بلیط هواپیما تور خارجی

منطقه شكار ممنوع عباس آباد تنگلها

2016-08-25منطقه شكار ممنوع عباس آباد تنگلها اصفهان نایین

اين منطقه با وسعت 305854 هكتار در 100 كيلومتري شمال شرق شهر نايين واقع شده است. اين منطقه مشتمل بر دشتها و سلسله كوههاي به هم پيوسته مي‌باشد كه يك زيستگاه بكر و دست نخورده‌اي را در قلب كوير براي انواع گونه‌هاي گياهي و جانوري فراهم آورده است.

مشخصات اقلیم

منطقه عباس آباد نایین که در شرق شهرستان نایین و با وسعت 300000 هکتار ( که البته همیشه زمزمه هایی برای ثبت منطقه با وسعت 400000 هکتار هم وجود داشته است ) قرار دارد ، پس از تلاشهای انجمن یوز پلنگ ایرانی و مسئول اداره محیط زیست نایین ( از سال 1382 به این سو ) هم اکنون به عنوان شاخص ترین زیستگاه یوز پلنگ در استان اصفهان از طرف پروژه یوز پلنگ آسیایی مورد توجه قرار گرفته است .

پربازدیدترین ها:

منطقه عباس آباد نایین مابین شهر انارک و شهر بیاضه در منتهی الیه شرقی استان اصفهان قرار گرفته است ، که شامل رشته کوههای صعب العبور و تپه ماهور های وسیع منتهی به دشت است که زیستگاه ایده آل برای یوز پلنگ به شمار می آیند . منطقه عباس آباد مهمترین ذخیره جبیر استان اصفهان را نیز شامل می شود . اولین تصویر جبیر توسط دوربینهای تله ای در استان اصفهان در منطقه عباس آباد بدست آمد و همچنین اولین تصویر کاراکال در استان نیز در همین منطقه ثبت شد (هر دو توسط انجمن یوز پلنگ ایرانی ) . نکته جالب اینجاست که حضور کاراکال و تصاویر و گزارشات مستقیم آن در منطقه عباس اباد به طور محسوسی بالاست.

قبل از اینکه جاده چوپانان اردکان به طول بیش از 30 کیلومتر از قلب منطقه عبور کند ، جنوب منطقه یکی از بکرترین زیستگاههای کویری کشور بود که متاسفانه با عبور جاده آسیب زیادی دیده است و منطقه را دو قسمت شرقی و غربی تقسیم کرده است. در منطقه عباس آباد 35 گونه پستاندار و 72 گونه پرنده بومی و 155 گونه پرنده مهاجر دارد.

پوشش گياهي شاخص این منطقه درمنه، گز و تاغ می باشد. منطقه عباس‌آباد در دو ناحيه رويشي ايرانوـ توراني (Irano–Touranian) و نوبوـ ‌سندي (Nobo-Sindian)قرار دارد. در اين منطقه جوامع گياهي كويري، بياباني، نيمه بياباني، جوامع گياهي خاك‌هاي شور و همچنين جوامع گياهي استپي كوهستاني پراكنش دارد. تاکنون بیش از 400 گونه گیاهی در سطح منطقه شناسایی شده است. به رغم وجود محدوديت‌هاي زيستي از جمله بارندگي كم و متغير، آب و هواي گرم و محدوديتهاي خاك، پوشش گياهي از تنوع و تراكم قابل توجهی برخوردار بوده و در مقايسه با ديگر مناطق حاشيه كوير مركزي كشور، اين منطقه همواره به عنوان زيستگاهي شاخص، ييلاقي و سرسبز در دل كوير تلقي شده است. در اينجا پوشش گياهي بيوتيپ طبيعي را داشته و هم‌اكنون از تغيير و تبديل و فعاليت‌هاي انساني نظير كشاورزي، توسعه روستايي، بوته‌كني و تا حدود زيادي فشار دام به ‌دور‌ مي‌باشد.

حیات وحش

اين منطقه يكي از با ارزش‌ترين زيستگاههاي يوزپلنگ آسيايي محسوب مي‌شود. گونه‌هــــاي جانوري متعدد ديگري نيز در اين منطقه ديده مي‌شوند كه مهمترين آنها پلنگ، جبير، كاراكال، گربه شنی ، شاه روباه، هوبره و زاغ بور مي باشند.

منطقه شكار ممنوع عباس آباد تنگلها

منطقه شكار ممنوع عباس آباد تنگلها

PDFPrint

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاجیگا تور