بلیط هواپیما تور خارجی

منطقه شکار ممنوع پاریز

2016-08-27منطقه شکار ممنوع پاریز کرمان سیرجان

منطقه پاريز با دارا بودن سیمای کوهستانی در بخش های شرق و شمال غرب و همچنین نواحي دشتي در بخش بخش هاي غربي و جنوب از چشم اندازهای منحصر به فردی برخوردار می باشد. این منطقه در 54 کیلومتری شمال شرق شهر سیرجان و 64 کیلومتری جنوب غرب شهر رفسنجان و 135 کیلومتری كرمان(مرکز استان) واقع شده است.حداكثر ارتفاع3314 متر از سطح آبهاي آزاد مربوط به كوه لاشكار بوده و حداقل ارتفاع 2173 متر در مجاورت چشمه بيدسيران واقع در دشت كلوك مي باشد. بر اساس بررسي هاي انجام شده در منطقه پاريز تا كنون حضور 175 گونه گياهي و 102 گونه از انواع مهره داران به ثبت رسيده است كه برخي از آنها در سطح ملي و بين المللي حائز اهميت مي باشند.

پاریز با توجه به قدمت ثبت شده 3000 ساله خود آثار باستانی چندی را در خود جای داده است. بررسي مدارک موجود نشانگر آن است كه مساحتی از اراضی زراعی پاریز در دوره صفویه به صورت موقوفه در آمده و چندین ساختمان نیز در مجاورت آن به صورت موقوفه بنا شده است. البته ذكر اين نكته ضروريست كه در منطقه پاريز و مناطق مجاور آن در حال حاضر بيش از 24 آثار و ابنيه تاريخي، مذهبي و فرهنگي وجود دارد. از جمله چشم اندازهاي منحصر به فرد منطقه پاريز مي توان به كوه هاي مرتفع لاشكار، دال خاني، سه شاخ، دره های بسیار زیبا همچون دره تافك به همراه آبشار هاي متوالي آن با ارتفاع بين 7 تا 10 متر، دره 17چنار، چشمه سارهای فراوان و تنوع بی نظر پوشش گیاهی و وجود باغات سرسبز اشاره داشت.

فاصله منطقه پاريز از منطقه حفاظت شده بيدوئيه 53 كيلومتر، منطقه حفاظت شده بهرام گور64 كيلومتر، منطقه حفاظت شده دهج91كيلومتر، منطقه شكار ممنوع گودغول53 كيلومتر، منطقه شكار ممنوع نودرهنگ 83كيلومتر، منطقه شكار ممنوع شهربابك 66 كيلومتر و منطقه قرق اختصاصي منصور آباد10كيلومتر مي باشد. اين منطقه با مساحت 20125هكتار ، براساس آگهي ثبت شده در روزنامه رسمي جمهوري اسلامي ايران از تاريخ 1/8/1391 به مدت 5 سال به عنوان منطقه شكار ممنوع پاريز اعلام گرديد.

پربازدیدترین ها:

منطقه شکار ممنوع پاریز

منبع : کویرها و بیابانهای ایران

PDFPrint

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاجیگا تور