رزرو هتل ایران بوم گردی

موزه مردم شناسی زواره

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۱ خرداد ۱۴۰۰

موزه مردم شناسی زواره تنها موزه شهر، در خانه تاریخی “میر بهاءالدین حیدر از عرفای بزرگ زواره” که مربوط به دوره ایلخانی است، پذیرای گردشگران است. این موزه که از سال ۱۳۸۹ راه اندازی شده است شامل بخش های مردم شناسی، مشاهیر، آداب و رسوم، ماکت بافت تاریخی زواره، صنایع دستی و کتابخانه است. این بنای تاریخی در ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ به شماره ۱۱۵۸۵ در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است.مقبره سید بهاءالدین حیدر فرزند سید کمال الدین حسن طباطبایی زواره ای سرسلسله سادات طباطبایی ایران در مدینه السادات زواره به موزه مردم شناسی زواره تبدیل شده است.

موزه مردم شناسی زواره

موزه مردم شناسی زواره در زمینی به مساحت ۷۰۰ متر مربع در دو طبقه و با زیربنای ۶۰۰ متر مربع دایر است. این موزه که عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۸۴ آغاز شد شامل بخش ‌های مردم شناسی، مشاهیر، آداب و رسوم، ماکت بافت تاریخی شهر، صنایع دستی و کتابخانه است. موزه مردم شناسی شهر زواره که در نزدیکی حسینیه بزرگ زواره واقع شده، خانه تاریخی و قدیمی یکی از بزرگان و سادات طباطبایی زواره به نام سید بهاالدین حیدر می ‌باشد که آرامگاه وی در این مکان قرار دارد. خانه سید بهاء الدین حیدر در سال ۱۳۵۵ هجری شمسی توسط اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اردستان خریداری و هم‌ اکنون این خانه تحت عنوان موزه مردم شناسی زواره تحویل اداره میراث فرهنگی شهرستان شده است .

موزه مردم شناسی زواره

زندگینامه سید بهاالدین حیدر

سید بهاالدین حیدر فرزند کمال الدین حسن طباطبایی زواره‌ای از عرفای قرن هفتم هجری قمری است و از اجداد سادات طباطبایی ایران محسوب می ‌شود. در اوایل قرن هفتم، مغولان با هدف تخریب قلعه سنگ بست زواره که پس از قلعه الموت از بزرگ‌ ترین و محکم ‌ترین قلعه‌ های ایران است به حصاربندی این شهر حمله کرده، اما در این کار موفق نمی ‌شوند، بنابراین با ترفندی مسیر جریان آب قنات زواره که به درون حصاربندی روان بوده را مورد تخریب قرار می‌ دهند و از آنجا که آب شریان حیاتی مردم بود، جمعیت حاضر به همراه سادات زواره به طور مخفیانه توسط راه باریکی که از درون قلعه سنگ بست به بیرون حصاربندی راه داشته از شهر خارج می ‌شوند. مغولان پس از آنکه با موفقیت به درون حصاربندی راه می ‌یابند کسی را نمی بینند، مگر اندک مردان و زنان کهنسال از جمله پیر عارف سید بهاء الدین حیدر که به دست مغولان از پای درآمد و مردم بر روی مقبره این عالم بقعه ‌ای از خشت و گل بنا کردند که امروزه مقبره این عالم زیارتگاه مردم می ‌باشد.

موزه مردم شناسی زواره

اشیاء موزه

این موزه شامل دوازده ویترین اشیای عتیقه، نسخ خطی، اسناد ازدواج، کاشی‌ های تاریخی و تابلوهای نفیس می‌ باشد. بافت و شیوه زندگی مردم زواره، مجسمه‌ های مشاهیر و بزرگان این شهر، یادواره شهدای بخش زواره، مطبخ سنتی، نمایشگاه عکس ‌های تاریخی و کتاب و آثار مکتوب از دیگر بخش ‌های این موزه است. در این موزه اشیای محلی نظیر قرآن خطی و ظروف محلی به نمایش درآمده و علاوه بر آنها قدمت شهر تاریخی زواره توسط تابلوهای نصب شده بر دیوارهای آن در معرض دید همگان قرارگرفته است.

 

موزه مردم شناسی زواره

موزه مردم شناسی زواره

موزه مردم شناسی زواره

موزه مردم شناسی زواره

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما