بلیط هواپیما سوئیت تبریز

پل آبنیک، رودبار قصران

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۳ تیر ۱۳۹۴

پل آبنیک مربوط به دوره پهلوی اول است و در فشم، تقاطع فشم، آبنیک، گرمابدر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱ مهر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۳۹۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
در فاصله ۱۲ کیلومتری شمال شرق فشم و در محل تقاطع سه راهی فشم –آبنیک-گرمابدر و در فاصله ۱ کیلومتری شرق آبنیک و در موقعیت جغرافیایی ۳۵ درجه و ۵۹ دقیقه و ۸.۰۶ ثانیه عرض جغرافیایی و ۵۱ درجه و ۳۷ دقیقه و ۰۸.۱ ثانیه طول جغرافیایی و در ارتفاع ۲۳۹۵متر از سطح دریا و بر روی رودخانه آبنیک پل یک دهانه ای وجود دارد که سال احداث آن ۱۳۲۰ هجری شمسی است.
مصالح احداث پل سنگ مالون تراشیده و سیمان بوده و دارای قوس نیمدایره باز است و به سبک پلهای راه آهن سراسری و دیگر پلهای اول ساخته شده است در دو طرف بالای دهانه پل و در منتهی الیه قوس آن دو قطعه سنگ نسبتا بزرگ نسب شده است. در قسمت بالی سنگ سال ۱۳۲۰ و در پائین آن ۱۹۴۱ حک شده و جزآن نوشته دیگری ندارد.
پل تاریخی آبنیک علی رغم گذشت بیش از شصت سال از عمر آن از استحکام و ایستایی بسیار خوبی برخوردار بوده و کوچکترین خللی به آن وارد نشده است.
وجود چنین پلی در نقطه ای نسبتا دور و در مسیری که راه اصلی نبوده حائز اهمیت فراوان میباشد . در حال حاظر عبور جوی آب از پشت پایه جنوبی پل موجب ریزش دائم آب ازبدنه های آن شده و آنرا در وضعیت آسیب پذیری قرار داده است. شایسته است برای حفظ این سند ارزشمند مهندسی در منطقه نسبت به تغییر مسیر آب و رفع خطر از آن اقدام شود.

1948 پل آبنیک، رودبار قصران

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *