رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

کلیسای مارگیورکیس ارومیه

تاریخ بروزرسانی :
۱۸ آبان ۱۴۰۰

کلیسای مارگیورکیس ارومیه مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان اورمیه، روستای گل پرچین (گلپاشین) واقع شده است . این اثر در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۰۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تاریخچه کلیسا

ارومیه یکی از کلان شهرهای ایران و مرکز استان اذربایجان غربی می باشد. در روستای گلپاشین که ۲۰ کیلومتری شرق شهرستان ارومیه واقع شده. کلیسایی به نام مارگیورکیس وجود دارد که مربوط به اقلیت آشوری ایران است. طبق نظریه باستان شناسان و شواهد تاریخی آشوری ها قرن هاست در ایران سکونت دارند. البته نمی توان تاریخ دقیق ورود آن ها را به ایران مشخص کرد چرا که بعد از سقوط امپراطوری آن ها در بین النهرین، این قوم مجبور شدند پراکنده شوند و بعضی از آن ها به تبعیت ایران درآمدند.

-مارگیورکیس-ارومیه-3-710x800 کلیسای مارگیورکیس ارومیه

آشوریان از ابتدای شکل گیری دین مسحیت یعنی قرن اول تا سوم میلادی به این دین گرایش پیدا کردند. زبان رسمی آنها آشوری و مذهب رسمی ایشان مسحیت است. و در مناطقی مانند شمال کشور عراق، جنوب شرقی ترکیه، شمال شرقی سوریه و شمال غربی ایران زندگی می کنند. به طوری که بیشتر جمعیت اقلیت شهر ارومیه را قوم آشوری و ارمنی تشکیل می دهد.

زبان و فرهنگ آشوریان باقی مانده از قوم آشور، گویش های نوین آرامی و در شمار زبان های سامی شرقی- شمالی جای دارد که با زبان رسمی آشوری باستانی متفاوت است. نکته جالب توجه در مورد پیروان دین مسیحیت در ایران، آن ها از ابتدا شامل دو قوم اشوری و ارمنی بوده اند. قوم آشور متعقد است دین مسیحیت را حضرت توما، یکی از دوازده یار نزدیک به حضرت عیسی مسیح، سال ۳۳ میلادی در میان این قوم ترویج کرده است، البته کلیسای حضرت مریم در شهر ارومیه را نیز به او نسبت می دهند.

-مارگیورکیس-ارومیه-1 کلیسای مارگیورکیس ارومیه

معماری بنا

بر اساس شواهد و مدارک تاریخی کلیسای مارگیورکیس روی بقایای یک کلیسای قدیمی تر ساخته شده است. ورودی بنا از پایین برج ناقوس به داخل آن راه پیدا می کند. و با قوس های تیزه دار که با سبک طره دار مزین گشته تکمیل شده است. مصالح به کار رفته در ساخت بنا فقط آجر چهارگوش می باشد. برج ناقوس دار کلیسای مارگیورکیس در ارومیه که به بهترین شکل ممکن ساخته شده. به علت سبک معماری، بسیار چشمگیر است.

بنای کلیسای مارگیورکیس در روستای گلپاشین و برج ناقوس آن بر روی پایه هایی از سنگ ساخته شده اند. سقف این کلیسا بر روی چهار ستون پایدار مانده و از جنس چوب می باشد و فقط برای پوشش گنبد بالای محراب از آجر استفاده شده است. البته روی طاق ها از آجر با طرح جناقی کار شده تا زیبایی آن را دو چندان کند. کلیسای گیورکیس ارومیه در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۲۰۹ به عنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسیده و پنانسیل آن را دارد که جزو جاذبه های گردشگری استان آذربایجان غربی قرار گیرد.

-مارگیورکیس-ارومیه کلیسای مارگیورکیس ارومیه

نحوه دسترسی

آدرس کلیسای مارگیورکیس : استان اذربایجان غربی، کیلومتری ارومیه, روستای گلپاشین
-مارگیورکیس-ارومیه-2-624x800 کلیسای مارگیورکیس ارومیه
%D9%85%D8%A7%D8%B1%DA%AF%DB%8C%D8%B2-1 کلیسای مارگیورکیس ارومیه

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 1 میانگین: 1]
           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *