رزرو هتل تفریحات کیش

کویر صفائیه گرمسار

۲۵ اسفند ۱۳۹۷

کویر صفائیه در جنوب شرقی شهر گرمسار و جنوب روستای صفائیه در استان سمنان قرار دارد. این کویر از جنوب به کویر ریگ جن و پارک ملی کویر محدود میشود. عمده زمینهای کویر باتلاقی با پلتفرمهای نمکی است که در مرکز کویر فاقد پوشش گیاهی است.
طول کویر صفائیه، در حدود ۵۰ کیلومتر و عرض آن ۱۲ کیلومتر که گسترش شرقی غربی دارد.علت پیدایش کویر ارتفاعات بنه در شمال و کوه گوگرد در جنوب است. ارتفاع متوسط کویر از سطح آبهای آزاد در حدود ۸۰۸ متر است.

منطقه کویر صفائیه در مرکز و مناطق کویری آن فاقد پوشش گیاهی است و زمین کاملا عریان است. اما در حاشیه نمکزار گیاهان شور پسند همچون اشنان و گز قابلیت رشد یافته اند. در حاشیه کویر پوشش گیاهی گون، اسفناج وحشی، تره تیزک، کاکوتی، فرفیون، گل گندم، شقایق کوهی، انغوزه، زنبق صحرایی، ملیکا، خارشتر، کلاه میرحسن، کاروانکش، افدرا، اسکنبیل، تاغ، قیچ، پرند، گز، گل کتانی، بابونه ای، شب بوی صحرایی، تلخک، اسفند ، علف شور، کلپوره، شیرینک قابل مشاهده است.
حیات وحش منطقه در منطقه کویری فاقد هرگونه گونه زیستی است اما در حاشیه شامل گرگ، شغال، روباه معمولی، کفتار، کبک، تیهو، بلدرچین، عقاب دشتی، چاخ لق، کبوتر چاهی، یاکریم، شاه بوف، سبزه قبای هندی، دم جنبانک ابلق، سنگ چشم دم سرخ و گنجشک معمولی از جمله پرندگان این منطقه هستند. انواعی گوناگونی از رده خزندگان در این منطقه به چشم می‌خوردکه شامل خانواده آگاماها، و اسکینک ها است. از دیگر خانواده خزندگان می توان به بزمجه بیابانی اشاره کرد.
مسیر خودروی شخصی برای دسترسی به این منطقه باید ۴۲ کیلومتر در جاده سمنان ـ تهران حرکت کنید و از آنجا وارد جاده خاکی به سمت جنوب شوید. در ابتدای جاده خاکی پس از عبور از رودخانه از مسیر سمت راست حرکت کرده و در ادامه به سمت پلی که در مقابل شما قرار دارد ادامه مسیر داده تا از پل خط آهن عبور کنید. در ادامه مسیر نیز مستقیم به سمت جنوب حرکت کنید. پس از طی ۵/۱۱ کیلومتر به روستای صفاییه خواهید رسید. ادامه مسیر به سمت جنوب به کویر صفائیه منتهی میشود.

آدرس : استان سمنان – گرمسار – روستای صفائیه

تور اروپا

کویر صفائیه گرمسار
کویر صفائیه گرمسار کویر صفائیه گرمسار
کویر صفائیه گرمسار کویر صفائیه گرمسار
کویر صفائیه گرمسار کویر صفائیه گرمسار

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *