رزرو هتل فضاگشت
۱۴ دی ۱۳۹۲

هرسین

اشتراک گذاری

هرسین یکی از نواحی باستانی استان کرمانشاه می‌باشد. در این ناحیه آثاری از دوره ساسانی از جمله صفحه تراشیده کوه، حوض سنگی،ساعت آبی، طاق سنگی، پلکان سنگی، قلعه و آثاری دیگر باقی مانده است. در دوره قاجاریه نیابت این محل با امین‌الرعایا و فرزندان او بوده است. این ناحیه در سال‌های اخیر به شهرستان تبدیل شده است.

مراکز دیدنی و تاریخی

کاخ شاپور
صفه مادی
قلعه بیستون
ناحیه باستانی بیستون
شهر باستانی چمچال
کاروانسرای بیستون
پل خسرو
نقوش داریوش
مجسمه هرکول
نقش ولگش
صفحه تراشیده شده
شیر سنگی
نقش میتر یدات اشکانی
نقش گودرز دوم اشکانی
فراتاش
کتیبه وقف نامه شیخ علی خان زنگنه
پرستشگاه پارتی
غار تاریخی بیستون

اجاره خودرو

صنایع و معادن

از صنایع و معادن شهرستان هرسین اطلاعات مستندی در دست نیست.

کشاورزی و دام داری

مردم‌هرسین به کشاورزی و دام‌داری اشتغال دارند و‌ محصولات گندم، جو،‌ بنشن، چغندرقند، تره بار، سیب، انگور، هلو از محصولات عمده شهرستان است. محصولات سیب درختی، هلو، نخود،‌ پنبه، ‌گندم، جو،‌ پیاز، چغندرقند از جمله محصولات‌صادراتی شهر نیز هستند. کشاورزی شهرستان هرسین سنتی و نوع کشت آبی و دیمی است. آب کشاورزی از چشمه مخصوص چشمه سراب هرسین، کاریز، چاه ژرف و نیمه ژرف تامین می‌شود. جنس خاک شنی، رسی و سیاه خاک و بسیار حاصل خیز است. دام‌داری نیز در شهرستان هرسین مانند سایر بخش های این منطقه از موقعیت نسبتا خوبی‌برخوردار است و مواد لبنی از جمله فرآورده های صادراتی هرسین محسوب می‌شوند.

مشخصات جغرافیایی

شهرستان هرسین یکی از شهرستان های استان کرمانشاه در قسمت خاوری استان واقع شده است. این شهرستان از شمال به شهرستان صحنه، از جنوب به استان لرستان، از باختر به شهرستان کرمانشاه و از باختر به استان لرستان محدود می‌شود. مرکز شهرستان هرسین شهر هرسین است که از نظر جغرافیایی در ۴۷ درجه و ۳۵ دقیقه درازای خاوری و ۳۴ درجه و ۱۶ دقیقه پهنای شمالی و ارتفاع ۱۵۷۰ متری از سطح دریا واقع شده است. براساس سرشماری سراسری سال ۱۳۷۵ جمعیت این شهرستان ۹۶۰۱۹ نفر برآورد گردیده که از این تعداد ۵۵۰۷۹ نفر در مرکز این شهرستان زندگی می کنند. شهر هرسین در دشتی قرار گرفته که از شمال به کوه شیرزو، از جنوب به کوه زرین و از شمال خاوری به کوه گویی محدود می شود. مرکز شهرستان هرسین در ۴۸ کیلومتری خاور کرمانشاه و در مسیر راه اصلی خرم آباد – کرمانشاه قرار دارد آب و هوای آن‌نسبتا سرد است.

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

هرسین یکی از نواحی باستانی استان کرمانشاه است. پیشینه تاریخی شهرستان هرسین با قدمت و تاریخ کرمانشاه عجین شده است. لسترنج در جغرافیای سرزمین های خلافت خاوری از قول حمدلله مستوفی می نویسد: « در همان حدود قلعه هرسین و در پای آن قلعه کوچکی واقع بود و این شهر کوچک هنوز در بیست میلی جنوب خاوری کرمان باقی است». صاحب عالم آرای عباسی، در زمره جلوداران لشگر ایران در مقابل لشگر عثمانی، از شاه سلطان خدابنده لو حاکم هرسین نام می برد. در دوره قاجاریه نیابت این محل با امین الرعایا و فرزندان او بوده است.

هرسین 1 هرسین

هرسین 2 هرسین

هرسین هرسین

           
 

نظر کاربران :

 • الهام حاجی زاده

  هرسین یکی از شهرای زیبای کرمانشاه هست و فصول بههار و تابستان بهترین زمان برای سفر به این شهر زیبا هست

  ۷ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  بهترين زمان سفر به هرسين اواخر بهار و اوايل تابستان است اين شهر بسيار زيبا و ديدني است

  ۲۳ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *