جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

منطقه حفاظت شده جنگل خواجه

تاریخ بروزرسانی :
۹ مرداد ۱۴۰۲

جنگل خواجه منطقه حفاظت شده واقع در شرق استان خراسان رضوی در شمال غرب شهرستان سرخس و در مرز ایران و ترکمنستان می باشد. این منطقه طی مصوبه شماره ۲۸۲ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۸۶/۱۱/۱۲ بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

منطقه حفاظت شده جنگل خواجه منطقه حفاظت شده جنگل خواجه

موقعیت جغرافیایی جنگل خواجه

منطقه حفاظت شده جنگل خواجه با موقعیت کوهستانی و وسعت تقریبی ۳۷۵۵۳ هکتار در جنوب، غرب و جنوب غربی سرخس و در مرز ایران و ترکمنستان قرار دارد. از نظر توپوگرافی دارای پیکره کوهستانی در جنوب، غرب و جنوب غربی بوده و قسمت های تپه ماهوری و هموار دشتی در شمال و شمال شرقی به چشم می خورد. در نیمه شمالی و جنوبی منطقه اختلاف ارتفاع قابل ملاحظه ای وجود دارد. به طور کلی منابع آبی نسبتا محدودی در منطقه حفاظت شده جنگل خواجه وجود دارد.
چشمه سارهای این کوهسار شامل چشمه المتو، چشمه زالوغال، چشمه انجیرک، چشمه لیسو، چشمه شلغمی، چشمه مظلوما، چشمه خواجه، چشمه چارچوبند، چشمه دوزخه، چشمه چهل کمان و… است.

منطقه حفاظت شده جنگل خواجه2 منطقه حفاظت شده جنگل خواجه

زیست جانوری

این منطقه یکی از زیستگاه های مهم گورخر ترکمنی در ایران است. گورخر ترکمنی، گور بومی کشور ترکمنستان است که مشابه آن در منطقه حفاظت شده بهرام گور و ذخیره گاه زیستکره توران دیده می شود. گورخر ترکمنی گاهی به ایران می آید و گاهی در ترکمنستان می ماند. بعضا می توان آنرا در مرز نیز مشاهده کرد. گونه جانوری شاخص قسمت های کوهستانی منطقه نیز شامل قوچ و میش اوریال و در دامنه و تپه ماهورهای شمالی و شمال شرقی آهو بوده و سایر گونه های جانوری منطقه را پلنگ، گراز، گرگ، روباه، شغال، خرگوش، تشی، انواع جوندگان و پرندگان تشکیل می دهد.

منطقه حفاظت شده جنگل خواجه1 منطقه حفاظت شده جنگل خواجه

پوشش گیاهی

جوامع گیاهی منطق حفاظت شده جنگل خواجه را در جنوب و جنوب غربی منطقه عمدتا درخت و درختچه های پسته وحشی. در دامنه و تپه ماهورها بوته زار و علوفه مرتعی و در مناطق کوهستانی جنگل و درختچه های انجیر و پسته وحشی تشکیل می دهد. مهم ترین درختان جنگلی این منطقه درخت پسته است. که در ارتفاعات ۷۰۰ الی ۸۰۰ متری از منتهی الیه شمال غربی تا جنوب شرقی ناحیه بطور منقطع گسترده شده است. جنگل پسته این منطقه اغلب در روستای چهچهه در بخش زاوین شهرستان کلات قرار دارد.

منطقه حفاظت شده جنگل خواجه3 منطقه حفاظت شده جنگل خواجه

نحوه دسترسی به جنگل خواجه

فاصله روستای چهچه تا شهر مشهد ۱۰۰ کیلومتر است که ۷۰ کیلومتر آن جاده اصلی و ۳۰ کیلومتر آن جاده فرعی می باشد. فاصله روستای چهچه تا کلات نادری ۱۰۶ کیلومتر است.

منطقه حفاظت شده جنگل خواجه4 منطقه حفاظت شده جنگل خواجه

منطقه حفاظت شده جنگل خواجه5 منطقه حفاظت شده جنگل خواجه

منطقه حفاظت شده جنگل خواجه6 منطقه حفاظت شده جنگل خواجه

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.