بلیط هواپیما سوئیت تبریز

کوير صفائيه گرمسار

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲۵ اسفند ۱۳۹۷

کوير صفائيه در جنوب شرقي شهر گرمسار و جنوب روستاي صفائيه در استان سمنان قرار دارد. اين کوير از جنوب به کوير ريگ جن و پارک ملي کوير محدود ميشود. عمده زمينهاي کوير باتلاقي با پلتفرمهاي نمکي است که در مرکز کوير فاقد پوشش گياهي است.
طول کویر صفائیه، در حدود ۵۰ کیلومتر و عرض آن ۱۲ کیلومتر که گسترش شرقی غربی دارد.علت پیدایش کویر ارتفاعات بنه در شمال و کوه گوگرد در جنوب است. ارتفاع متوسط کویر از سطح آبهای آزاد در حدود ۸۰۸ متر است.

منطقه کویر صفائیه در مرکز و مناطق کویری آن فاقد پوشش گیاهی است و زمین کاملا عریان است. اما در حاشیه نمکزار گیاهان شور پسند همچون اشنان و گز قابلیت رشد یافته اند. در حاشیه کویر پوشش گیاهی گون، اسفناج وحشي، تره تيزك، كاكوتي، فرفيون، گل گندم، شقايق كوهي، انغوزه، زنبق صحرايي، مليكا، خارشتر، كلاه ميرحسن، كاروانكش، افدرا، اسكنبيل، تاغ، قيچ، پرند، گز، گل كتاني، بابونه اي، شب بوي صحرايي، تلخك، اسفند ، علف شور، كلپوره، شيرينك قابل مشاهده است.
حیات وحش منطقه در منطقه کویری فاقد هرگونه گونه زیستی است اما در حاشیه شامل گرگ، شغال، روباه معمولی، کفتار، کبک، تیهو، بلدرچین، عقاب دشتی، چاخ لق، کبوتر چاهی، یاکریم، شاه بوف، سبزه قبای هندی، دم جنبانک ابلق، سنگ چشم دم سرخ و گنجشک معمولی از جمله پرندگان این منطقه هستند. انواعی گوناگونی از رده خزندگان در این منطقه به چشم می‌خوردکه شامل خانواده آگاماها، و اسکینک ها است. از دیگر خانواده خزندگان می توان به بزمجه بیابانی اشاره کرد.
مسیر خودروی شخصی برای دسترسی به این منطقه باید ۴٢ کیلومتر در جاده سمنان ـ تهران حرکت کنید و از آنجا وارد جاده خاکی به سمت جنوب شوید. در ابتدای جاده خاکی پس از عبور از رودخانه از مسیر سمت راست حرکت کرده و در ادامه به سمت پلی که در مقابل شما قرار دارد ادامه مسیر داده تا از پل خط آهن عبور کنید. در ادامه مسیر نیز مستقیم به سمت جنوب حرکت کنید. پس از طی ۵/١١ کیلومتر به روستای صفاییه خواهید رسید. ادامه مسیر به سمت جنوب به کویر صفائیه منتهی میشود.

آدرس : استان سمنان – گرمسار – روستای صفائیه


کوير صفائيه گرمسار
کوير صفائيه گرمسار
کوير صفائيه گرمسار

                       
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *