رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

مقبره رحیم مؤذن‌ زاده اردبیلی شهرری

تاریخ بروزرسانی :
۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

رحیم موذن زاده مشهور به «بلال ایران»، اذان گوی مشهور ایرانی و تاریخی جهان اسلام در آواز بیات ترک و در گوشه روح الارواح (در ۵۰ سال گذشته) است. مقبره رحیم مؤذن‌ زاده اردبیلی در گورستان ابن بابویه شهرری قرار دارد.

رحیم مؤذن‌زاده اردبیلی (زادهٔ ۱۳۰۴ در اردبیل – درگذشتهٔ ۵ خرداد ۱۳۸۴) موذن مشهود معاصر است که بسیاری از ایرانیان با اذان وی خاطره دارند. در سال ۱۳۸۷ اذان رحیم مؤذن‌زاده اردبیلی اثر ملی معنوی شناخته شد. اذان‌هایی که توسط او خوانده شده‌است، هنوز به عنوان زیباترین اذان‌های موجود در رسانه‌های صوتی و تصویری ایران پخش می‌ شود.

موذن زاده در سال ۸۴ به خاطر ابتلا به بیماری سرطان در بیمارستان مدائن تهران بستری شد. او در بهار همان سال از دنیا رفت. پدر او، شیخ عبدالکریم مؤذن زاده نیز تا سال ۱۳۲۴ در رادیو اذان می‌گفته‌است. برادرش نیز – سلیم مؤذن زاده اردبیلی -، مداح و نوحه‌خوان اهل بیت است.

رحیم موذن زاده اردبیلی حدود ۴۰ سال بعد(سال ۸۴)، در آخرین روزهای زندگی خود، جلوی دوربین امید شریف موسوی – سازنده فیلم مستند عاشقانه‌های ایرانی – که درباره اذان ایرانی و زندگی آن است می‌رود و اذان زیبایش را برای دومین و البته آخرین بار تکرار می‌کند. اذان موذن‌زاده اردبیلی به عنوان اولین اثر ثبتی در حوزه میراث معنوی کشور با پیشنهاد امید شریف موسوی – فیلمساز و کارگردان فیلم زندگی آن – در دومین سالروز درگذشت وی، توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده‌است.

آدرس : شهرری – خیابان ابن بابویه (صفائیه) – قبرستان ابن بابویه

مقبره رحیم مؤذن‌ زاده اردبیلی 1 مقبره رحیم مؤذن‌ زاده اردبیلی شهرری
مقبره رحیم مؤذن‌ زاده اردبیلی 2 مقبره رحیم مؤذن‌ زاده اردبیلی شهرری

منبع : بزنیم بیرون

           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *