رزرو هتل فضاگشت
۱۳ مرداد ۱۳۹۶

نظام شهر

اشتراک گذاری

نظام‌شَهر از شهرهای استان کرمان در جنوب شرقی ایران است.این شهر در بخش روداب شهرستان بم قرار گرفته‌است. جمعیت آن در سال ۱۳۸۵، برابر با ۱,۷۶۰ نفر بوده‌است .

این شهر در سال ۱۳۸۴ خورشیدی با ارتقای روستای نظام‌آباد به شهر تشکیل شد.

در بازسازی ارگ بم که در زمین‌لرزه سال ۱۳۸۲ خورشیدی ویران شد، خشت‌های بکاررفته در بازسازی سربازخانه ارگ، از خاک معدن نظام‌شهر در ۳۰ کیلومتری ارگ بم بهره‌گیری شده‌است.

گردان ۱۰۲ الزهرا از گردان‌های تحت امر قرارگاه ابوذر استان کرمان در نظام‌شهر مستقر است.این گردان در مبارزه با قاچاق مواد مخدر فعال است.

در قدیم:
فرهنگ جغرافیائی ایران ج ۸ می‌نویسد: نظام‌آباد دهی است از دهستان رودآب بخش فهرج شهرستان بم. در ۲۹ هزار گزی جنوب غربی فهرج، در جلگه گرمسیری واقع است و ۵۰۵ نفر سکنه دارد. آبش از قنات، محصولش غلات و خرما و حنا و پنبه، شغل اهالی زراعت است.

300px-Azadi_square_-_Kerman نظام شهر

از هموطنان عزیز ساکن نظام شهر تقاضا می شود در صورت داشتن تصاویری ازشهر و جاذبه ها ی گردشگری آنرا در قسمت دیدگاه ( قسمت پایانی مطلب – انتهای صفحه ) و یا از طریق ایمیل (info@seeiran.ir) برای ما ارسال نمایند.

           
 

نظر کاربران :

 • شیرخانو بزواتی

  سرم درد میکنه کلپوره میخواد از اشعار قدیمی شهر است
  خدا رحمت کنه مشتی نسا رو

  ۱۹ دی, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • علی

  تنها چیزی که از این شهر دوست دارم پیاده روی از میان نخلستان های این شهر به سمت بهشت زهرا است به خصوص در فصول پاییز و زمستان یکی دوساعت قبل از نماز مغرب ، یه روز عصر که هوا بارونی بود داشتم میرفتم سمت قبرستان در میان علفزارها یه دراج نر (کبک) دیدم تو دلم هوس گوشتشو کردم ، بعد از نماز عشا که به خانه برگشتم دیدم همون کبکه به دست پدرمه ، ازش سوال کردم این از کجا اومد گفت داخل حیاط دیدمش شب شده بود و نمیتونس پرواز کنه ، منم صبح روز بعد کبابش کردم و جالب بود کلشو خودم خوردم ( البته بعدا پشیمون شدم که ای کاش آزادش میکردم بره )

  ۱۵ آذر, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • احسان سمیع پور

  بنده سال‌های ۷۸-۸۰ در گردان ۱۰۲ الزهرا که اونزمان زیر مجموع قرار گاه تاکتیکی ابوذر و قرارگاه مرکزی مرصاد بود خدمت کردم و خدمت عجیب و غریب و گاه بسیار سخت که گاهی مزه مرگ رو هم تجربه کردیم .گردان عملیاتی و در مناطق مختلف کویر و باراندازهای سراسر استان ماموریت میرفتیم بخصوص باراندازهای سمت جوشان سیرچ که مامن برادران اشرار بود ومتاسفانه هم شهید دادیم و هم مجروح والبته تلفات هم گرفتیم و تا کوهستانهای سر بفرمایید هزار مسجد خراسان شمالی نزدیک قوچان هم که طالبان در سری اول حکمرانی وارد این مناطق شده بودند و گروگان گرفته بودند رفتیم و خوشبختانه همه رو به درک واصل و کروگانها رو آزاد کردیم و البته بیشتر به معجزه شبیه بود.که تلفات خیلی کمی دادیم.
  بهرحال دوران سختی بودم مایلم یه بار دیگه سری به نظام اباد و گردان بزنم

  ۳ اردیبهشت, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
  • حمیدو منصور

   بیا و سر بزن جیگر

   ۶ تیر, ۱۴۰۱
 • حمیدو منصور

  شهر نظام شهر واقعا بسیار زیبا با تاکستان های بسیار اگه دلتان خرماچنگالو خواس حتما به ما سر بزنید ، کپسول انفجار یکی از دیدنی ترین بخش های شهر می باشد (منظور کپسول اای نور علی هستن) ، گله بازی یا همون گله تو کوخ و مایه از مرسوم ترین بازی های بین مردم به خصوص دقیقا توفصل مهر است ، این شهر افراد بزرگی چون علیرضا موسوی دارزینی ، جاثم جمانی از ادیبان و محققین هستن ، در اوایل بهار این شهر مسابقات قوی ترین مردان جنوب شرق را دارد حتما به شهر ما بیایید،

  ۲۱ شهریور, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • استاد جوان

  این شهر شهر بسیار فوق العاده با جاذبه های گردشگری همچون قلعه( خانه های زنجیره ای قدیمی ، که قبلا مردم نظام شهر انجا زندگی میکردند، قلعه دفاعی که در بخش چنوبی شهر واقع شده در باغ کدخداس که در برابر هجوم دزدان و راهزنان بود، زیارت که در حوالی مسجد شهر میباشد که متولی ان قنبرکور (ره) بودند ، در ماه محرم نیز تعزیه خوانی نور علی پذیرای مردم زیادی است ، سوغات و خوراکی های سنتی همچون آش سوزی ، اب فلفلو ، خرما چنگالو و نون روغنی و… است ، بهترین زمان سفر فصل بهار وزمستان است ، پیاده روی در باغستان های شهر و کوچه باغ هایش بسیار خاطره انگیز برای شما مسافران خواهد بود

  ۲۹ تیر, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • manamjan

  لطفاً آیدی اینستاگرام بدید برای شما عکس ارسال کنم

  ۲۱ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • سید محمد حسینی

  شهر خیلی خوبیه ولی بافت قدیمی داره آب و هواش یخورده گرمه

  ۶ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *