رزرو هتل فضاگشت
۱۵ شهریور ۱۳۹۹

گاراژ کلانتر سمنان

اشتراک گذاری

گاراژ کلانتر سمنان ، بین چهارراه مازندران و میدان شهید بهشتی سمنان، با مساحتی حدود یک‌هزار و ۷۰۰ مترمربع در سال ۱۳۲۹ در دوره پهلوی با کاربری خدمات باربری و مسافربری به مناطق مشهد و تهران راه اندازی شد. این بنا دارای دروازه ورودی در قسمت شمالی و ساختمانی در بخش جنوبی با حیاط بزرگ در بین آن است .

گاراژ کلانتر

گفته می شود بنای جنوبی این پایانه در گذشته به‌عنوان فروشگاه و استراحتگاه مورد استفاده بود. این بنا در سال گذشته توسط شهرداری سمنان تملک شد تا با کاربری گردشگری و صنایع دستی بازسازی و مورد استفاده قرار گیرد. همچنین مراحل ثبت این بنا از سوی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان انجام شد و به زودی به آن شماره ثبت آثار ملی تعلق می گیرد.
مدیر بافت تاریخی شهرداری سمنان با بیان اینکه این گاراژ در سال ۱۳۲۹ در دوره پهلوی با هدف ارائه خدمات باربری و مسافربری به مناطق مشهد و تهران و ایجاد تسهیلات برای مسافران به وجود آمده بود، خاطرنشان کرد: مقرر شد این مکان به عنوان محل گردشگری و صنایع دستی و به عنوان مرکز جذب گردشگر و توریسم در این منطقه محسوب شود.

گاراژ کلانتر

از جمله بناهایی که کارکرد آن در ارتباط مستقیم با عناصر و نشانه‌های مدرنیسم در همجواری هسته تاریخی شهر سمنان بوده، گاراژ کلانتر است که حفظ این اثر به عنوان یک نمونه شاخص از معماری وابسته به کارکرد صنعتی برای شهر از اهمیت فراوانی برخوردار است.

 

 

گاراژ کلانتر

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *