بلیط هواپیما سوئیت تبریز

کاخ دروازه ملل تخت جمشید

۲۳ شهریور ۱۳۹۸کاخ دروازه ملل تخت جمشید فارس مرودشت

کاخ دروازه ملل، کاخ انتظار، کاخ دالان انتظار یا کاخ خشایارشا، از کاخ‌های تخت جمشید بوده که در کنار پلکان ورودی و در کل در شمال غربی این ارگ پادشاهی جای گرفته‌است. اطلاعات راجع به نام کاخ دروازه ملل از روی سنگ نبشته‌های بالای این کاخ گرفته شده‌است. کاخ دروازه ملل شامل سه درگاه غربی، شرقی و جنوبی است. در درگاه غربی و شرقی به ترتیب تندیس گاوان غول آسا و موجودات افسانه‌ای با سر انسان جای گرفته‌است. در کاخ دروازه ملل ، تالار یا اتاق بزرگی بوده‌است که در میانه آن چهار ستون قرار دارد. از این چهار ستون، سه ستون آن هنوز پا برجاست. بر روی دیواره و حتی تنه تندیس‌های کاخ دروازه ملل، گروهی از بازدیدکنندگان نامدار و گمنام اسم و رسم خود و تاریخ دیدارشان از تخت جمشید را کنده‌اند.
کاخ دروازه کشورها مشتمل است بر تالاری با دیوارهای خشتی ستبر، سه درگاه بزرگ و چهار ستون بلند که سقف را نگه می‌داشته‌اند. تالار، ۵/۶۱۲ متر مربع وسعت دارد (هر ضلع، ۷۵/۲۴ متر) و بامش ۱۸ متر بلند تر از سطح جلوخان پلكان ورودی بوده و به عبارت ديگر، تيغه كنگره‌هايش نزديک ۳۳ متر از سطح دشت (در كنار ديوار صفه) بالاتر بوده است.
ستون هايش كمی بيشتر از ۵/۱۶ متر ارتفاع داشته اند و دو تای آنها تا سال ۱۹۶۵ م. بر سر پا بوده و يكی ديگر را هم با خرده ريزه‌ها و شكسته‌های دو ستون ديگر بر پا كرده ‌اند. اين ستون تازه ب پا شده كامل ترين ستون تخت جمشيد كنونی است. ستون های اين تالار از چند قسمت درست شده است؛ زير ستونی به صورت زنگوله، با شيارهای عمودی كه اصطلاحاً قاشقی خوانده می شود و بر فراز آن يک سنگ چرخ مانند كه بدان شالی ستون می گويند، سپس قلمه ستون است كه به صورت استوانه ای شياردار و رفيع بر فراز شالی نهاده شده (تعداد شيارهای استوانه ۴۸ عدد است.)

کاخ دروازه کشورها شامل سه درگاه است. درگاه‌های شرقی (یعنی درگاهی که رو به خیابان سپاهیان باز می‌شود) و درگاه غربی (یعنی درگاهی که رو به پلکان ورودی تخت جمشید باز می‌شود)، هر کدام ۱۰ متر بلندا و ۳٫۸۲ متر پهنا دارند اما درگاه جنوبی (یعنی درگاهی که رو به پلکان کاخ آپادانا باز می‌شود) بلندای بیشتری داشته و بر خلاف دو درگاه شرقی و غربی، ساده و بی نقش بوده‌است. درگاه‌های غربی و شرقی مانند دروازه آر در پاسارگاد به ترتیب با گاوان بزرگ هیکل و گاو بال‌دار با سر انسان نگهبانی داده می‌شوند. در آن عصر عقیده بر این بوده‌است که این نوع موجودات دورکننده شیاطین هستند.
همچنان كه گفته شد، “دروازه همه ملل” وضعيت يک اتاق انتظار را داشته است. درگاه غربی راه ورود به درون تالار بوده است و دو درگاه ديگر، راه خروج از آن. احتمال می رود كه درگاه شرقی، راه خروج بزرگان پارسی و ايرانی به سوی كاخ صد ستون و درگاه جنوبی ويژه نجبای اقوام گوناگون تابع ايران هخامنشی بوده است كه از آنجا به سمت آپادانا می رفته اند.
پس از عبور از درگاه غربی، تالار یا اتاق بزرگی وجود دارد که در میانه آن چهار ستون قرار دارد. دور تا دور اتاق سکویی به پهنا و بلندای ۵۲ سانتی‌متر از سنگ سیاه رنگ خوش تراشیده، قرار دارد که جایگاه نشستن میهمانان و بزرگ زادگانی بوده‌است که به این اتاق انتظار می‌آمده‌اند. در میانه سکوی شمالی، یک برجستگی میز مانند و پله دار دیده می‌شود که احتمالاً” سکو یا تختی برای یکی از حاجبان سلطنتی بوده‌است که می‌توانسته با ایستادن بر آن، از درون درگاه شرقی کاخ و درگاه شمال غربی تالار آپادانا، به درون تالار بنگرد و چشم به حاجب کنار تخت سلطنتی داشته باشد تا به محض اشارهٔ او، گروهی را به حضور بفرستد. تمامی درونی دیوارهای اتاق با کاشی‌های رنگین سبز، آبی نارنجی پوشیده شده بوده که گل‌های دوازده پر و ردیف‌هایی از نخل و تزئینات دیگر را نشان می‌داده‌اند. از این‌ها نمونه‌هایی به دست آمده که در انبار موزه تخت جمشید نگهداری می‌شود.

کاخ دروازه ملل تخت جمشید
کاخ دروازه ملل تخت جمشید

منابع:پایگاه میراث جهانی پارسه (تخت جمشید)-ویکیپدیا

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *