جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

کوه بوجه

تاریخ بروزرسانی :
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

کوه بوجه یکی از کوه‌های استان مرکزی می‌باشد که در جنوب شهر خمین قرار دارد. کوه بوجه که «بوجه سلطان» نیز نامیده می‌شود، از نظر فیزیکی کوه کوچک و تک‌ افتاده‌ای است که به شکل یک زنگوله در وسط دشت خمین واقع شده است. کوه بوجه دارای پوشش گیاهی کوهستانی و متفاوت با دشت اطراف خود است. در این پوشش گیاهی نوعی لاله کوچک قهوه‌ای مایل به سیاه، لاله واژگون، لاله سرخ و زرد، زنبق کوهی، انواع گل حسرت، گونه‌هایی از کلاغک، هوم، گل ماهور، میخک، گونه‌های نعناییان و خواجه باشی وجود دارد.

کوه بوجه علاوه بر این که یکی از نمادهای فرهنگی خمین با قدمتی طولانی است، یکی از تفرجگاه‌های ساکنان شهر خمین و روستاهای مجاور نیز می‌باشد و بخشی از دامنه کوه در حال حاضر به صورت پارک فضاسازی شده است.
بوجه به معنای بَرَنده سیاهی‌ها (یعنی تیغ آفتاب) معنا شده است. در واقع کوه بوجه محل برآمدن و پایین رفتن آفتاب در هنگام صبح و غروب است و در این کوه پیش از هر ارتفاعی در شهر خمین، تیغ آفتاب صبح و غروب قابل مشاهده است.

کوه بوجه کوه بوجه

کوه بوجه3 کوه بوجه

کوه بوجه4 کوه بوجه

کوه بوجه5 کوه بوجه

کوه بوجه7 کوه بوجه

کوه بوجه8 کوه بوجه

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 7 میانگین: 2.4]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

  • قاسم

    سلام شاید دها بار من این کوه رو‌رفتم بالا چون نوجوانی وجوانی من اونجا توخمین بنیاد مسکن وشهربانی قدیم بود یادش بخیر جوانی هم بهاری بود وبگذشت

    ۲۹ مهر, ۱۴۰۲ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تخت جمشید روستای کندوان زیبایی های گیلان سد شاه عباسی طبس اماکن دیدنی یزد