رزرو هتل تفریحات کیش

پل آجری گپ

۷ آذر ۱۳۹۲

پل آجری گپ

پل صفوی یا پل آجری که در میان مردم خرم‌آباد به پل گپ به معنی پل بزرگ هم شناخته شده است یک پل تاریخی متعلق به دوره صفوی – دوره قاجار است و درخرم‌آباد، خیابان مجاهدین اسلام، جنب مصلی سابق واقع شده است.

پل آجری در مرکز شهر خرم آباد وبرروی رودخانه گلال واقع شده است . این پل دو قسمت شرقی و غربی شهر را به هم متصل نموده و دارای ۲۴ چشمه طاق است طول آن بیش از ۳۵۰ متر ،پنهای آن ۵/۸ متر و ارتفاع آن از کف رودخانه تا روگذر پل ۸ مترمربع است .

تور اروپا

مواد و مصالح آن در قسمت پایه ها از سنگهای تراشیده شده با ملات آهک و گچ و پایه های چشمه طاقها از آجر ساخته شده است . برسینه ای شمالی پل کتیبه های سنگی نصب شده است که با حروف مقطعه نوشته شده وبه عنوان طلسم معروف است.

بخش میانی پل و شاه نشین آن شباهت زیادی باشاه نشین پل خواجو در اصفهان دارد که در اثر سیل تخریب شده ومجددا با سیمان مرمت شده است.این اثرارزشمند در زمان شاه سلطان حسین صفوی ساخته شده ومنسوب به حسین خان والی لرستان می باشد . در دوره قاجاریه به پل محسنیه معروف گردید. این بنا به شماره ۲۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس: خرم آباد، خیابان مجاهدین اسلام، پل صفوی

گپ پل آجری گپ

گپ1 پل آجری گپ

گپ2 پل آجری گپ

گپ3 پل آجری گپ

گپ4 پل آجری گپ

گپ5 پل آجری گپ م

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

  • مهرنوش زاده رفیع

    پلهای اجری در ایران اکثرا دارای معماری مشابه ای هستند و پایه پل ها با خمیر ساروج مقاوم و معماری شده که برای تداوم استحکام به جریان آب نیاز دارند

    ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *