جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

پل آجری گپ

تاریخ بروزرسانی :
۲۸ آبان ۱۴۰۲

پل صفوی یا پل آجری که در میان مردم خرم‌آباد به پل گپ به معنی پل بزرگ هم شناخته شده است. یک پل تاریخی متعلق به دوره صفوی – دوره قاجار است و درخرم‌آباد، خیابان مجاهدین اسلام، جنب مصلی سابق واقع شده است.

گپ41 پل آجری گپ

ساختار پل

پل آجری در مرکز شهر خرم آباد وبرروی رودخانه گلال واقع شده است .این پل دو قسمت شرقی و غربی شهر را به هم متصل نموده و دارای ۲۴ چشمه طاق است طول آن بیش از ۳۵۰ متر ،پنهای آن ۵/۸ متر و ارتفاع آن از کف رودخانه تا روگذر پل ۸ مترمربع است .مواد و مصالح آن در قسمت پایه ها از سنگهای تراشیده شده با ملات آهک و گچ و پایه های چشمه طاقها از آجر ساخته شده است . برسینه ای شمالی پل کتیبه های سنگی نصب شده است که با حروف مقطعه نوشته شده وبه عنوان طلسم معروف است.

گپ11 پل آجری گپ

بخش میانی پل و شاه نشین آن شباهت زیادی باشاه نشین پل خواجو در اصفهان دارد که در اثر سیل تخریب شده ومجددا با سیمان مرمت شده است. این اثرارزشمند در زمان شاه سلطان حسین صفوی ساخته شده و منسوب به حسین خان والی لرستان می باشد . در دوره قاجاریه به پل محسنیه معروف گردید. این بنا به شماره ۲۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گپ21 پل آجری گپ

برای آشنایی بیشتر با خرم آباد پیشنهاد می کنیم مطلب سیری در خرم آباد را نیز مطالعه بفرمایید.

نحوه دسترسی به پل آجری گپ

آدرس: خرم آباد، خیابان مجاهدین اسلام، جنب مصلی ، پل صفوی یا گپ

گپ10 پل آجری گپ

گپ31 پل آجری گپ

گپ51 پل آجری گپم

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

  • مهرنوش زاده رفیع

    پلهای اجری در ایران اکثرا دارای معماری مشابه ای هستند و پایه پل ها با خمیر ساروج مقاوم و معماری شده که برای تداوم استحکام به جریان آب نیاز دارند

    ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تخت جمشید روستای کندوان زیبایی های گیلان سد شاه عباسی طبس اماکن دیدنی یزد