رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

موزه یاسوج

تاریخ بروزرسانی :
۳ آذر ۱۴۰۰

موزه یاسوج با برخورداری از آثار و شواهد به جای مانده از گذشتگان با فرهنگ این بخش از مرز و بوم ایران چون نگینی در دل ارتقاعات دنا می‌درخشد. این گنجینه گرانبها که در ۲۸ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۲ افتتاح شده است .با مساحتی در حدود ۱۵۰ متر مربع در طبقه دوم اداره میراث فرهنگی استان کهکیلویه و بویر احمد قرار دارد. در این موزه اشیای فلزی شامل انواع ظروف فلزی، نظیر کاسه، جام و گلدان، ابزار آلات جنگی مانند خنجر، شمشیر، پیکان و ابزار آلات تزئینی مانند مهره‌ها، گوشواره ها، حلقه ها و النگوها، همچنین سکه های دوران ساسانی و متعلق به پادشاهانی چون خسرو دوم و سکه‌های دوره الیمایی و چند مهره از دوره ساسانی نگهداری می شود.

یکی از برجسته ترین اشیائی که در موزه یاسوج نگهداری می‌شود قطعه‌ای از نقش برجسته شاپور اول ساسانی است که برروی سنگ حفاری شده است. در این موزه  همچنین اشیایی از دوره اسلامی شامل سکه های اوایل اسلام، سکه های عهد صفوی و قجری، ظروف چینی آبی و سفید و اشیای دیگر چون خنجر و باروت نگهداری می شود. از دیگر اشیای موزه یاسوج می‌توان به سنگ‌های قیمتی با نام احجار کریمه یاد کرد .که جنبه‌های تزئینی و یا مذهبی آن نزد ایرانیان باستان اهمیت ویژه‌ای داشت. در موزه یاسوج در مجموع ۲۷۰ شی از دوره‌های مختلف به نمایش گذاشته شده است و این موزه از نمونه‌های برجسته یک موزه محلی و بومی است.

-یاسوج موزه یاسوج

اشیاء کشف شده موزه

این موزه از یک بخش باستان شناسی نیز تشکیل شده است . اشیای به نمایش درآمده در آن عمدتاً در کاوش‌های باستان شناختی و از دست قاچاقچیان اشیای عتیقه کشف شده است .در برگیرنده سه دوره باستان شناسی پیش از تاریخ دوره تاریخی و دوره اسلامی است.
اشیاء پیش از تاریخ شامل تعدادی اشیاع سنگی از قبیل تیغه ها و ریز تیغه هاست. بخشی دیگر یافته های است که در حین کاوش های باستان شناسی از گورستان چال شاهین لما از شهرستان دنا به دست آمده اند.

باید گفت که در بین این اشیاء به نمایش درامده قطعه ای از نقش برجسته شاپور اول ساسانی که بر روی سنگ حفاری شده است. جلوه خاصی به این موزه بخشده است. در پایان باید گفت که علاوه بر این اشیاء یک تابوت سفالی قدیمی به ابعاد طول ۱۰۰ سانتی متر عرض ۵۰ سانتی متر و ارتفاع ۳۰ سانتی متر نیز در این موزه نگهداری می شود که از گورستان لما به دست آمده است. همچنین ۲۷۰ شیا تاریخی فرهنگی نیز در این موزه از دوره های متفاوت نگهداری می شود.

-یاسوج1 موزه یاسوج

نحوه دسترسی

آدرس :استان کهگیلویه و بویراحمد، ياسوج، گلستان چهار، خیابان گلستان ۴

 

 

-یاسوج2 موزه یاسوج

-یاسوج3 موزه یاسوج

-یاسوج5 موزه یاسوج

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

  • جعفریان

    با درود و ادب
    موزه یاوسج در شهر یاسوج واقع شده است و می بایست در ذیل جاذبه های گردشگری شهر یاسوج نشوته شود.
    با احترام فراوان

    ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *