رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

کلیسای مریم مقدس (س) خوی

اشتراک گذاری

کلیسای مریم مقدس یا روح القدس به فاصله ۳۰ کیلومتری شهر خوی در استان آذربایجان غربی و در شمال روستای قریس واقع است. کلیسا در قرن ۱۶ میلادی بنا شده و در نزد اهالی منطقه از احترام خاصی برخوردار است. مصالح بکار رفته در این کلیسا عبارتند از سنگ لاشه و ملاط . در قسمتهای پائینی از سنگهای بزرگ و در قسمتهای بالاتر از سنگهای کوچکتر استفاده شده است. در بعضی قسمتهای دیوارهای داخلی بنا از سنگ خوش تراش استفاده شده است که بشکلی منظم کنار هم چیده شده اند.

بنا دارای پلان بازیلیکی مستطیل شکل است در جهت شرق به غرب، با ابعاد ۱۵ در ۱۱ متر که سقف و گنبد کوچک آن بر روی چهار ستون از جنس سنگ تکیه دارد. این چهار ستون با قوسهایی به یکدیگر و به دیوارهای کناری متصل شده اند. لازم به ذکر است که ستونها و قوسها با سنگهای خوش تراش ساخته شده است. پلان کلیسا کاملا مستطیلی شکل نیست و دیوار جنوبی آن به سمت داخل انحنا یافته است. تنها ورودی کلیسا در قسمت غربی بنا قرار دارد. به غیراز سه نورگیری که در سمت شرقی تعبیه شده است سه نورگیر دیگر نیز در سمت جنوبی بنا قرار دارد. در دو طرف محراب که در سمت شرق بنا قرار دارد دو اطاق مربعی شکل وجود دارد. بر روی سنگهای کلیسا نقوش صلیب و نوشته هایی به زبان ارمنی به چشم میخورد. این کلیسا که تخریب شده بود با کمکهای مالی ارامنه خیر و توسط کارشناسان میراث فرهنگی مرمت گردیده و تنها گنبد آن در حال حاضر در دست بازسازی است.

 

از هموطنان عزیز ساکن خوی تقاضا می شود در صورت داشتن تصاویری از کلیسای مریم مقدس خوی  آنرا در قسمت دیدگاه ( قسمت پایانی مطلب – انتهای صفحه ) و یا از طریق ایمیل (info@seeiran.ir) برای ما ارسال نمایند.

 

see223 کلیسای مریم مقدس (س) خوی

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *