بلیط هواپیما سوئیت تبریز

کاخ تچر تخت جمشید

۱۶ شهریور ۱۳۹۸کاخ تچر تخت جمشید فارس مرودشت

کاخ تچر به فرمان داریوش کبیر بنا شده و کاخ اختصاصی وی بوده‌است. روی کتیبه‌ای آمده : «من داریوش این تچر را ساختم.» کاخ تچر یک موزه خط به شمار می‌رود از پارسی باستان گرفته در این کاخ کتیبه وجود دارد تا خطوط پهلوی بالای ستون‌ها از نمای جلویی‌های مصری استفاده شده‌است. قسمت اصلی کاخ تچر توسط داریوش بزرگ و ایوان و پلکان سنگی جنوبی توسط خشایار شاه و پلکان سنگی غربی توسط اردشیر دوم بنا شده‌است تچر یا تچرا به معنای خانه زمستانی می‌باشد. سنگ های کاخ تچر، خاكستری و بسيار پاک تراش است چنان كه عكس آدمی در آن می افتاده و به همين جهت در اين اواخر آن را آينه خانه يا تالار آينه هم می خواندند.

كاخ تچر بر روي سكويی بنا گشته كه ۲۰/۲ تا ۳ متر از كف آپادانا و حياط مجاورش بلندتر است. طرح آن به صورت مستطيلی است با محور طولی شمالی- جنوبی كه ۴۰ متر طول و حدود ۳۰ متر عرض دارد و مشتمل است بر يک تالار مركزی ۱۲ ستونی(سه رديف ۴ تايی) با اتاق های كوچک جانبی، دو اتاق مربع شكل در شمال كه هر يک چهار ستون داشته اند و با اتاق های باريک و بلند جانبی محدود می شده اند و يک ايوان ۸ ستونی( دورديف ۴ تايی در جنوب، كه به دو اتاق جنبی می پيوسته است.

یک پلکان دو طرفه در جنوب بنا، ساخته‌اند که از دو سوی به ایوان جنوبی می‌رسد و بر بدنه آن‌ها نقش افرادی که بره، خوراکی یا ظروف آشپزخانه در دست دارند کنده شده‌است. این افراد را یک در میان در جامه پارسی و مادی (اهل ماد) نشان داده‌اند. پارسیان کلاه شیاردار استوانه‌ای معمول خود را به سر ندارند، بلکه شالی به دور سر و گردن پیچیده‌اند که چانه‌هایشان را می‌پوشاند. برخی از این افراد ریش و سبیل دارند اما تعدادی بی ریش و سبیل نشان داده شده‌اند که احتمالاً خواجگان درباری هستند. معمولاً این افراد را خدمتگزاران می‌خوانند، اما چون حمل بره و حیوانات دیگر به داخل کاخ شاهی چندان مناسبتی ندارد، شاید بتوان برخی از آن‌ها را مغانی دانست که بره قربانی را حمل می‌کنند. بر بدنه جبهه جنوبی سکوی کاخ، یعنی بر دیواره جنوبی پلکان توامان، مجلسی مرکب از چند صحنه، نقش کرده‌اند. در مرکز، حلقه بالدار یا فر ایرانی را می‌بینیم که دو ابوالهول در دو سویش نشسته و دستی را به علامت احترام به سوی آن بلند کرده‌اند و پشت سر هر یک ردیفی از درختان نخل نمایان است، زیر این صحنه دو گروه سرباز کمان‌دار نیزه‌ور در جامه پارسی، یعنی کلاه ترک‌دار استوانه‌ای، دامن و قبای چین‌دار و کفش سه‌بندی، مقابل همدیگر صف بسته‌اند و سنگ نوشته‌ای را پاس می‌دارند که به نام خشایارشا و به خط و زبان فارسی باستان نوشته شده‌است.
ستون های كاخ تچر احتمالاً از چوب بوده، ولی هيچ اثری از آنها نمانده است. كف اتاق ها را با فرش قرمز رنگ ويژه دوره داريوش پوشانيده بوده اند كه اثر آن در اتاق های شمالی يافت می شود.
از شاهان هخامنشی داریوش اول، خشایارشا و اردشیر سوم کتیبه‌هایی در این کاخ به جای مانده‌است. پس از هخامنشیان و در دودمان‌های بعدی، اشخاصی مثل شاپور دوم، عضدالدوله دیلمی، بهاءالدوله دیلمی، علی آق‌قویونلو و سلطان ابراهیم میرزا تیموری از خود کتیبه‌هایی در این کاخ بر جای گذاشته‌اند.

کاخ تچر تخت جمشید
کاخ تچر تخت جمشید

منابع:پایگاه میراث جهانی پارسه (تخت جمشید)-بیتوته

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *