش به هنگام احداث جاده همدان ـ کرمانشاه شناسایی شد، مرد نیرومند کاملاً عریانی را نشان می‌دهد که در زیر سایه درختی بر روی نقش شیری لم داده است. او به آرنج چپ تکیه داده و در دست چپ پیاله‌ای دارد و آن را نزدیک صورت خود نگه داشته است و دست راست خود را روی پای راست قرار داده و پای چپش را تکیه‌گاه پای دیگرش کرده است.در پشت سر این شخصیت، کتیبه و نقش‌هایی حجاری شده است.

هرکول 20 جای دیدنی کرمانشاه در تابستان

روستای داریان

داریان یکی از روستاههای دیدنی منطقه ی هورامان میباشد.که با جمعیتی بیش از ۱۰۰۰ نفر و در ۲۸کیلومتری شهرستان پاوه قرار دارد.

روستای داریان 20 جای دیدنی کرمانشاه در تابستان

بنای تاریخی زیج منیژه

بنای تاریخی زیج منیژه که قدمت آن به دوره ساسانیان می‌رسد، در داخل بافت روستای پاتاق از توابع سرپل ذهاب در استان کرمانشاه قرار دارد.

 20 جای دیدنی کرمانشاه در تابستان

صنایع دستی کرمانشاه چیست؟

قالی سنقر و کلیایی ،صنایع دستی ساخته‌شده با چوب،منبت‌کاری و پیکرتراشی با چوب، حصیر بافی قصر شیرین ،ارغوان‌بافی، مرس‌بافی، تولید لباس‌های کُردی، سفال‌گری و ساخت زیورآلات کُردی و..

آب و هوای استان کرمانشاه چگونه است؟

کرمانشاه از دید گوناگونی آب و هوائی دارای تنوع زیادی است از لحاظ آب و هوایی دارای چهار فصل در یک زمان است برای نمونه قصر شیرین دارای آب و هوای گرم و سنقر و پاوه دارای آب و هوای سرد و معتدل و کرمانشاه و اسلام‌آباد غرب دارای آب و هوای معتدل و خشک هستند.

سوغات کرمانشاه چیست ؟

روغن کرمانشاهی ،شیرینی کاک ،نان خرمایی ، نان برنجی و.. چیغ بافی ، گلیم و جاجیم ، گیوه و چرم کرمانشاه هم می توان به عنوان سوغات سفر نام برد.
           
ارسال به تلگرام ارسال به واتساپ ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه
 

نظر کاربران :

 • رضا

  سلام من یک شهروند شیرازی هستم خیلی دوست دارم که از نزدیک دیدنی های کرمانشاه را ببینم آیا در پاییز شرائط اقلیمی برای بازدید مناسب است ؟؟؟

  ۱۳ مهر, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
  • زارعی

   سلام به شهروند شیرازی من خودم کرمانشاهی هستم پاییز فصل خوبی برای کرمانشاه نیست چون باد های خشک سیبری باعث سرما میشوند و هوا زود سرد میشود اما اواخر اسفند و فروردین و اواسط اردیبهشت به ترتیب با دمای میانگین ۲۱.۱۸.۱۶درجه سانتیگراد با باد ملایم و باران های نم نم موقع خوبی برای سفر به کرمانشاه است البته سرپل ذهاب گرمتر و سنقر سردتر است برای سفر به منطقه قصر شیرین باید زمستان به آنجا سفر کنید چون آنجا منطقه گرمسیر است.

   ۱۴ خرداد, ۱۴۰۱
 • آ قنبری

  سلام ممنون از معرفی مکان‌های دیدنی کرمانشاه. به نظر من مردم باید خودشان همت کنند و با پیشنهادات سازنده و همکاری با شهرداری و استانداری وسازمانهای مربوطه به زیبا سازی و گسترش فضای سبز و احیای تالاب ها و سراب های استان و … بپردازند و منتظر دولت ها نباشند .

  ۱ شهریور, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • آرش

  متاسفانه سالهاست که مسئولین بیخیال رسیدگی و افزایش فضای سبز شهرمون شدن بیشتر پارک شرقی و پارک کوهستان و سراب نیلوفر و … داره نابود میشه دریغ از کمی توجه

  ۲۸ مرداد, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • شایان

  آقای گیلانی عزیز اگه خطرناکه پس چرا کرمانشاه زندگی میکنید

  ۲۵ مرداد, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • مرتضی

  میدونستید همین بلوار تاق بستان چهار سال دیگه صدساله میشه ؟ میدونستید که شهرادر کرمانشاه در سال سیصد و چهار پیشنهاد میده اما هیچکس قبول نمیکنه و در آخر خود شهردار با بودجه خودش این بلوار زیبا رو که طولانی ترین و پهن ترین بلوار در ایران هست رو میسازه و برای میدان آزادی تا فردوسی هم همین طرح رومیده ولی باز کسی قبول نمیکنه و خودشم دیگه بودجە نداره که بسازه شادی روحش صلواتی بفرستید

  ۱۷ خرداد, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • مرتضی

  کرمانشاهیا میدونستید،کرمانشاه به عنوان شهر رودخانه ها مشهوره؟ دور تا دور کرمانشاه یعنی سیصد و شصت درجه رودخانه داره

  ۱۷ خرداد, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • مصیب

  من خودم اصالتا خوزستانی هستم همسرم اهل کرمانشاه هست واقعا همه جای استان کرمانشاه دیدنی است وباصفاو مردمانی عالی

  ۱۸ فروردین, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • ماهور ملکی

  اگر صادقانه بخواهم بگویم کرمانشاه شهر لاکچری گردها نیست که میخواند با هواپیما بیایند و در بهترین هتل اقامت گزینند و با یک دور شهری به همه زیبایی های این شهر دست یازند.در ایران اصفهان و شیراز همچین امکانی را فراهم می اورد اما کرمانشاه شهریست که اگر بخواهی زیباییهای بکرش را لمس کنی لازم است کمر همت ببندید کوله باری از تجهیزات را بر شانه بیندازید و با یک کفش مناسب راهی طبیعت بکر ان شوید .نه جاده انتظارتان را میکشد نه ماشین توان همراهی .اروپایی که فقیرانه انرا به انزوا کشیده اند .

  ۱۹ اسفند, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • پویا اسپیدکار

  من گیلانیم و در استارا زندگی میکنم ما تو ایران زیبایمان ۴ استان با منابع سرشار طبیعی و گردشگری داریم که شامل گیلان مازندران گلستان اردبیل که بیش از ۶۸درصد مناطق طبیعی گردشگری را به خودشان اختصاص داده اند اما باید این امار رو عوض کرد و پنجمین استان را نیز اضافه کرد و ان استانی نیست جز کرمانشاه باشکوه و با عظمت که من در گروش اینترنتی توانستم جاهای تفریحی و گردشگری طبیعی ان را دنبال کنم واقعا زیباست جادهاو کوهاش مانند کوها و جادهای زیبای استان اردبیله جنگل هاش مانند جنگلهای شماله خیلی زیباست

  ۱۲ شهریور, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • شقایق

   من گیلانیم و کرمانشاه زندگی میکنم.تو عکس همه چی قشنگه و توضیحات جذاب ولی واقعیت اینجوری نیست خیلی از این روستا ها یا اطراف که میگن واقعا رفتنش خطرناکه.و هرجایی نمیشه رفت متاسفانه

   ۹ آبان, ۱۳۹۹
  • آسو

   با تشکر از آقای سپیدار در پاسخ به کذب خانم شقایق، کجای این مناطق خطرناکه؟همه در امنیت کامل با جاده آسفالت و مناسب،چه خطری؟میشه توضیح بدین،نصف این مناطق که اطراف و حاشیه خود کرمانشاهه،مناطق اطراف اورامان و گیلانغرب و …. همه امن و امان با راه مناسب هستن،کرمانشاه بهشتهای دیگری هم دارد که متاسفانه فقط راه خوبی ندارن و از نظر امنیت کاملا امن هستن،

   ۱۴ دی, ۱۳۹۹
  • لاله

   چطور اونجا با اون همه دم هوا نفس میکشید. واقعا خداقوت. دلم همیشه به حال گیلانی ها میسوزه.

   ۱ فروردین, ۱۴۰۰
  • نگار

   چجوری تونستی لرستانو نادیده بگیری؟?

   ۸ فروردین, ۱۴۰۰
 • مهدی

  به به ای ول کیف کردم چقد زیبا چه عظمتی درود به کرمانشاه

  ۶ شهریور, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • مهدی جاماسبی

  خیلی شهر قشنگیه
  خیلی فوق العاده

  ۸ خرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • رز.

  واقعا کرمانشاه خیلی جاهای زیبایی داره که از انها نام برده نمیشه مثل سراب کاشنبه روستای شبانکاره برناچ سراب قنبر لطفا از اینها هم نام ببرید کرمانشاه جاهای دیدنی زیادی داره که از انها گفته نمیشه

  ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • ناصرشاهمرادی

  واقعا خوبه مشتاق شدم یه سرس یو سفری به کرمانشاه داشته باشم

  ۴ شهریور, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • کارمند

   سر نزن که پشیمون میشی . بجز محوطه طاق و سان (طاقبستان) بقیه ی چیزهایی که تو این مطلب نوشته ۱ صدم اون تعاریف و تمجید هم نمی ارزه مثلا تالاب و سراب و نیلوفر و ….. چاله هایی خشک شده بیش نیستند پر از مار و عقرب بدون حتی یک شیر آب برای نوشیدن

   ۱۴ خرداد, ۱۴۰۱
 • فرهاد رحیمی

  احسنت دست مریزاد واقعا که با بیانی بلیغ ورسای مناطق دیدنی کرمانشاه رو مختصر و مفید بیان فرمودید من به نوبه خودم از شما متشکرم

  ۱۲ فروردین, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  پارک کوهستان کرمانشاه واقعا زیباست .طراحی و معماری این پارک خیلی خاص و شبیه پارک های اروپایی هست.

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • یاس

   اتفاقا من کرمانشاهم و به اینجا میگیم اروپا،جدی میگم

   ۱۱ فروردین, ۱۳۹۹

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاباما