بلیط هواپیما

مسگری

۳۱ مرداد, ۱۳۹۳ - بروزشده : ۷ شهریور ۱۳۹۷

مسگری یکی از صنایع دستی کهن ایران است. اشیا و ظروف مسی دست ساز از زمانهای دور در موزه‌ها قابل مشاهده هستند. پیشینه مسگری در ایران حداقل به پنج هزار سال پیش می‌رسد و به ظن غالب اولین فلز مکشوفه بدست انسان همین فلز مس بوده و اولین فلزکاران نیز ایرانیان بوده‌اند.از جمله مراکز عمده این هنر شهرهای کاشان، اصفهان، کرمان، زنجان و شیراز می‌باشد.

صنعت مسگری در کرمان، اصفهان و کاشان و شاید شهرهای دیگر ایران در دوران اسلامی و تا به امروز از رونق و شکوفایی برخوردار بوده به گونه‌ای که در اغلب این شهرها یکی از بازارها با عنوان بازار مسگرها به صاحبان این هنر – صنعت اختصاص داشت. در بازار مسگرهای این شهرها ده‌ها مسگر به قوت بازو و ضرب چکش خود، انواع ظروف، وسایل و اشیا» مسین را می‌ساختند. امروزه در این بازارها هنوز اثاری از این هنر یافت می‌شود. کشف دو کوره ذوب فلز در محوطه سه هزار ساله «اسپیدژ» در سیستان و بلوچستان نشان داد که مردم اسپیدژ، پیش از تاریخ به هنر مسگری و فلزکاری مسلط بوده‌اند.

به ظن غالب اولين فلز مكشوفه بدست انسان همين فلز مس بوده و اولين فلزكاران، ايرانيان، پس از اندك مدتي كه آدمي نسبت به اين فلز معرفت پيدا مي‌كند عيوبي را در آن مي‌شناسد و در پي برطرف كردن آن بر مي‌آيد، و در راستا آنرا با قلع در مي‌آميزد و تا مدتها اين آلايه دستمايه فلزكاري مصنوعات مسي ايران بوده است ، پس از آن آلايه ديگري بنام برنج در تاريخ فلزكاري مصنوعات مسي رخ مي‌نمايد كه ايندو ماده با يكديگر بسياري از آثار فلزكاري ارزشمند ايراني را رقم مي‌زنند و بعضي از آنها چنان ارزشمند است كه گوئي همسنگ با آثار زرين و جواهر گونه است و همپايه آنها در فلزكاري ايراني جلوه‌گري مي‌كند، اين هنر به فراخور زمان فراز و نشيبهائي را به خود پذيرفته است كه به تفضيل در مقاطع مختلف در اين تحقيق سخنان مبسوطي درباره آنها آورده شده است و شايد از مهمترين آنها ظهور اسلام باشد كه در پي آن پس از يك دوره ركود نسبي تحولات مهمي در اين هنر رقم مي‌خورد.

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

مسگری

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
سوئیت تبریز
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  مسگری واقعا صنعت زیبا و پردرامدیه.اغلب این هنرو شهرهای قدیمی ایران دارن.قیمتشم واقعا بالاست

  ۹ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  اصفهان به هنر مسگری معروف و واقعا ظروف مسی خیلی خوبی داره ظروف مسی خیلی برای سلامتی مفیده حتما پیشنهاد می کنم از ظروف مسی استفاده کنید البته که قیمتشون بالاست ولی ارزششو داره

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  البته كرمان هم بازار مسگرها دارد، اما در اصفهان غير از ظروف مسي زيورآلات مسي هم رواج زيادي داره

  ۱۲ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  مسگری شیرازم معروفه، بیشترین جاهایی ک میتونین ظرفای مسی تهیه کنید بازار مس گرا و بازار وکیله

  ۲۸ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  مسگری یکی از صنایع قدیمی در ایران که در شعرای مختلف وجود داشت و دارد…مثل اصفهان،یزد…

  ۲۷ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *