جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

کاروانسرای خاتون آباد پاکدشت

تاریخ بروزرسانی :
۱۵ تیر ۱۴۰۲

کاروانسرای خاتون آباد پاکدشت در دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار توسط حاج ملا علی کنی ساخته شده است. این اثر در تاریخ ۱ مهر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۳۳۵ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کاروانسرای خاتون آباد3 کاروانسرای خاتون آباد پاکدشت

تاریخچه

کاروانسرای خاتون آباد پاکدشت در سال ۱۲۳۸ خورشیدی توسط روحانی مرحوم ملا علی کنی بنا شده است. خاتون آباد در این دوره راه ارتباطی چند شهر مختلف کشور به تهران بوده و میان بزرگراه تهران و مشهد واقع شده است. کاروانسرا در قسمت غربی بخش خاتون آباد از بناهای تاریخی شهرستان پاکدشت است. بنا به تحقیقات انجام شده و گفته های ساکنین بومی این شهر، این کاروانسرا در دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار توسط روحانی معروف حاج ملا علی کنی ساخته شده است.
وی که به قصد زیارت امام رضا (ع) راهی می شود به این منطقه که می رسد مکانی برای استراحت نمی یابد به همین دلیل هزینه سفر خود را صرف ساخت مامنی برای استراحت و رفاه حال زائرین امام هشتم (ع) می کند.

معماری کاروانسرای خاتون آباد

بنای بیرونی این کاروانسرای تاریخی از نوع چهار دیواری و بنای داخلی آن شامل ایوان ورودی، صحنی وسیع، حجرات بزرگ و کوچک و اصطبل های ستون دار است. که چشم انداز بی نظیری به این کاروانسرا بخشیده است. روی سقف كاروانسرا ۱۲۸ گنبد كوچك و كوتاه و ۱۲ گنبد بزرگ و بلند قرار گرفته است. كف حیاط، حجره ها، دیوارها و ستون های كاروانسرا همگی از آجر چهارگوش استفاده شده و ملات بكار رفته گل و آهك بوده است. این بنا از زمان قاجار تا به امروز بافت قدیمی خود را حفظ کرده است.

با انتقال مالکیت این کاروانسرا از صاحب نسق های خاتون آباد به اشخاص غیر بومی، درهای آهنی در ورودی این بنا نصب شده است. که ظاهری نامطلوب به بافت ساختاری کاروانسرا داده است. کاروانسرای خاتون آباد در سال ۱۳۸۲ توسط میراث فرهنگی تهران به ثبت تاریخی رسید و با شماره ثبت ۱۰۳۳۵ جزء آثار ملی ایران شناخته شد.

کاروانسرای خاتون آباد کاروانسرای خاتون آباد پاکدشت

جاهای دیدنی اطراف کاروانسرای خاتون آباد

کوره‌ های آجرپزی خاتون آباد که مربوط به دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی است از دیگر مکانهای دیدنی خاتون آباد و پاکدشت است. این اثر در تاریخ ۱ مهر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۳۱۵ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نحوه دسترسی

آدرس: پاکدشت، غرب خاتون آباد، صد متری جنوب جاده اصلی تهران .

کاروانسرای خاتون آباد1 کاروانسرای خاتون آباد پاکدشت

           
برو بالا
 

نطر کاربران

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *