رزرو هتل ایران بوم گردی

کاروانسرای لاری

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۲ اسفند ۱۳۹۲

این رباط در محل بازار شهر و محله معروف به میدان رباط قرار دارد که توسط حاج محمدرضا لاری در سال ۱۳۰۸ ه. ق ساخته شده است. مقبره وی که از تجار معتبر شهر بوده در نزدیکی رباط و در یکی از بازارچه‌ها باقی است. پس از درگذشت او حاج امین التجار از این رباط نگهداری و استفاده می‌کرده است و تولیت آن نیز با خانواده امین التجار است و اکنون اداره اوقاف، بیوتات رباط را بعنوان انبار کالاهای تجارتی به کسبه و اداره قند و شکر به اجاره داده است. رباط در نوعی از خود وسعتی داشته و بخصوص فضای جلوی رباط که اینک به بازارچه‌های شلوغ تبدیل شده است جزئی از رباط و از متعلقات آن به حساب می‌آمده است.

رباط حاج محمدرضا لاری به ابعاد ۶۴*۶۰ متر دارای ۲۴ غرفه تابستانی است که مشرف به حیاط رباط می‌باشد و هر کدام از این غرفه‌ها به نوبه خود اطاقی کوچک در پشت سر خود دارد که استفاده زمستانی داشته و دارد. در قسمت عقبه تمام غرفه‌ها نیز اصطبل‌های اختصاصی به هر غرفه وجود دارد.شیوه معماری رباط که شامل قسمت تابستانی، زمستانی با اصطبل‌های اختصاصی و وجود چهار انبار بزرگ در چهار گوشه رباط می‌باشد دلالت بر تدبیر و معماری اصولی بانی و سازندگان آن دارد که پس از گذشت ۱۱۰ سال هنوز مستحکم و قابل استفاده تجار محل است و حوادث طبیعی و غیر طبیعی نتوانسته است در طول این مدت خللی به آن برساند.

همانطور که ذکر شد مقبره حاج محمدرضا لاری در غرفه‌ای واقع در بازارچه جنب رباط قرار دارد که از محل درآمدهای رباط بازسازی شده ‌است و بر روی قبر، سنگ نوشته است.

رباط لاری مربوط به دوره قاجار است و در تربت حیدریه، ضلع جنوبی میدان رباط، خیابان روح بخش واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۶۶۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

لاری 1 کاروانسرای لاری

لاری 2 کاروانسرای لاری

لاری کاروانسرای لاری

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین