رزرو هتل ایران بوم گردی

گمرک صوفعلی چالدران

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۸ خرداد ۱۴۰۰

گمرک صوفعلی چالدران از جاذبه های گردشگری روستای صوفعلی شهرستان چالدران گمرک تاریخی آن است. این بنا که در دوره قاجار ساخته شده در سال ۱۳۸۰ با شماره ۳۰٥۸٤ در فهرست آثار ملی ثبت گردید.روستای صوفعلی از توابع دهستان آواجیق شمالی بخش دشتک شهرستان چالدران، در فاصله حدود پنج کیلومتری شمال غرب شهر آواجیق قرار گرفته است. در دو کیلومتری شرق روستای صوفعلی، بنایی تاریخی به نام گمرک صوفعلی قرار گرفته است. این بنا با پلان مستطیل شکل، دارای یک حیاط مرکزی بوده که در پیرامون آن اتاق ‌هایی ساخته شده است. بنا از ضلع شمالی و شرقی دارای ورودی می باشد و در گوشه‌ های شمالی و جنوبی باروی غربی آن دو برج مدور تعبیه شده است. این بنا که با مصالح بوم آورد (سنگ های آذرین موجود در منطقه و ملاط ماسه آهک) ساخته شده مربوط به دوره قاجار می‌ باشد و با توجه به اسناد و مدارک موجود، در زمان خود کاربرد اداری-گمرکی داشته است که در سال ۱۳۸۰ با شماره ۳۰٥۸٤ در فهرست آثار ملی ثبت گردید.

گمرک صوفعلی چالدران

جاذبه های گردشگری صوفعلی

روستای صوفعلی در کنار دره ای زیبا در میان کوهی قرار گرفته و دارای آب و هوای ییلاقی و پوشش گیاهی جزیل است که از خاصیت دارویی و خوراکی برخوردار می باشد. جاذبه های طبیعی، ارتفاعات سر به فلک کشیده، آب و هوای دلپذیر ییلاقی، وجود آثار تاریخی مانند (بنای تاریخی گمرک) باعث شده تا در فصول گرم سال این روستا پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بیشماری باشد.روستای صوفعلی از توابع دهستان آواجیق شمالی بخش دشتک شهرستان چالدران، در فاصله حدود۵/۵ کیلومتری شمال غربی شهر آواجیق قرار گرفته است.بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ داری ۲۶ خانوار و ۷۶ نفر جمعیت می باشد.

روستای صوفعلی در کنار دره ای زیبا در میان کوهی قرار گرفته و دارای آب و هوای ییلاقی و پوشش گیاهی جزیل است که از خاصیت دارویی و خوراکی برخوردار می باشد.جاذبه های طبیعی ، ارتفاعات سر به فلک کشیده ، آب و هوای دلپذیر ییلاقی ، وجود آثار تاریخی مانند (بنای تاریخی گمرک) باعث شده تا در فصول گرم سال این روستا پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بیشماری باشد.

گمرک صوفعلی چالدران

آثار تاریخی آواجیق

منطقه آواجيق از ديرباز با قدمت چندين صد ساله محل آمد و شد و داد ستد و درمسير اصلي جاده تاريخي ابريشم قرار داشته است. وجود بقاياي بناي گمرك صوفعلي و گمرك پيراحمد كندي در بالادست شهرآواجيق که از دوران حكومت نيكلاي اول و دوم روس بجای مانده و نيز بقاياي خط آهن (ريل) مؤيد رونق تجاري اين منطقه (شهر) در زمانهاي دور است. شهر آواجيق سكونتگاه بخشي از اقوام ارامنه در دوران حكومت عثماني نیز بوده و داراي بقاياي كليساي مخروبه ای است كه تا سال ۱۳۸۱ روستائي بنام كليسا كَندي در این منطقه بوده و از آن پس به شهر تبديل و آواجيق ناميده شد.

گمرک صوفعلی چالدران گمرک صوفعلی چالدران گمرک صوفعلی چالدران

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما