رزرو هتل فضاگشت
۲۸ آبان ۱۳۹۲

« ولگش » کیست؟

اشتراک گذاری

« ولگش » یا « ولخش » از پادشاهان دوران اشکانی است که نقش برجسته‌ای از او در مجموعه تاریخی باستانی و ثبت جهانی شده بیستون کرمانشاه قرار دارد.

علیرضا مرادی بیستونی، معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، در گفت و گو با خبرنگار ‌خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، درباره «ولگش»، اظهار کرد: در دامنه کوه بیستون در ۴۰۰ متری شرق نقش گودرز، تخته سنگ بزرگی قرار دارد که در روی آن نقش‌هایی کنده شده ‏است.

اجاره خودرو

وی ادامه داد: این تخته سنگ چهار ضلعی منظمی و به بلندی ۲۵۰ سانتی متر است که گرداگرد آن به شش متر می‌رسد. در سه جانب آن نقش ‏هایی با برجستگی کم حجاری شده است. نقش وسط مردی است به بلندی ۱۸۰ سانتی متر با ریش توپی و سبیلی تاب دار و ‏گیسوانی بلند که موهای بلندش را تزئین کرده و نیم تنه ای ساده از کمربندی برمیان بسته که پنج حلقه کمربند آن به ‏خوبی دیده می شود.

مرادی بیستونی تصریح کرد: از حلقه میانی دو رشته روبان آویزان است، در دست چپ، جامی به بلندی ۱۳ و دهانه ۱۷ سانتی متر ‏قرار دارد و دست راست را بر فراز آتشدانی دراز کرده و چیزی را در میان انگشتان گرفته که در حال رها کردن در میان آتش ‏است.

این مقام مسئول اظهارکرد: آتشدان استوانه پایداری است به بلندی ۷۲ سانتی متر و بر بدنه آتشدان کتیبه پارتی کنده شده است. کتیبه در ۹ سطر از ‏بالا تا پایین آتشدان نوشته شده که به علت آهکی بودن سنگ به مرور قسمتی از آن محو و ناخوانا شده است. ‏

وی تصریح کرد: این نقش مربوط به ولگش پادشاه اشکانی است، اما به دلیل فرسایش و موقعیت نامناسب استقرار این قطعه سنگ مشخص نیست که مربوط به کدام ولگش است.

مرادی بیستونی خاطرنشان کرد: در طرف دیگر تصویر فرد جوانی است که لباسی شبیه لباس ولگش بر تن دارد.
22183 « ولگش » کیست؟

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *