رزرو هتل ایران بوم گردی

وجود یکی از قدیمی‌ترین رصدخانه‌های جهان در مشگین‌شهر

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/۲/۲۸ – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(istta) به نقل از جام جم، رضا زرگری افزود: مطالعات و تحقیقات جدید انجام یافته نشان می دهد این قسمت کاملا کاربری ستاره شناسی داشته و به عنوان رصدخانه مورد استفاده واقع شده است.

وی گفت: برای اولین بار قسمت معبد محوطه باستانی شهریری در سال ۱۹۷۸ میلادی توسط گروه باستان شناسی دانشگاه منچستر به سرپرستی باستان شناس معروف دکتر چارلز برنی شناسایی و معرفی شد.

وی اظهار کرد: در سال های اخیر فرضیه ای مبنی بر رصدخانه بودن این قسمت در اذهان باستان شناسان شکل گرفته بود که بررسی های جدید این فرضیه کارشناسان را به یقین تبدیل کرد.

تور اروپا

وی افزود: محوطه باستانی شهریری با وسعت ۴۰۰ هکتار از مهم ترین مناطق باستانی ایران به شمار می رود که از سه قسمت معبد، قلعه و قوشاتپه تشکیل شده است.

وی گفت: قدمت این محوطه بر اساس مستندات باستانی به دوران نو سنگی نسبت داده می شود که تا دوران آهن دو به صورت مستمر محل سکونت بشر بوده است.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر شدت تخریب آثار موجود در این محوطه آهنگ بیشتری گرفته است، خواستار توجه فوری مسوولان به این محوطه کم نظیر شد.

محوطه باستانی شهریری در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی مشگین شهر و در بالا دست روستای پیرازمیان واقع شده است.

هم اکنون آثار به دست آمده از سه فصل کاوش های باستان شناسی در این محوطه در موزه باستان شناسی مشگین شهر در معرض بازدید عموم قرار گرفته است.

مشگین شهر در ۱۰۰ کیلومتری شمال غرب اردبیل واقع است.

635357613096574028 وجود یکی از قدیمی‌ترین رصدخانه‌های جهان در مشگین‌شهر

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین