بلیط هواپیما سوئیت تبریز

۱۰ اثر صنایع دستی گلستان دارای مهر اصالت بین المللی است

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۱ خرداد ۱۳۹۸

مریم حاجی ابراهیمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بخشی از این آثار و محصولات شامل شلاق با زیور آلات تزئینی ترکمن، گردنبند با سنگ‌های قیمتی و تزئینی، روسری با چاپ باتیک، کوله ترکیبی از چرم و جاجیم و جاجیم پادری است.
وی به برنامه این اداره کل برای احیای رشته‌های صنایع دستی گلستان اشاره کرد و افزود: یکی از صنایع دستی نجات یافته از خطر نابودی، رشته “سوزن دوزی ترکمن” است که از انحصار زنان ترکمن خارج شده و به صنعتی در حال رونق و فراگیر در همه مناطق استان تبدیل شده است.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان افزود: همچنین رشته حصیربافی و زیرشاخه‌های مربوطه به آن در روستای مهترکلاته کردکوی و بخشی از شهرستان بندرگز احیا شد بطوری که اولین مرکز تخصصی حصیربافی این روستا با ۱۰ هنرمند در حال فعالیت است.

حاجی ابراهیمی گفت: حصیربافی شرق استان و نمدمالی ترکمن از دیگر صنایع دستی احیا شده گلستان در سال های اخیر است.

صنایع دستی گلستان  ۱۰ اثر صنایع دستی گلستان دارای مهر اصالت بین المللی است

** فعالیت ۳۰ هزار هنرمند گلستانی در صنایع دستی
وی همچنین به فعالیت ۳۰ هزار هنرمند صنایع دستی گلستان اشاره کرد و گفت: این افراد به صورت گروهی و انفرادی در کارگاه‌های کوچک و بزرگ مشغول فعالیت بوده و محصولات خود را در بازارچه‌های موقت و یا دائمی به فروش می‌رسانند.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: علاوه بر نمایشگاه های استانی، برخی هنرمندان با شرکت در نمایشگاه‌های ملی، بازاریابی چهره به چهره و یا از طریق فروشگاه‌های مجازی اقدام به فروش محصولات خود می کنند.
حاجی ابراهیمی یکی از مشکلات این حوزه را نبود پایانه صادرات گمرک تخصصی صنایع دستی در گلستان دانست و گفت: به دلیل فعال نبودن این پایانه تخصصی بسیاری از صنایع دستی گلستان از گمرک استان های دیگر صادر می شود و به این دلیل آمار دقیقی از این صادرات وجود ندارد.
به گفته وی، صادرات صنایع دستی از استان در قالب تجارت چمدان و سفری انجام می شود.
وی ادامه داد: هم اینک در گلستان ۱۰ مرکز تخصصی در حوزه صنایع دستی مشغول فعالیت و تولید محصول هستند.
وی به تسهیلات ارائه شده به هنرمندان گلستان اشاره کرد و گفت: سال گذشته از محل تسهیلات روستایی و ثبت در سامانه کارا، ۱۴۰ میلیارد ریال تسهیلات به هنرمندان استان پرداخت شد.


** اعلام برنامه‌های هفته صنایع دستی در گلستان

وی به برنامه های هفته صنایع دستی (۲۰ تا ۲۶ خرداد) در گلستان اشاره کرد و گفت: ایجاد بازارچه‌های صنایع دستی و نمایشگاه‌های مختلف در گرگان، گنبدکاووس و بندرگز، افتتاح و بهره برداری از ۲ مرکز تخصصی و سه فروشگاه صنایع دستی در استان، نمایشگاه گروهی عکس فراموش شدگان و دومین نشست استانی بسته بندی محصولات صنایع دستی در کاخ موزه گرگان و نصب پلاک ماندگار هنرمند رشته نمدمالی در روستای کر شهرستان آق قلا از جمله برنامه هفته صنایع دستی در گلستان است

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *