رزرو هتل ایران بوم گردی

شهر پلدشت

۱۹ مهر ۱۴۰۱

شهر پلدشت یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی است. این شهر مرکز شهرستان پلدشت است. بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیت این شهرستان برابر با ۴۲۱۷۰ نفر بوده است که به زبان ترکی آذربایجانی و کردی تکلم می‌کنند.

پلدشت

موقعیت جغرافیایی شهر پلدشت

شهر پلدشت در کناره رود ارس واقع شده‌است. رود زنگبار نیز دقیقا از مرکز شهر می‌گذرد و به ارس می‌ریزد. بر خلاف ماکو که دارای طبیعتی کوهستانی است، پلدشت دارای آب و هوای نیمه خشک است. زمستان بسیار سرد و تابستان نیز گرم است. این شهر در یک دشت مسطح مابین دو دشت شیبلو و زنگنه واقع شده‌است. نام این شهر هم از این مورد نشات گرفته‌است. البته آن سوی رود ارس، کاملاً کوهستانی است که این خود یکی از موارد جالب و دیدنی این منطقه به حساب می‌آید. حاشیه رود ارس در اطراف این شهر پوشیده از جنگل است که زیبایی خاصی به آن داده‌است. ضمنا محیط مناسبی برای چرای حیوانات به حساب می‌آید.

تور اروپا

پلدشت شمالی ترین نقطه آذربایجان غربی در ۴۷ کیلومتری غرب ماکوست که در سال ۱۳۸۸ از شهرستان ماکو جدا شد و به جرگه ۱۷ شهرستان استان پیوست، در این شهرستان و در کنار رود مرزی ارس پایانه مرزی پلدشت و در فاصله ۲۳۰ کیلومتری از مرکز استان قرار گرفته که با وسعت ۱۸.۲هکتار بعنوان یکی از دروازه های جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان محسوب می شود.

با ساخت پل موسوم به «دوستی» بین ایران و جمهوی خود مختار نخجوان، برنامه ریزی و ساخت تاسیسات پایانه مرزی پلدشت در محل مذکور در راس برنامه های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای قرار گرفت.

مسیر پایانه مرزی پلدشت به مقصد کشورهای ارمنستان، آذربایجان و قفقاز در شمال کشور بسیار هموار است و وجود این مسیر هموار و مناسب رونق مبادلات اقتصادی ایران با شمال آسیا و اروپا را موجب شده است، همچنین از این مسیر است که ایران انرژی مصرفی جمهوری خودمختار نخجوان، یکی از جمهوری های آذربایجان را تامین می کند.

کار اصلی مردم این شهر کشاورزی و دامداری است. اما در چند سال گذشته و بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تشکیل جمهوری آذربایجان، پلدشت از نظر تجاری اهمیت پیدا کرد و اکثر مردم به کار تجارت روی آوردند. یک بازارچه مشترک مرزی نیز در شهر پلدشت ایجاد شده‌است . البته در چندین سال گذشته به دلیل رفع مشکل کم آبی که با احداث سد ماکو و انتقال آب آن به اراضی پلدشت و روستاهای اطراف حاصل شده‌است، کشاورزی دوباره رونق پیدا کرده‌است.

پلدشت

فرهنگ و آداب و رسوم

ترک‌های آذربایجانی و کردها از گروه‌ های عمده این استان به شمار میروند. آذرى‌ ها، کردها، آشورى ‌ها و ارامنه هر يک براساس ويژگى ‌هاى قومى – دينى خود آداب و سنن مخصوص دارند که از آن ميان سنن مسلمانان از مقام برجسته‌اى برخوردار است. مردم آذربايجان خالق يکى از غنى ‌ترين گنجينه ٔ ادبيات شفاهى ملل خاورميانه و ايران مى‌ باشند. چنانکه هر سياح و جهانگردى که از آذربايجان گذشته، اين ديار را سرزمين شعر و هنر نام نهاده است. آنها احساسات خود را با زبان شعر بيان کرده و براى هر مناسبت ‘باياتي’ سروده‌اند. عيد نوروز، عيدقربان، عيدفطر خاص مسلمانان است و مسيحيان اعم از ارمنى و آشوري، اعياد مذهبى و ملى خود را در کليساها، توأم با مراسم ويژه انجام مى ‌دهند. يکى از اعياد ايلات منطقه، عيد خدرنبى (خضر) است که شب اول اسفند برپا می ‌دارند . در اين شب دختران و زن‌ ها و جوانان ده به رقص چوب مى‌ پردازند و از هر ده نفر، يک نفر خود را به شکل حاجى فيروز مى ‌آرايد و با خواندن اشعار موزون برنامه ‌هائى را اجراء مى‌ کند .
استان آذربایجان غربی به تبع تنوع و ترکیب قومی، دارای انواع مختلف موسیقی بومی است. موسیقی بومی آذری ها عمدتا در وجود عاشیق ها خلاصه می شود.

کمپ ارس پلدشت

جاهای دیدنی شهر پلدشت

شهر پلدشت از نظر جاذبه های طبیعی در جایگاه مناسبی قرار دارد . برای نمونه رود زنگبار از مرکز شهر می‌گذرد و به ارس می‌ریزد. این موقعیت باعث شدهه تا شهر از زیبایی ها و طراوت منحصر به فردی برخوردار شود. شهرستان پلدشت دارای آب و هوای نیمه خشک است. زمستان بسیار سرد و تابستان نیز گرم است. این شهر در یک دشت مسطح مابین دو دشت شیبلو و زنگنه واقع شده‌است.  یکی از جلوه های این شهر قرار گرفتن در کنار رود ارس است. حاشیه رود ارس در اطراف این شهر پوشیده از جنگل است که زیبایی خاصی به این محیط بخشیده است. این منطقه به دلیل سرسبزی و داشتن مراتع خوب، فضای مناسبی برای چرای حیوانات هم فراهم کرده است.

سرزمین ماهی های خوش رنگ

پلدشت را سرزمین ماهی ها خوش رنگ می نامند. در این منطقه ماهی های زیبایی وجود دارد و اگر سفری به آن داشتید ، می توانید در کنار رودخانه های آن، بساط ماهیگیری را پهن کنید.
شهرستان پلدشت با طبیعت بکر و ظرفیت بالای جذب گردشگر، لحظات خوشی برای گردشگران فراهم می کند تا با دیدن کوه های سر به فلک کشیده و طبیعت بکر و خوش آب و هوا، از خروش رودخانه ارس تا آرامش گل های بهاری به شوق و نشاط برسید.
رودخانه پر آوازه ارس، پل دوستی بین ایران و آذربایجان، بازارچه و گمرک، تفرجگاه ارس، سدهای ارس و ارس دو و قیقاج از مناطق گردشگری پلدشت محسوب می شوند. این منطقه ناحیه‌ای جلگه‌ای و شن زار به شمار می رود و قسمتی از آن هم کوهستانی است.

کمپ ارس پلدشت

بازارچه مرزی صنم بلاغی

بازارچه مرزی پلدشت یکی از بازارهای معروف این منطقه است و انگیزه خیلی از گردشگران و مسافران برای سفر به این شهرستان نیز همین بازار است. پلدشت در شمال غربی ‌ترین نقطه ایران و ساحل زیبای رود ارس و همچنین در امتداد مرزهاي ايران با نخجوان در جمهوری آذربایجان واقع شده است. بازار مرزی صنم بلاغی پلدشت با ۱۴هزار متر مربع یکی از بازارهای مرزی کشور در این استان است که در ۳۰ کیلومتری ماکو قرار دارد. در این بازار که دارای ۳۰ غرفه است، کالاهای مختلفی از جمله مصنوعات صنعتی، صنایع چوبی، مصالح ساختمانی، میوه و تره ‌بار و همچنین کالاهای وارداتی عرضه می‌ شود. از این شهر به راحتی روستای «شاه‌ تختی» جمهوری خودمختار نخجوان و حتی ساختمان ‌های شهر نخجوان دیده می شوند.

بازارچه مرزی صنم بلاغی پلدشت در جوار مرزهای جمهوری آذربایجان و در شمال آذربایجان غربی ، به واسطه شرایط ویژه و فعالیت پیله وران رونق زیادی دارد. انواع میوه،سنگ گرانیت،کاشی و ظروف چینی ایرانی، یخچال، کشمش و خرما، انواع لبنیات، ماهی و فرآورده‌ های آن، بخاری، تجهیزات دستگاه‌ های شن و ماسه، روشویی و سنگ توالت، رنگ ساختمان و دستگاه خمیر پهن کن از جمله کالاهای صادراتی این بازارچه است. در این میان مهم ترین كالاهای صادراتی از این بازارچه مرزی را انواع میوه، ظروف شیشه ای و پلاستیكی و سنگ گرانیت و پروما تشکیل می دهد که این كالاها توسط پیله وران فعال در بازارچه صادر می شوند.

در حال حاضر عملیات محوطه بازارچه صنم بلاغی نیز در ده هزار مترمربع در حال اجراست. هفت مركز اقامتي شامل پنج مكان اقامتي در بخش مركزي و دو اقامتگاه در بخش ارس اين شهرستان آماده اسكان مسافران است. رودهای ارس و زنگبار در این نقطه از کشور واقع شده اند و در حاشيه رود ارس، درختان جنگلي زيبايي وجود دارند كه زيبايي خاصي به اين منطقه گردشگري بخشيده اند.

بازارچه صنم بلاغی

از جاذبه های گردشگری پلدشت عبارتند از:

رود ارس
سد ارس
بازار ماهی فروشان ارس
پایانه مرزی پلدشت
حمام تاریخی روستای پورناک
روستاهای ساری سو – بهلول آباد – قلعه جوق و..
بقعه عرب لو

سوغاتی و صنایع دستی: صنایع دستی مهم این بخش، جاجیم بافی و گلیم بافی است.

بدترین و بهترین زمان بازدید: بهترین زمان بهار و اواخر تابستان، سردترین و بدترین زمان زمستان.

پلدشت

           
برو بالا
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  تا به حال اسم رود ارس رو شنیدین؟ شهر پلدشت کنار این رود واقع شده که شهری بسیار زیبا و سرسبزه بهتون توصیه میکنم حتما یه سفر به اونجا داشته باشید

  ۵ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  رودخانه پر آوازه ارس، پل دوستی بین ایران و آذربایجان، بازارچه و گمرک، تفرجگاه ارس، سدهای ارس، ارس دو و قیقاج از جاذبه های زیبای این شهرستان که شما رو به دیدن اینجا دعوت میکنن

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  پلدشت یه شهر مرزیه که داد و ستد کالا با کشورهای همسایه مثل روسیه خیلی رونق داره و از جمله شهرهایی هست که هم ترکی صحبت میکنند هم ترکی

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین