بلیط هواپیما تور خارجی

چهاربرج روستای نابینایان

2018-11-18چهاربرج روستای نابینایان خراسان شمالی اسفراین

چهاربرج یکی از روستاهای توابع خراسان شمالی که در 24 هزار گزی شمال اسفراین می باشد. شهرت روستای چهاربرج به علت مشکلی است که اهالی آن از آن رنج می برند. بسیاری از اهالی روستای چهار برج نابینا هستند.چهاربرج روستای نابینایان از توابع اسفراین حدود ۱۰۰۰ نفر جمعیت دارد که از این تعداد بیش از ۹۰ نفر نابینا هستند. گفته می‌شود، از حدود ۲۰ تا ۲۵ سال پیش عارضه نابینایی در این منطقه شیوع پیدا کرد و کم‌کم ساکنان آن روستا را ترک کرده و به شهرهای دیگر مهاجرت کردند. هنوز دلیل نابینایی این افراد مشخص نشده است. جالب است بدانید که اکثر کسانی که به این عارضه دچارند، از بدو تولد نابینا بودند، حتی حیوانات اهلی مثل گاو و گوسفند و حتی گربه‌ها نیز در این روستا نابینا متولد می‌شوند. البته گفته می‌شود که از سال ۹۱ اختلال نابینایی در این منطقه مهار شده است و هم‌اکنون هیچ کودک زیر دو سال نابینایی در این منطقه وجود ندارد. بسیاری از کارشناسان دلیل این اختلال را تغییرات ژنتیکی و ازدواج‌های فامیلی می‌دانند که در نتیجه آگاهی مردم تلاش کردند تا از تولد کودکان نابینا جلوگیری کنند. اما این سوال همواره وجود داشته که چرا حیوانات این منطقه به چنین مشکلی دچارند.

اشتغال
زمین‌های این روستا از طریق رودخانه آبیاری می‌شود و محصول آن غلات، پنبه، زیره و انواع میوه‌ است. شغل اهالی زراعت و مالداری است. دامدارن این روستا یکی از بزرگترین تولید کنندگان شیر و فراورده‌های لبنی در دهستان هستند که روزانه حدود ۳۰۰۰ لیتر شیر توسط دامدارن این روستا تولید می‌شود. چهاربرج یکی از روستا‌های پر جمعیت شهرستان و مرکز دهستان دامنکوه است و با جمعیتی بالغ بر ۲۵۰۰ نفر، بیشترین جمعیت در دهستان را دارد.

امکانات
روستای چهاربرج در سال ۱۳۷۵ با همکاری جهاد سازندگی و بنیاد مسکن و اهالی اولین روستا در بخش مرکزی بود که بهسازی شده و از ۳۰ سال پیش اهالی از شبکه برق و آب لوله کشی بهره می‌برند و در حال حاضر از تلفن ثابت و شبکه گاز نیز بهره مند است. از جمله امکانات و تاسیسات موجود در روستا می‌توان به آتش نشانی، سالن ورزشی چند منظوره، کتابخانه عمومی، خانه بهداشت، پایگاه امداد جاده‌ای ۱۱۵، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر دهستان دامنکوه، مدرسه ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان، پست بانک و مخابرات اشاره کرد.

پربازدیدترین ها:

چهاربرج روستای نابینایان

چهاربرج روستای نابینایان

چهاربرج روستای نابینایان

 

چهاربرج روستای نابینایان

PDFPrint

جاجیگا تور رزرو هتل نظردهی
 

نظر کاربران :

  • نظر بده، 5000000 ریال جایزه نقدی بگیر، بدون قرعه کشی ! اسپانسر: رزرواسیون مهر

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
هر چقدر در جاذبه های بیشتری نظر بنویسید شانس برنده شدن بالایی خواهید داشت(شرایط دریافت جایزه)