جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

کوه دراک

تاریخ بروزرسانی :
۱۱ اسفند ۱۳۹۷

کوه دراک (کوه برفی، کوه مستسقی، کوه مادر)، کوهی است در شهر شیراز که از غرب این شهر آغاز شده و با گذشتن از شمال غرب شهر ادامه یافته و به روستای علی آباد منتهی می‌شود.قله کوه دراک حدود ۲۹۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. وجه شمالی کوه معمولا از اوایل آذر تا اواخر اسفند پوشیده از برف است.
کوه دراک از سمت جنوب، شرق و شمال به شهر شیراز مشرف است و کوه سرخ در غرب آن قرار دارد.قله بمو در شمال قله امیری به چشم می‌خورد. بمو در زبان محلی یعنی: قُرُقِ شکارگاه؛ بدین معنی که در این کوه محلی برای حیوانات درنظر گرفته شده تا آنها از خطر شکارشدن محافظت شود.

دراک به معنی محل جمع شدن آب و برف است و دلیل انتخاب این نام ان بوده است که مردم در فصول سرد سال برفهای آن را درون چاه‌هایی انبار می‌کردند تا در تابستان از آب برفهای ذوب شده استفاده کنند. اینجا همچنین محلی بوده است که مردم در فصول گرم یخ مورد نیاز خود را از آنجا می‌آوردند.
از پوشش‌های گیاهی مهم منطقه می‌توان به کُله‌خَنگ، آویشن، بادام کوهی، ریواس، بلوط، آلوسیاه وحشی، ارژن، بنه، کنگر، پیازکوهی، گل اَرونه، گل شقایق، گل خَتنی و لاله‌های واژگون اشاره کرد.از پوشش‌های جانوری مهم منطقه می‌توان به شغال، روباه، کبک و شاهین اشاره کرد.

در مسیر پیمایش بعد از عبور از دیوارها به مسیر تقریبا مسطحی همراه با درختان مختلف مانند بادام کوهی برمی خوریم در طی این مسیر صدای دلنشین آب را می شنویم که به خصوص در فصل تابستان نوید بخش است.بهتر است جهت رسیدن به دامنه کوه از وانت استفاده کنید که حدود۱/۵ ساعت در زمانبندی یاری دهنده است.
یکی از مسیرهای حرکت از سمت مجتمع احسان سپس از تنگ علی عسکری که در مسیر به منطقه سه کاج می رسیم که شخصی به نامآقای محمد علی کریمی در این مکان حوضچه ای درست کرده که در فصول بارندگی و بهار در اینجا آب جمع می شود.
پس از طی مسافتی به کلبه سنگی می رسیم .معمولا طی دو ساعت می توانیم این مسیر را طی کنیم .
درمسیر قله به جانپناه امیریه می رسیم که آقای محمد علی به یاد پسرش امیر کریمی (خدایش بیامرزدش ) در سال ۱۳۷۷آن را احداث نموده و در اطرافش چاه آب و نهال های مختلفی را کاشته و کوه نوردان معمولا شب را در اینجا سپری می کنند و شخصی به نام وارث از این مکان تحت سرپرستی آقای محمد علی مراقبت می کند.در حدود یک ساعت پیاده روی به قله دراک می رسیم .
یکی از مسیرهای برگشت از راه چشمه ورامین به طرف دره شیطان که دارای دیواره های زیادی می با شد و باید در این قسمت ها به اصطلاح دست به سنگ شد و مسلما داشتن طناب انفرادی از ضروریات است .
تعداد پناهگاه : ۳ پناهگاه دارد. پناهگاه اول: سه کاج پناهگاه دوم :غدیریه(کلبه) پناهگاه سوم : امیریه(چهاربید)
بنایی در قلهٔ کوه ساخته شده است که در آن مشخصات کوه و قله به صورت مکتوب بر روی یک لوح وجود دارد.
سایر اطلاعات
دلیل نامگذاری به کوه مستسقی این بوده که کوه همانند شخصی که به پشت دراز کشیده و شکمش به حالت برآمده (بیماری استسقاء) بوده است و دلیل نامگذاری به نام کوه مادر شکل کوه است که شبیه حالت شکم برآمده مادری به دلیل بارداری است.
کوه برفی : به علت موقعیت برفی در این منطقه چاههای زیادی حفر می کردند و برف ها را در چاه هامی ریختند و در تابستان برای مصرف مردم شیراز از آن استفاده می کردند .
کل مسیر جهت پیمایش انتن دهی دارد.
متاسفانه به علت کم آبی های چند ساله گذشته بسیاری از چشمه ها خشک شده است ولی در گذشته مسیر صعود قله دارای چشمه های متعدد آب بود.

آدرس : استان فارس-ابتدای جاده معالی‌آباد ـ کمربندی بندرعباس ـ در جنوب غربی شهر شیراز

کوه دراک 1 کوه دراک
کوه دراک 2 کوه دراک
کوه دراک 3 کوه دراک

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 6 میانگین: 3.5]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخت جمشید روستای کندوان زیبایی های گیلان سد شاه عباسی طبس اماکن دیدنی یزد