جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

پدیده سراب

تاریخ بروزرسانی :
۱۰ مرداد ۱۳۹۷

در اثر گذر نور از لایه های هوا با چگالی های گوناگون ,پدیده سراب رخ می دهد . اگر هوای زمین گرمتر از هوای بالای آن باشد سراب پست و اگر هوای زمین سردتر از هوای بالای آن باشد سراب مرتفع رخ می دهد . سراب پست به ویژه در بیابان ها و سراب مرتفع بیشتر در کوهستان اتفاق می افتد .

سراب گرم یا سراب پست

اغلب در جاده های آسفالته مستقیم یا در بیابان ها , منظره ی آب یا برکه ای دیده می شود که وقتی به سوی آن حرکت می کنیم , آن هم با همان سرعت و در همان جهت پیش می رود و وقتی نزدیکش می شویم , از نظر محو می گردد ؛این منظره سراب است . سراب یک فریب طبیعت است که در شرایط معین جوی چشم ما را دچار خطای دید می کند .
علت پیدایش سراب پست این است که در روزهای گرم , پرتوهای خورشید که به سطح زمین می رسد ,آن را گرم می کند .لایه هوایی که نزدیک سطح زمین قرار دارد , نسبت به لایه های بالایی ,گرم تر و در نتیجه رقیق تر می شود . پرتوهای بازتابی رنگ آبی در برخورد با ذرات هوا بیش از رنگ های دیگر پراکنده می کند و موجب می گردند که بیننده رنگ آبی را روی سطح زمین ببیند و تصور کند که آنجا آب وجود دارد .

سراب گرم پدیده سراب

سراب سرد یا سراب مرتفع

سراب سرد یا سراب مرتفع در کوهستان برف انبار و در دریای سرد , به شرط وجود هوای گرم در بالای آن دیده می شود . در کوهستان پر برف , تصاویر کوهنوردانی که از دور می آیند و در پشت افق پنهان اند , بوسیله ی این هوای گرم طوری منعکس می شوند که آنها را در آسمان و بزرگتر از اندازه ی طبیعی و شناور می بینیم . همچنین در این شرایط قله ی کوهها نیز بالاتر از جای واقعی دیده می شود .
در زمانهای گذشته مردم کوه نشین سراب بالارا جادوی کوه و یا سحر کوه می پنداشتند .
تمام داستان هایی که از شهرهای روی ابرها , غولهای ساکن بروی ابرها ( لوبیای سحر آمیز ) کشتی های ارواح شناور در هوا ( هلندی سرگردان ) ومانند آنها روایت شده است , همگی ریشه در این پدیده طبیعی دارند . در اسطوره های ایرانی نیز , فرمانروای دیوها یعنی دیو سفید, در غاری در دل کوه زندگی می کرده است .

سراب مرتفع پدیده سراب

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخت جمشید روستای کندوان زیبایی های گیلان سد شاه عباسی طبس اماکن دیدنی یزد