رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

نخستین نشست جامع گردشگری زیارت برگزار شد

اشتراک گذاری

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/۲/۶ – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(istta) به نقل از تسنیم، مرتضی رحمانی‌موحد در نخستین جلسه جامع کارگروه گردشگری زیارت با بیان اینکه دستگاه‌های مختلفی در گردشگری زیارت نقش دارند، تصریح کرد: باید این نکته را در نظر داشت که در گردشگری زیارت فقط موضوع زیارت مطرح نیست بلکه موارد سیاحتی و تاریخی نیز اهمیت فراوانی دارند.

وی اضافه کرد: این موضوع به خصوص برای زوار عراقی و آذربایجانی که رتبه دوم ورود به کشور را دارند از نظر سلامت و درمان هم اهمیت دارد لذا باید بسته‌های سفر متفاوتی را در نظر بگیریم و مسیر سفر زمینی را که طی آن آنها از شهرهای مختلف می‌گذرند جذاب کنیم.

افزایش مدت روادید زائران عراقی‌ از دو هفته به یک ماه
رحمانی موحد تصریح کرد: کارگروه روادید و تسهیل رفت و آمد در خصوص زوار عراقی ایجاد شد و مرحله اول برررسی‌ها به پایان رسید که قرار شد اتباع عراقی بتوانند در فرودگاه‌های کشور هم روادید دریافت کنند از طرفی مدت این روادید دو هفته است که قرار است به یک ماه افزایش یابد.

وی با بیان اینکه زائران عراقی‌ می‌توانند به جای زمین با پرواز به مشهد سفر کنند که در این حالت بسیار منظم‌تر و بی‌دردسرتر برای خود و ما سفرشان را به پایان می‌رسانند، یادآور شد: در ۳ مرحله قبل از ورود به ایران، هنگام ورود و در میسر و مقصد موضوعات را پیگیری کردیم که در خصوص مرحله اول آنها در نظر دارند انفرادی وارد ایران شوند در حالی که ورود زائران عراقی به صورت گروهی به ایران برای آنها و ما بسیار راحت‌تر است. قرار بود نشست مقدماتی اوایل امسال برگزار شود که طرف عراقی هنوز جواب نداده است.

ارائه‌ بسته‌های تلفیقی برای زوار عراقی

رحمانی موحد با بیان اینکه ارائه بسته‌های تلفیقی برای زوار و جذب کردن آنها به زیارت و سلامت و دیدن جذابیت‌ها در مسیر از اهمیت خاصی برخوردار است، گفت: این اتفاق در حال حاضر می‌افتد اما هنوز ناهماهنگ است.

عمده مشکلات بعد از ورود زوار عراقی مربوط به سرگردانی آنهاست
معاون گردشگری کشور با اشاره به مرحله هنگام ورود به ایران تصریح کرد: باید قسمتی از مرزها را تقویت کنیم و زیرساخت‌هایی برای اقامت‌های یک‌شبه و دو شبه و خدماتی برای مراجعه آنها به پلیس و … ایجاد کنیم. در حال حاضر عمده مشکلات بعد از ورود زوار عراقی مربوط به سرگردانی آنهاست که متولی مشخصی هم ندارد. لذا برنامه این است که با همکاری ادارات کل میراث فرهنگی در بخش‌های مرزی وضعیت فعلی را ساماندهی کنیم.

وی یادآور شد: بعد از ورود نیز زائر باید مسیر زیادی را در زمین تا مشهد یا قم یا شیراز برود که برخی از مشکلات در مسیر است و اگر آنها به صورت گروهی وارد کشور شوند بسیاری از آنها حل می‌شود. نامه‌ای در زمان رئیس پیشین سازمان به وزیر امور خارجه نوشتم که از ابتدای سال ۹۳ مسیر ورود روادید عراقی‌ها به سمت تشویق به سفرهای گروهی باشد.

افزایش تردد زائران عراقی به ایران طی سه سال گذشته
در ادامه این جلسه محمدجواد عطرچیان، مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی گفت: در سال‌های ۹۰، ۹۱ و ۹۲ تردد ایرانی‌ها و عراقی‌ها به صورت رفت و برگشت از ۴ مرز مهران، چزابه، شلمچه و خسروی بدین گونه بود که در سال ۹۰، ۲.۹ میلیون نفر در سال ۹۱ نیز ۲.۹ میلیون نفر و در سال ۹۲، ۴.۵ میلیون نفر تردد کردند. همچنین، ورود عراقی‌ها به ایران در سال ۹۰، ۴۰۶ هزار، در سال ۹۱، ۷۴۷ هزار نفر و در سال ۹۲، ۹۳۶ هزار نفر بود که این فقط تردد جاده‌ای است.

وی اضافه کرد: بخش زیادی از آنها با اتوبوس جابجا می‌شوند که برخی از این اتوبوس‌ها عراقی هستند و اجازه تردد در ایران را دارند. آمادگی داریم زائران را از مبدا سوار اتوبوس‌های ایرانی در قالب تورهای زیارتی کنیم که اگر اینگونه شود مشکلات تردد حل می‌شود.

عطرچیان تصریح کرد: اجازه تردد اتوبوس ایرانی در عراق را نداریم که اگر این مشکل حل شود اتوبوس‌های ایرانی می‌توانند وارد شهرهای عراق شوند و مسافران را از مبدا سوار کنند و به ایران بیاورند.

فرودگاه بغداد در ساعتی از شب تعطیل است
در ادامه مراد اسماعیلی، مدیر کل دفتر نظارت بر شرکت‌ها، فرودگاه‌ها و موسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری نیز با بیان اینکه عراقی‌ها در صدور مجوز به شرکت‌های ایرانی خیلی تمایل نشان نمی‌دهند اظهار داشت: اخیرا روزانه تعداد پروازها به بغداد و نجف به ترتیب ۴ و ۵ پرواز است که عمده این پروازها به صورت زیارتی و از طرف ماست لذا تقاضای مسافر از طرف ما وجود دارد اما آنها ظرفیت این تقاضا را ندارند.

وی اضافه کرد: یکی از بزرگترین شرکت‌های عراقی به طور هفتگی ۱۶ تا ۱۷ پرواز بیشتر ندارد و آنها ضعیف هستند، آنها می‌گویند از نظر پولی باید ۵۰- ۵۰ شویم چون عمده مسافران ایرانی هستند همچنین در مورد پروازهای فوق‌العاده تمایل دارند ولی مبالغ زیادی را در فرودگاه‌ها به خصوص فرودگاه نجف از زائران ایرانی اخذ می‌کنند که برای زائران مشکلاتی را ایجاد کرده است.

اسماعیلی با بیان اینکه فرودگاه بغداد در ساعتی از شب تعطیل است که سوال اینجاست تکلیف هواپیمایی که به صورت اضطراری در آن ساعت قصد نشستن در این فرودگاه را دارد چیست؟ تصریح کرد: عراقی‌ها مقررات خاصی را در فرودگاه خود حاکم دارند و جوابگو نیستند از طرفی زیرمجموعه آنها اگر دستوری از وزیر نرسد به هیچ عنوان پاسخگو نیستند. لذا در خواست می‌کنیم که کمک کنیم تا پروازها را افزایش دهیم چرا که به هر تعداد ارتقاء یابد تقاضا وجود دارد.

وی با بیان اینکه عراق ایست‌های بازرسی بسیاری دارد که در نجف و بغداد پروسه امنیتی طولانی را برای زائران ما ایجاد می‌کند، در خصوص مشکلی که با سازمان حج و زیارت دارد نیز گفت: سازمان حج و زیارت اعلام کرده است که پروازها به سمت عراق باید با هماهنگی ما باشد در حالی که برخی از مسافران وجود دارند که نمی‌خواهند با تور زیارتی به عراق سفر کنند همچنین برخی دیگر بنای کاری دارند لذا این مشکل باید حل شود.

اگر عراقی‌ها تن به یکسان‌سازی قیمت‌ها نمی‌دهند ما قیمت‌ها را بالا ببریم
ناصر خدرنژاد، معاون حج و عتبات سازمان حج و زیارت نیز در این نشست یادآور شد: اینکه گفته می‌شود پروازهای به عراق در اختیار سازمان حج و زیارت است درست نیست چرا که فقط ۵۰ پرواز در اختیار این سازمان است و ۵۰ پرواز هم انفرادی است. البته طبق توافق با ۶۳ پرواز در اختیار ما باشد که به دلایلی هنوز محقق نشده است.

وی اضافه کرد: ساماندهی گردشگری زیارت، ادبیات و برنامه‌ریزی خاص خود را می‌خواهد فکر می‌کنم معاونت گردشگری این توانایی را دارد که در سال‌های گذشته مغفول مانده بود. از طرفی آیا برنامه چگونگی دعوت و ساماندهی زوار عراقی را در ایران داریم؟

خدرنژاد عنوان کرد: یک سال و نیم است که به دنبال یکسان‌سازی هزینه‌ها با طرف عراقی هستیم اما آنها این کار را نکردند وقتی آنها این کار را انجام نمی‌دهند ما می‌توانیم از این طرف قیمت‌ها را بالا ببریم.

دعوت از ۴۰ آژانس مسافرتی ایرانی به منظور تبلیغ جاذبه‌های توریستی ایران
وی ادامه داد: باید دعوت از ۴۰ آژانس مسافرتی ایرانی برای برپایی یک نمایشگاه در عراق به منظور تبلیغ جاذبه‌های توریستی ایران انجام شود و آنجا پکیج‌های مختلفی ارائه شود. در حال حاضر در کاظمین شرکت شمسا با یکسری از هتل‌ها قرارداد بسته است که بلافاصله معاونت گردشگری دست روی آن گذاشت که شما باید از طریق ما این کار را انجام دهید آیا در ایران چنین اتفاقی می‌افتد یعنی آیا هتل‌های ایرانی را از ارتباط مستقیم با طرفهای عراقی منع می‌کنیم که اینگونه نیست.

علاقه عراقی‌ها برای گردشگری در استان‌های شمالی کشور
در ادامه حسین کمالیان، رئیس هیئت مدیره انجمن زیارتی ایران تصریح کرد:‌ در حال حاضر برخی عراقی‌ها می‌خواهند از استانهای شمالی ما برای تفریح استفاده کنند که متاسفانه این استفاده حداقلی است و با این اتفاق این احتمال وجود دارد که به جای ایران به ترکیه و گرجستان بروند لذا باید بخش خصوصی وارد شود.

وی اضافه کرد: بخش عمده‌ای از عراقی‌ها نیازی نمی‌بینند که به سراغ آژانس بروند در حالی که از لحاظ قیمت ویزا و تسریع در دریافت ویزا می‌توانیم سفرهای گروهی را تشویق کنیم.

اضافه‌شدن کارگروه تبلیغات به ۴ کارگروه قبلی

مهدی منتظری نماینده نظارتی و بازرسی بعثه مقام معظم رهبری نیز تصریح کرد:‌ زائران عراقی در کنار زیارت دنبال تفریح هم هستند و چون سفرهای آنها بیشتر خانوادگی است در چارچوب نظام جمهوری اسلامی قرار دارد باید به این مقوله هم از دید گردشگری و هم زیارت نگریست. محصول صنعت گردشگری ما اماکن تاریخی، طبیعی و زیارتی است اما در ابتدا نیاز به بازاریابی داریم تا مشتری را جذب کنیم.

وی با بیان اینکه باید تبلیغات صورت بگیرد تا بازار ایجاد شود، گفت: کشورهای عربی و اسلامی با اولویت عراق شبکه‌هایی مانند پرس‌تی‌وی و الجزیره را دارند که می‌توانیم توسط آژانس‌های تبلیغاتی خود جاذبه‌های ایران را تبلیغ کنیم.

منتظری تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود ۲ کمیته دائم از حوزه گردشگری و زیارت ایجاد شود و از زائرانی که وارد ایران می‌شوند نظرسنجی کنیم که نگاه شما قبل و بعد از سفر چه تفاوتی داشته است همچنین مشکلات، مطالبات و ذهنیات آنها چه بوده است.

پیش‌بینی تشرف ۵ میلیون زائر غیرایرانی به زیارت امام رضا علیه السلام
سیدجلال حسینی دبیر شورای عالی فرهنگی آستان قدس نیز یادآور شد: گام‌های نخستین در زمینه گردشگری را برداشته‌ایم اما امروز در مورد ۴ و ۵ میلیون زائر صحبت می‌کنیم در حالی که جمعیت شیعه ۳۰۰ میلیون نفر است .

وی با بیان اینکه سالانه ۲ تا ۴ هزار غیرمسلمان به حرم امام رضا می‌آید و هر ۱۵ روز یکبار یکنفر به دین اسلام مشرف می‌شود، یادآور شد: سال گذشته ۳ میلیون و ۲۰۰ زائر غیرایرانی به حرم امام رضا آمدند که تعدادی عراقی‌های آنها یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است وامسال پیش‌بینی ۵ میلیون زائر غیرایرانی را داریم لذا باید استراتژی جامعی در نظر بگیریم.

حسینی اضافه کرد: باید در حوزه آموزش شهروندان کار عمیقی صورت پذیرد چرا که الان هر خادمی که افتخار خدمت در این آستان امام رضا را دارد باید مسلط به یکی از زبانهای خارجی به ویژه عربی باشد.

در پایان تأکید می‌کنم که باید در منظومه فکری و برنامه خود برای شیعیان ضعیف درآمدی برنامه‌ای در نظر بگیریم چرا که آنها سال‌ها منتظر آمدن به زیارت هستند.

مشکلات اسکان جدی در قم داریم
در ادامه معاون فرهنگی آستان معصومه (علیهاسلام) با بیان اینکه از ۷۹ کشور در سال ۹۲ پذیرش داشتیم که ۳۵ درصد آنها عراقی بودند گفت: مشکلات اسکان در قم بسیار جدی است و باید به سرعت برطرف شود.

وی نیز در ادامه با بیان اینکه ضعفها نسبت به گذشته کمتر شده است گفت: باید علاوه بر ۵ کارگروه ویزا، حمل و نقل، اسکان و مدیریت تورها کارگروهی به نام تبلیغات نیز تشکیل شود.

در ادامه حسن صادقی‌پناه، مدیرکل فرهنگی جامعة‌المصطفی نیز بابی ان اینکه باید کارگروه ششمی به عنوان کارگروه فرهنگی تشکیل شود تصریح کرد: جامعة‌المصطفی تنها نهاد حوزوی فعال در حوزه بین‌الملل است که امروز بیش از ۲۰ هزار فارغ‌التحصیل از بیش از ۱۰۰ ملیت دارد که کار آنها مذهبی است و فعال کردن این فارغ‌التحصیلان برای ترغیب ملیت‌های خود به منظور آمدن به زیارت می‌تواند پتانسیل خوبی باشد.

وی اضافه کرد: در خارج کشور در حال حاضر ۱۰ هزار نفر طلبه در حال تحصیل و در ۶۰ کشور جهان نمایندگی داریم که این ظرفیت می‌تواند استفاده شود. امسال نیز بیش از ۱۰ هزار طلبه در قم، مشهد، گرگان و اصفهان تحصیل می‌کنند.

جلسه بعدی کارگروه کمتر از یک ماه دیگر برگزار می‌شود
در پایان رحمانی معاون گردشگری تصریح کرد: به اعتقاد من زیاد مشکل منابع و امکانات نداریم بلکه مشکل اصلی مدیریت منابع و امکانات است و امکانات موجود تکافی چنین ظرفیتی را می‌دهد.

وی اضافه کرد: دستگاه‌هایی که با طرف عراق مشکلاتی دارند تا ظرف ۱۰ روز آینده این مشکلات را جمع‌آوری و به ما اعلام کنند. همچنین مدیریت متمرکز در مرزها را به وزارت کشور می‌سپاریم چرا که آنها زیرساخت‌ها و پژواک و کمیته ساماندهی را در اختیار دارند و باید این موارد را احصا کنند.

رحمانی گفت: هواپیمایی کشوری اگر برای بازاریابی جدید نیازمند موردی در فهرست مذاکرات با طرف عراقی است پیشنهاد دهد. همچنین، از تولیت‌های محترم آستان قدس و حضرت معصومه (س) می‌خواهیم که برنامه‌های مصوب برای امور فرهنگی و اطلاع‌رسانی و تکریم را مکتوب بفرستند از طرفی زیرساختهای تولیت‌ها مانند قم به عنوان زمین موجود است که اگر فهرستی بدهند ما به سرمایه‌گذاران اعلام می‌کنیم تا مشکل اماکن اقامتی و هتل را حل کنند.

وی در پایان اعلام کرد:‌جلسه بعدی کار گروه کمتر از یک ماه دیگر برگزار می‌شود.

0_1_~1 نخستین نشست جامع گردشگری زیارت برگزار شد

           
 

نظر کاربران :

  • رها مسعودی

    زائران عراقی‌ ک تو ایران زیاد میان . مخصوصا تو مشهد. ی سری حرف ها پشتشونه امیدوارم صحت نداشته باشه

    ۳۰ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *