رزرو هتل فضاگشت
۳۰ فروردین ۱۴۰۲

موزه کارآموزان صنعت نفت آبادان

اشتراک گذاری

موزه کارآموزان صنعت نفت آبادان یکی از بزرگترین موزه های استان خوزستان و بزرگ‌ترین موزه صنعتی کشور به‌ شمار می‌رود و در محل آموزشگاه حرفه‌ای آبادان برپا شده است. این آموزشگاه محل آموزش کارگران پالایشگاه نفت آبادان بود که در آن مهارت‌های لازم مانند برق، مكانيک و فرآیند پالایش به کارگران و نیروها آموزش داده می‌شد. بعد از انقلاب فعالیت این آموزشگاه را دوباره از سرگرفتند. اما با آغاز جنگ در کار آن وقفه ایجاد شد. بعد از جنگ، این مرکز آموزشی به‌عنوان نماد شهر آبادان شهرت یافت و فعالیت آن تا مدت کمی ادامه داشت. در نهایت این مکان در سال ۱۳۹۲ به یکی از موزه‌های صنعت نفت، یعنی موزه کارآموزان تبدیل شد.

موزه کارآموزان صنعت نفت

اتاق‌های پنج‌گانه، محوطه و كارگاه‌های مختلف مانند فلزکاری، تراشکاری و نجاری بخش‌های مختلف این موزه را تشکیل می‌دهند. در این موزه کارگاه‌ها، ابزار و سایل حرفه‌های صنعتی، اسناد و مدارک صنعت نفت. عکس‌های کارآموزان در طی دوره‌های مختلف و سایر اشیا مربوطه نمایش داده شده است.
برای آشنایی بیشتر با شهر آبادان پیشنهاد می کنیم مطلب سیری در آبادان را مطالعه بفرمایید.

موزه کارآموزان صنعت نفت

بخش های مختلف موزه

این موزه دارای سه بخش است و بخش اسناد آن، مربوط به عکس و اسناد تاریخی از تحولات ‏صنعت نفت می‌شود. که از آن جمله می‌توان به اعتصاب کارگران پالایشگاه آبادان اشاره کرد. موزه کارآموزان ‏آبادان ۱۲ هزار متر مساحت دارد که ۷ هزار متر مربع از آن را فضای نمایشگاهی و موزه‌ای تشکیل می‌دهد. این ‏مکان قبلا جایی برای آموزش کارآموزان و تکنسین‌های صنعتی پالایشگاه آبادان و صنعت نفت بوده است. ‏بسیاری از کارآموزان این مدرسه به کشورهای همسایه نظیر بحرین، باکو، عربستان، قطر، کویت و برمه اعزام ‏می‌شدند. از این روی این موزه را می‌تواند به عنوان اولین موزه تخصصی ایران در خصوص آموزش نیز به ‏شمارآورد.

در این راستا لازم به ذکر است که بیشترین آثار ثبت ملی ایران در حوزه نفت، در آبادان واقع شده ‏است. (۹۰ اثر از ۱۲۴ اثر ثبت شده) و به همین دلیل آبادان را می‌توان به نوعی شهر موزه نفت ایران قلمداد ‏کرد. در سال‌های اخیر برای بازسازی و تکمیل موزه کارآموزان مبالغ کثیری در نظر گرفته شد و دو طرح دیگر ‏با عنوان موزه پمپ بنزین دروازه دولت تهران و موزه صنعت نفت کرمان نیز به زودی به روی عموم گشوده ‏خواهند شد. ‏

موزه کارآموزان صنعت نفت

نحوه دسترسی به موزه کارآموزان صنعت نفت

آدرس: آبادان، خیابان مرحوم دهداری، روبروی ورزشگاه تختی، ساختمان آموزشگاه حرفه‌ای پالایشگاه آبادان

موزه کارآموزان صنعت نفت

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *