رزرو هتل فضاگشت
۱۷ آذر ۱۳۹۲

گردشگری پایدار شالوده گردشگری مسئولانه است

اشتراک گذاری

تاریخ خبر : ۱۳۹۲/۹/۱۷ –

خبرگزاری میراث فرهنگی – گردشگری – هشتمین اجلاس وزرای گردشگری کشورهای اسلامی پانزدهم آذر ماه برابر با ششم دسامبر سال ۲۰۱۳ با سخنرانی مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری کشورمان در کشور گامبیا برگزار شد.

اجاره خودرو

رحمانی موحد در این مراسم با اشاره به انتخاب هوشمندانه شعار این دوره اجلاس مبنی بر”ایجاد ثروت از طریق توسعه گردشگری”، بر اهمیت گردشگری در جهان امروز بعنوان یکی از صنایع برتر در زمینه ایجاد اشتغال، کسب در آمد، فقر زدایی و ابزاری مهم در دیپلماسی عمومی، برقراری صلح و امنیت و همچنین یکی از ارکان توسعه پایدار تاکید کرد.

وی با اشاره به مصوبات هفتمین اجلاس کارشناسان ارشد و وزرای گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاریهای اسلامی OIC و همچنین سومین کمیته پیگیری این سازمان از جمله جایزه مهر اصالت صنایع دستی، ایجاد مرکز هنرهای سنتی، توسعه گردشگری سلامت، توسعه اکوتوریسم و توسعه روادید الکترونیک گفت:براساس آمار سازمان جهانی جهانگردی تعداد گردشگران بین المللی در سال ۲۰۱۲ با رشدی بالغ بر ۴% به رقم ۱ میلیارد و ۳۵ میلیون نفر رسیده که این تعداد ۳/۱ تریلیون دلار درآمد ایجاد کرده است. در این میان جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۲ میزبان تعداد ۳،۸۳۳،۵۷۷ گردشگر ورودی بوده است.

رحمانی موحد انتخاب شعار “تولید ثروت از طریق توسعه گردشگری” برای نخستین بار از سوی OIC را حرکت هوشمندانه ای دانست که حاکی از شناخت گردشگری بعنوان یکی از ارکان مهم اقتصاد جهان است.

وی با بیان اینکه امروزه اغلب کشورهای توریست پذیر دنیا «گردشگری»را ابزاری برای توسعه اقتصادی و اجتماعی جوامع خود می دانند خاطرنشان کرد: در دنیای امروز گردشگری نه تنها به عنوان یکی از کارآمدرین ابزارهای دیپلماسی عمومی مورد توجه صاحب نظران بوده بلکه ابعاد اقتصادی جدی تری نیز به خود گرفته و پس از صنعت نفت و خودروسازی، به عنوان سومین صنعت درآمدزا و اشتغال آفرین جهان به شمار می رود.

وی افزود: این صنعت پتانسیل ایجاد درآمد ارزی، اشتغال، تقویت ارتباط میان بخشهای مختلف اقتصادی و قابلیت فقرزدایی از جوامه محلی را دارا است.

معاون گردشگری کشورمان یادآور شد: روند رو به رشد گردشگران بین المللی حاکی از آن است که این صنعت یکی از سریع الرشدترین صنایع جهان محسوب شده و به همان نسبت نیز تأثیرات شگرفی نیز بر روی مقوله اقتصاد، فرهنگ، اجتماع و محیط زیست می گذارد.

رحمانی موحد اظهار داشت: در حقیقت شالوده گردشگری مسئولانه همان گردشگری پایدار است با این تفاوت که در گردشگری مسئولانه افراد، سازمانها و موسسات مسئول اعمال و نتایج فعالیتهای خود بوده ولی نهایتاً هر دو مقوله، رو به سوی توسعه پایدار دارند.

وی با بیان اینکه توسعه پایدار گردشگری، فرآیندی است که با بهبود کیفیت زندگی میزبانان، تامین تقاضای بازدیدکنندگان و به همان نسبت حفاظت منابع طبیعی و انسانی در ارتباط است افزود: این مهم نیازمند مدیریتی قوی از سوی بخش دولتی، همکاری بخش خصوصی و مساعدت جوامع میزبان است. از این رو بمنظور تحقق موفقیت آمیز گردشگری پایدار، این پارادایم مستلزم ترکیب چشم انداز، سیاست، برنامه ریزی، مدیریت، پایش و فرآیندهای یادگیری اجتماعی است که امید می رود در سایه تلاش و همکاری همه کشورهای عضو به این مهم نیز دست یابیم.

رحمانی موحد در این مراسم همچنین بر توسعه روابط گردشگری بین کشورهای اسلامی تاکید و کشورهای مالزی، تونس وفلسطین را بعنوان معاون رئیس و ایران را بعنوان گزارشگر اجلاس هشتم وزرای گردشگری کشورهای اسلامی معرفی کرد.

وی همچنین به استناد ماده ۳۹ اجلاس هفتم وزرای گردشگری کشورهای اسلامی، گامبیا را بعنوان رئیس جدید اجلاس وزرای گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری کشورهای اسلامی (oic) معرفی و ریاست دوره هشتم را رسماً به وزیر گردشگری این کشور واگذار کرد.

معاون گردشگری کشورمان در این مراسم از دولت و ملت گامبیا به دلیل میزبانی از هیاتهای حاضر در اجلاس و همچنین همکاری دبیر کل سازمان همکاری کشورهای اسلامی در برگزاری اجلاس هفتم و نیز سومین نشست کمیته پیگیری در تهران و همچنین تلاش های دبیر خانه و اعضاء آن در راستای اجرای مصوبات این اجلاس قدردانی کرد.

هشتمین اجلاس وزرای گردشگری کشورهای عضو سازمان کشورهای اسلامی از ۱۳ تا ۱۵ آذرماه سال جاری به میزبانی کشور گامبیا در بانجول پایتخت این کشور برگزارشد.

گفتنی است ج.ا.ایران ریاست اجلاس هفتم وزرای گردشگری کشورهای عضو سازمان کشورهای اسلامی را برعهده داشت.
IMAGE635215037454324294 گردشگری پایدار شالوده گردشگری مسئولانه است

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *